poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Rosacea

Ruměná tvář lidí se světlou pletí nemusí být známkou zdraví, ale příznakem nemoci zvané acne rosacea (někdy jen rosacea). Léčba zatím vlastně neexistuje, ale je možné zvládnout příznaky tohoto chronického onemocnění a předejít vážnějšímu poškození kůže.
Prvními zmínkami acne rosacea jsou recidivující zarudlé skvrnky na tvářích, nose, čele a bradě a objevení drobounkých cévek přímo pod kůží. Jako onemocnění postupuje, kůže na obličeji se stává červenější a později i trvale zanícená, mohou se tvořit i hrbolky. Někdy jsou postiženy také oči, objevuje se svědění a pálení. Při těžké formě se na nose vytváří přebujelá tkáň (vesměs jen u mužů). Odhaduje se, že asi každý dvacátý člověk trpí rosaceou, největší riziko je u lidí se světlou pletí. U žen bývá onemocnění třikrát častější než u mužů, ale muži mívají vážnější příznaky. Zvláště zranitelní jsou kuřáci, protože kouření zhoršuje krevní oběh. Bez léčení se rosacea zhoršuje, ke klasické léčbě patří dlouhodobé padávání antibiotik.

Příznaky rosacei


Rosacea je provázena častými, dlouho trvajícími zarudnutími kůže tváří, nosu, brady a čela. Pocitem pevně napjaté kůže obličeje, malými červenými skvrnami a uzlíky na postižených místech, hrbolatým, zarudlým a zvětšeným nosem. Krví podlité, pálící oči.

Příčiny onemocnění rosaceí


K onemocnění acne rosacea dochází na podkladě neznámých genetických nebo ekologických faktorů, které způsobí, že cévky v kůži ztratí svou pružnost, snadno se rozšiřují a někdy zůstanou roztažené trvale. Jednou z možných příčin acne rosacea jsou i abnormality krevních cév. Záchvaty onemocnění mohou být vyvolány jakýmkoli podmětem, který způsobí zarudnutí, patří mezi ně ostrá nebo kořeněná jídla a nápoje, alkohol, kofein, chlad nebo sálavé horko, nadměrné cvičení, hormonální změny (zvláště v době přechodu), stres a některé léky – např. kyselina nikotinová, předepisovaná při nemocech srdce, nebo léky na vysoký krevní tlak.

Jak se léčí Rosacea potravinovými doplňky

Acne rosacea je chronické onemocnění, proto je nutné užívat doplňky delší dobu nebo trvale. Může trvat měsíc, než se objeví první známky zlepšení. Začněte vitaminy skupiny B, potom přidejte vitamin C, minerály a esenciální mastné kyseliny omega-3 obsažené v rybím tuku, bude-li to nutné. Všechno můžete brát společně s antibiotiky, která patří ke klasické léčbě.
Lidé trpící rosaceou mívají nedostatek vitaminu B, takže B komplex má blahodárné účinky. Je důležité užívat ještě zvláštní dávku riboflavinu navíc, protože zlepšuje sekreci hlenu a podporuje odstraňování buněčného odpadu. Vitamin C posiluje cévy a vazivovou tkáň mezi kožními buňkami. Kromě toho snižuje vylučování histaminu, látky, která rozšiřuje cévy jako odpověď na alergizující podněty. Zinek pomáhá hojit horní vrstvy kůže (epidermis) a reguluje hodnoty vitaminu A v krvi. (Při delším užívání přidejte měď.) Esenciální mastné kyseliny v rybím tuku nebo lněném oleji tlumí zánět, kontrolují využití živin v buňkách a tvorbu prostaglandinů - látek podobných hormonům.

Vhodné potravinové doplňky při rosacei

Kdy navštívit lékaře s rosaceí

Objeví-li se u vás některý z popsaných příznaků. Nedostanete-li po zčervenání váš obličej rychle opět normální barvu. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Rosacea - fakta a rady

Doporučení týkající se rosacei

Doplňující informace k rosacei

Rybí tuk dokáže účinně zmírnit zánět a omezit zánětlivá vzplanutí nemoci rosacea.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Rosacea - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.