poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Sluneční spáleniny

Partie tenisu nebo poležení u rybníka nebo u moře může mít nejen příjemné, ale i nepříjemné následky – doruda spálenou kůži. Některé léčivé doplňky vám mohou ulevit od palčivých bolestí a pomoci předejít dlouhodobému poškození kůže.
Sluneční spálenina je zarudnutí a zánětlivá reakce povrchových vrstev kůže, která vzniká příliš dlouhým působením slunečních paprsků na kůži. Může být mírná s lehkým zarudnutím, střední spálenina již vytváří malé puchýřky a závažná, charakterizovaná purpurově rudou kůží, horečkou a třesavkou. Příznaky se objevují postupně a za 24 hodin dosahují maxima. Slunečním spáleninám je lépe se vyhnout, protože kromě poškození kůže urychlují její stárnutí a zvyšují riziko kožní rakoviny v pozdějším životě.

Příznaky slunečních spálenin


Mírné spáleniny: Růžová až začervenalá, na dotyk horká kůže
Středně těžké spáleniny: Rudá kůže s malými puchýřky, které svědí a praskají
Těžké sluneční spáleniny: Tmavočervená až purpurová kůže s puchýřky nebo bez nich, provázená zimnicí, bolestmi hlavy, nevolností, závratěmi a horečkou

Příčiny onemocnění slunečním spáleninám


Délka působení slunečních paprsků vyvolávajících spáleniny se mění v závislosti na individuální kožní pigmentaci, zeměpisné poloze, ročním období a denní době. Přirozenou ochranu organismu proti slunečnímu záření je melanin, kožní pigment, který pohlcuje sluneční UV paprsky, Světlovlasí lidé se světlýma očima mají méně melaninu než lidé s tmavou kůží a jsou náchylnější ke spálení. Také některé léky a kosmetika mohou zvýšit citlivost kůže k ultrafialovým paprskům.

Jak se léčí Sluneční spáleniny potravinovými doplňky

Doplňky nemohou slunečním spáleninám zabránit, ale natřené na kůži i užívané vnitřně mohou zmírnit obtíže i škody, které spálením vznikají, Místní léčení přináší okamžitou chladivou úlevu.
Při mírných spáleninách přidejte do chladné koupele 10 kapek heřmánkového a 10 kapek levandulového oleje; na 30 minut se do lázně ponořte, abyste zmírnili bolesti a zvlhčili kůži. Prospěšná může být i vlažná koupel obsahující šálek rozpuštěné jedlé sody. Je-li spálení závažnější, připravte si na potření kůže směs z několika kapek heřmánkového nebo levandulového oleje (nebo obou) a polévkové lžíce neutrálního oleje – například mandlového. Olej nanášejte dvakrát denně na postižená místa. Gel z aloe vera a heřmánkový nebo měsíčkový krém rovněž zklidňují kůži a urychlují hojivý proces.
Působením slunečních paprsků se uvolňují volné radikály, nestabilní kyslíkové molekuly, které mohou poškodit kůži. Antioxidanty, například vitamin C a E, užívané vnitřně tyto radikály zneškodňují.
Pokud je to nezbytné, můžete je užívat dlouhodobě. Na vážnější spáleniny můžete použít krém s vitaminem E, aby podpořil hojení a zabránil jizvení kůže. Vnitřně můžete užívat také rybí tuk nebo lněný olej; jsou dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které zmírňují zánětlivou reakci a podporují hojení.

Vhodné potravinové doplňky při slunečních spáleninách

Kdy navštívit lékaře s slunečním spáleninám

Máte-li zimnici, bolesti hlavy, závratě nebo horečku. Tvoří-li se vám velké puchýře, které se snadno infikují. Máte-li neobvykle silné bolesti nebo svědění. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Sluneční spáleniny - fakta a rady

Doporučení týkající se slunečních spálenin

Doplňující informace k slunečním spáleninám

Hustý průzračný gel obsažený v listech aloe vera je chladivý a hojivý balzám na sluncem spálenou kůži.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Sluneční spáleniny - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.