poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Žaludeční vředy

Eroze sliznice vystýlající žaludek a dvanácterník jsou velmi bolestivé a někdy mohou ohrožovat život nemocného. Většinou je lze rychle a účinně léčit prostředky klasické medicíny; potravinové doplňky pomáhají tento hojivý proces urychlovat.
Vřed je kráterovitá eroze ve sliznici žaludku nebo dvanácterníku (prvním oddíle tenkého střeva). Žlázky v žaludku normálně vylučují trávicí šťávy včetně kyseliny solné a enzymu pepsinu; současně vylučuje sliznice i hlen, který ji chrání před poškozením trávicími šťávami. Je-li tato rovnováha nějak porušena, může vzniknout žaludeční vřed, protože žaludeční šťáva začne trávit vlastní sliznici nebo sliznici dvanácterníku.

Příznaky žaludečních vředů


Příčiny onemocnění žaludečními vředy


Lékaři donedávna předpokládali, že příčinou vzniku žaludečních vředů je stresující způsob života, dieta bohatá na tuky a příliš kořeněná strava. Výzkumem se však zjistilo, že většinu žaludečních vředů vyvolává bakterie nazývaná Helicobacter pylori. Jakmile sliznici zažívacího ústrojí infikuje, je oslabena její přirozená ochrana a i malé množství trávících šťáv může poškodit žaludeční nebo střevní stěnu. Vytvoří se žaludeční vřed, který se může zhoršovat stresem, nevhodnou stravou, alkoholem, kofeinem a kouřením. Někdy přispějí dědičné vlivy, dlouhodobé užívání kyseliny acetylosalicylové (acyplirinu, aspirinu) a jiných nesteroidních protizánětlivých léků.

Jak se léčí Žaludeční vředy potravinovými doplňky

Vznikne-li podezření na žaludeční vřed, lékař zařídí vyšetření na H. pylori a při pozitivním výsledku předepíše antibiotika. Ať už se přítomnost bakterií prokáže či nikoli, doplňky uvedené na této stránce (všechny lze kombinovat vzájemně i s klasickými léky) dokážou urychlit proces hojení. Bolest se zmenší během jednoho týdne, ale vřed se může hojit až dva měsíce. Beta-karoten ze smíšených karotenoidů se v těle přeměňuje na vitamin A, který pomáhá chránit sliznici žaludku a dvanácterníku a usnadňuje zahojení žaludečních vředů. Vitamin C může přímo potlačovat růst bakterií Helicobacter pyroli.
Mezi ostatní hojivé látky patří zinek (užívaný s mědí) a deglycirizovaná lékořice (DGL) v tabletách. Tyto tablety, které na rozdíl od kořene lékořice nezvyšují krevní tlak, je nutné užívat tři měsíce, aby bylo zajištěno dokonalé vyhojení žaludečních vředů. Aminokyselina glutamin napomáhá hojivému procesu vyživováním buněk trávicí trubice. Gama-oryzanol, výtažek z oleje z rýčových otrub, který pomáhá udržovat správné hodnoty trávících šťáv, má rovněž příznivé účinky při léčbě žaludečních vředů.
Léčitelé předepisují na žaludeční vředy šťávu z aloe vera, která pravděpodobně snižuje vylučování žaludečních kyseliny a může tak zmírnit bolesti způsobené žaludečními vředy. Tato populární léčivka, zkoumaná i při klinických pokusech, obsahuje svíravé látky, které mohou zabránit vnitřnímu krvácení. Za vyzkoušení stojí rovněž bylinné čaje – heřmánkový, ibiškový, měsíčkový a čaj z tužebníku nebo amerického jilmu: všechny zklidňují podrážděnou sliznici.

Vhodné potravinové doplňky při žaludečních vředech

Kdy navštívit lékaře s žaludečními vředy

Máte-li příznaky žaludečních vředů. Pozorujete-li jakékoli známky krvácení nebo perforace (krev ve zvratcích, dehtovitě černá stolice a silné bolesti v břiše); tyto příznaky vyžadují okamžité přijetí do nemocnice. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Žaludeční vředy - fakta a rady

Doporučení týkající se žaludečních vředů

Doplňující informace k žaludečním vředům

Šťáva z aleo vera obsahuje adstrigentní gel hojící žaludeční vředy; je obsažen v listech této rostliny.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Žaludeční vředy - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®