poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Svaly

Sval /musculus) nebo také svalovina je orgán lidského těla, který je tvořen zejména svalovou tkání. Všechny svaly v lidském těle vytváří tzv. svalovou soustavu. Jednotlivé svaly se skládají ze svalové tkáně. Tato tkáň má schopnost stažení, tzv. kontrakce, ke které dochází na nervový podnět. Svaly umožňují aktivní pohyb, mají schopnost přeměnit chemickou energii živin v kinetickou energii a teplo. Cíleným tréninkem lidského svalstva se dá posílit nárůst svalové hmoty a současně se zvětšují svalová vlákna. Svalová tkáň se dále dělí na kosterní svalstvo, hladkou svalovinu, srdeční svalovinu a myoepiteliální tkáň. U dospělého muže tvoří svaly 40 až 50% celkové hmotnosti, u ženy je tomu pak v průměru cca 30 až 40%. V lidském těle je přibližně 600 svalů.

Příznaky svalů


Základní funkcí svalů je stahování neboli kontrakce. Tyto stahy jsou podkladem pro veškerý svalový pohyb člověka. Při příjmu potravy (živin) vytváří svaly pohyb (kinetickou energii) a teplo, lidské tělo se zahřívá. Z toho plyne, že každý organismus, který se více pohybuje současně spotřebuje také více energie, potravy.

Příčiny onemocnění svaly


Často se objevují svalové dystrofie, záněty a nádory svalů, vrozené vady a metabolicky podmíněná onemocnění. Svalová dystrofie je několikerého druhu. V zásadě se jedná o geneticky podmíněné onemocnění, které se vyskytuje v 50% onemocnění svalů. V případě biochemických nálezů se často objevují problematické jaterní testy, zvýšené hodnoty myoglobinu a zvýšený odpad kreatinu v moči. Menším, avšak bolestivým problémem může být tzv. přetažení svalů např. namáhavým cvičením, nebo monotónními pohyby při práci (práce s PC).

Jak se léčí Svaly potravinovými doplňky

Ve většině případech u onemocnění svalové soustavy je nutné vyšetření na specializovaném neurologickém oddělení. U těžších případů je léčba dlouhodobá a obtížná. Je nutné důkladné vyšetření ke stanovení správné diagnózy a následné léčbě. U namožených svalů se doporučuje spíše klid na lůžku, opatrná masáž a svaly zbytečně nepřepínat.

Vhodné potravinové doplňky při svalech

Bílkoviny jsou důležité potravinové doplňky, bez kterých svalstvo nemůže správně fungovat. Důležitý je celkový přísun energie z potravy, proto u lidí, kteří drží drastické diety , hladoví nebo nepřiměřeně cvičí a podrobují tak tělo velké fyzické zátěži se často vyskytuje jev spojený s úbytkem svalové hmoty. Aminokyselina karnitin vyživuje svaly, protože v nich umožňuje spalování tuku na energii. Z minerálů jsou to především železo pro výživu svalů a hořčík který svaly uvolňuje. Z léčivek nachází nejvíce uplatnění máta peprná, zázvor, heřmánek a borůvka.

Kdy navštívit lékaře s svaly

Některá svalová onemocnění jsou genetická a proto je důležité sledovat vývoj těchto chorob již od dětství. Při jakýchkoliv větších problémech se svaly se doporučuje návštěva u lékaře, který stanoví přesnou diagnózu. Nevíte si rady? Zeptejte se na online poradně.

Doplňující informace k svalům

Problémy se svaly mají jak muži tak ženy neomezeného věku. V souvislosti s přepínáním svalů jsou na tom statisticky hůře muži, protože většinou vykonávají práci více fyzicky náročnou.


Zdroj: Článek "Svaly lidského těla" pro server Beltina.cz zkomponovala IvetkaSvaly - diskuze

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®