poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Žlučové kameny

Asi u deseti procent dospělých dochází ve žlučníku k tvorbě kamínků, které vyvolávají bolestivé křeče. Dieta s vysokým obsahem vlákniny a s potravinovými doplňky může pomoci těmto potížím předcházet, přinést úlevu, nebo dokonce kameny rozpouštět.
Žlučové kameny jsou jako kámen tvrdé shluky cholesterolu, vápníku nebo jiných látek, které se tvoří ve žlučníku – měchýři hruškovitého tvaru, umístěném v pravém horním břišním kvadrantu na spodině jater. Ve žlučníku se koncentruje a uchovává žluč, hustá zelenožlutá tekutina vytvářená v játrech. Ta podle potřeby odtéká žlučovodem do dvanácterníku, aby se účastnila trávení tuků. Žlučové kameny se tvoří tehdy, když žluč obsahuje vysoké koncentrace žlučových kyselin, cholesterolu, pigmentů a jiných látek. Žlučové kameny mohou být drobné nebo velké jako golfový míček; nemusejí vyvolávat žádné potíže, někdy však mohou zablokovat žlučovod a vyvolat intenzivní bolesti břicha vyžadující okamžité léčení.

Příznaky žlučových kamenů


Žlučové kameny doprovází přerušovaná bolest v pravém podžebří, bolest vzniká typicky po jídle, trvá asi 30 minut až 4 hodiny a může vystřelovat do zad, hrudníku nebo do pravého ramene. Bolest mohou provázet nevolnosti a zvracení. Trpíte-li žlučovými kameny mohou se objevit i poruchy trávení, plynatost a nadýmání.

Příčiny onemocnění žlučovými kameny


Přesná příčina tvorby žlučových kamenů není známá, ale k jejich vzniku může přispět několik faktorů: strava s nízkým obsahem vlákniny a vysokým obsahem tuků, břišní chirurgické zákroky, zánětlivá onemocnění tlustého střeva i jiní poruchy zažívacího ústrojí. Žlučové kameny se vyskytují nejčastěji ve věku nad 40 let, třikrát častěji u žen než u mužů. Rovněž obezita výrazně ovlivňuje tvorbu žlučových kamenů, stejně jako příliš rychlý váhový úbytek. Vliv může mít i dědičnost; mezi americkými domorodci má žlučové kameny téměř 70 procent žen starších třiceti let.

Jak se léčí Žlučové kameny potravinovými doplňky

Všechny potravinové doplňky doporučené na těchto stránkách pomáhají v prevenci žlučových kamenů. Tři měsíce intenzivního léčení by měly postačit k rozpuštění malých kamínků. Zvýrazněné doplňky mohou být užívány také k dlouhodobé prevenci žlučových záchvatů.
Vitamin C je důležitý pro svou vlastnost snižovat hladinu žlučového cholesterolu; snižuje tak možnost vysrážení koncentrovaného cholesterolu do shluků, které jsou zárodkem kamenů. Vitamin C je nutné doplnit dalšími doplňky. Dobrá kombinace je užívání lipotropní (tuk metabolizující) kombinace, která obsahuje ostropestřec, cholin, inozitol a metionin; posiluje jaterní funkce a podporuje odtok tuků a žluče z jater a žlučového měchýře. Ostropestřec pozměňuje skladbu žluče a pomáhá tak bránit tvorbě žlučových kamenů a rozpouštět kameny již vytvořené. Cholin a inozitol (příbuzné s vitaminy B) a aminokyselina metionin se také účastní metabolismu tuků a cholesterolu. Posilují zároveň funkci jater a žlučníku. Metionin zvyšuje hodnoty taurinu, aminokyseliny, která zlepšuje tok žluče a pomáhá rozpouštět již existující žlučové kameny. Cholin a inozitol jsou životně důležité při tvorbě žlučové složky lecitinu. (Mnoho lecitinu může vysrážet žlučové kamínky.)
Vyplatí se přidat ka směsi ještě další potravinové doplňky, buď jednotlivě, nebo společně. Lněný olej obsahuje esenciální mastné kyseliny, které mohou přispívat prevenci i rozpouštění žlučových kamenů. Mátový olej užívaný v enterálních tobolkách (rozpouštějících se až v tenkém střevě) má rovněž schopnost rozpouštět žlučové kameny. Každodenní užívání semínek jitrocele blešníkového (vláknina) podporuje střevní peristaltiku. Užitečná může být i pampeliška, nejlépe ve formě čaje z jedné lžičky prášku ze sušeného kořene – třikrát denně šálek. Vhodný je i artyčokový výtažek s obsahem 15 procent cynarinu, 500 mg v tobolce třikrát denně.

Vhodné potravinové doplňky při žlučových kamenech

Kdy navštívit lékaře s žlučovými kameny

Rozvinou-li se úporné bolesti břicha s nevolností a zvracením, popřípadě i horečkou a třesavkou; každý z uvedených příznaků může být příznakem zánětu žlučníku nebo ucpání žlučovodu - obojí vyžaduje rychlou lékařskou pomoc. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků při žlučových kamenech se svým lékařem.

Žlučové kameny - fakta a rady

První operace žlučníku pro žlučové kameny byla provedena v roce 1882- Tento výkon je stále častým léčebným zákrokem při žlučových kamenech působících potíže. Kromě klasické operace z řezu na břiše se nyní stále častěji užívá mnohem šetrnější výkon endoskopickou cestou. Přírodní potravinové doplňky však mohou být vynikající alternativní léčbou k těmto chirurgickým zákrokům při onemocnění žlučovými kameny.

Doporučení týkající se žlučových kamenů

Doplňující informace k žlučovým kamenům

Lněný olej – dobrá zbraň proti žlučovým kamenům; pro ty, kteří nesnášejí jeho chuť, je k dostání v tobolkách.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Žlučové kameny - diskuze


| Copyright © 2013-2018 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.