poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Slinivka

Slinivka břišní (pankreas) se v podstatě vůbec nenachází v dutině břišní, ale přímo za břišní dutinou mezi žaludkem a velkými břišními cévami. Tento orgán trávící soustavy je asi 28 cm dlouhý, přičemž jeho stavbu lze dělit na hlavu (caput), tělo (corpus) a ocas (cauda). Produkty slinivky břišní jsou odváděny do tenkého střeva, konkrétně do dvanáctníku. Zde se její produkty setkávají s potravou zpracovanou v žaludku a podílejí se na jejím dalším zpracováním – chemické trávení.

Příznaky slinivky břišní


Slinivka břišní je podvojná žláza, tzn. že plní jak funkci žlázy s vnitřní sekrecí – účastní se na tvorbě hormonů inzulínu, glukagonu a dalších látek, tak plní funkci žlázy s vnější sekrecí, protože produkuje tripsin, lipázu a amylázu. Slinivka je jednoduše nezastupitelným producentem důležitých hormonů, dále pak také štěpí tuky, složité cukry a bílkoviny pomocí enzymů.

Příčiny onemocnění slinivkou břišní


Slinivka má velkou tendenci k jejímu zanícení a k tomu dochází hned ze dvou příčin. První z nich je přílišná konzumace alkoholu a tou druhou je působení žluči. Jednotlivé příčiny se mohou různě kombinovat. Někdy se objevují případy, u kterých není příčina vzniku zánětu jasně dána. Alkohol poškozuje slinivku tím, že dochází k aktivaci trávících enzymů uvnitř slinivky. Proto u slinivky dochází k sebedestrukci a postupně ničí i své okolí. Žluč ohrožuje slinivku ve chvíli, kdy dojde k ucpání vývodu slinivky a žlučovodu žlučovými kameny. Takto se pak žluč dostává do slinivky, kterou podráždí.

Jak se léčí Slinivka potravinovými doplňky

Nejdůležitější je podrobné vyšetření a zjištění průběhu onemocnění a jeho možné příčiny. Dále následuje vyšetření krve. Tímto vyšetřením lze zjistit intenzitu zánětu. Dále se dá slinivka vyšetřit ultrazvukem, nebo CT nebo ERCP – pomocí toho vyšetření lze žlučový kamínek odstranit. V případě akutního zánětu je nutná hospitalizace, neustálé sledování a zavedení infuzní léčby (kapačky). Pokud vás postihne zánět chronický – nastává dlouhodobá léčba. Čeká vás několikeré vyšetření na gastroenterologii. Je třeba užívat léky, které nahrazují nedostatečnou produkci trávících enzymů.

Vhodné potravinové doplňky při slinivce břišní

Důležitá je prevence, proto se vyhýbejte příliš tučným jídlům a především alkoholu. Doporučuje se střídmá racionální strava a zdravý životní styl.

Kdy navštívit lékaře s slinivkou břišní

Pokud vás zastihne nečekaná bolest v oblasti břicha nad pupkem, která může zasahovat do levého boku až do zad, neprodleně zajděte k lékaři. Časté jsou stavy nevolnosti, zvracení, zvýšená teplota a zrychlený puls. Chronický zánět slinivky bývá příznačná nevolnostmi a pocity zvracení ve spojitosti s přijímáním potravy.

Doplňující informace k slinivce břišní

Vysoce rizikovou skupinou jsou muži mezi 20 až 40 lety, kteří pravidelně konzumují alkohol po dobu cca 10 let. U této skupiny existuje až 10% možnost vzniku zánětu slinivky břišní.


Zdroj: Článek "Břišní slinivka" pro server Beltina.cz zkomponovala Ivetka


Slinivka - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.