poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Stárnutí

Mnozí lidé žijí dobře až do svým 80 let i déle. Jak organismus stárne, některé tělesné pochody se zpomalují a stoupá riziko onemocnění. Postup času nelze zastavit, ale některým negativním projevům stárnutí lze předejít zdravým způsobem života a dobře volenými potravinovými doplňky.
Stáří (stárnutí) je fyziologický proces. Každá část těla je postižena jinak; vlasy šedivý, na kůži se tvoří vrásky, svaly a klouby ztrácejí ohebnost a pružnost, kosti řídnou, paměť se zhoršuje, zrak slábne a imunita je snížena.

Příznaky stáří a stárnutí


Stáří a stárnutí doprovází zpomalování poznávacích procesů; zhoršování paměti a problém zapamatovat si nové lidi a věci. Zhoršování smyslového vnímání: potíž se zaostřováním zraku a horší sluch, zvláště pro vysoké tóny. Oslabení imunitního systému: zvýšená vnímavost k nachlazení, chřipce a jiným infekcím. Úbytek svalové a kostní hmoty. Narůstající riziko vzniku srdečních onemocnění a rakoviny.

Příčiny onemocnění stářím a stárnutím


S přibývajícím věkem se zpomaluje proces dělení a náhrady buněk, který probíhá celý život, a začíná postupné chátrání všech tělesných systémů. Přestože určitý úpadek je ve stáří normální a nevyhnutelný, vědci se domnívají, že volné radikály (nestabilní molekuly kyslíku) tento proces urychlují a způsobují, že někteří lidé stárnou rychleji, než odpovídá jejich věku – předčasné stáří. Je však možné stárnutí do jisté míry zpomalit odstraněním zevních příčin – kouření cigaret, znečistění ovzduší, nadměrného požívání alkoholu a rentgenového či slunečního záření – a posílením vlastních antioxidačních ochranných mechanismů.

Jak se léčí Stárnutí potravinovými doplňky

Každý, kdo nechce rychle stárnout, by měl denně užívat některé potravinové doplňky. Vitamin C a vitamin E jsou antioxidanty, které úspěšně bojují s volnými radikály. Vitamin C a flavonoidy působí v tekutém prostředí uvnitř buněk. Vitamin E chrání tukové membrány tvořící povrch buněk. Zlepšuje rovněž imunitní funkce starších lidí a snižuje riziko srdečních onemocnění, některých forme rakoviny a Alzheimerovy choroby. Výtažek ze zeleného čaje, který je pro své vlastnosti podporující dlouhověkost již dávno oceňován, a výtažek z hroznových jader (dvakrát denně 100 mg) jsou další antioxidanty.
Kyselina listová, jeden z vitaminu B, udržuje červené krvinky a podporuje zdravou funkci nervů. Kromě toho chrání srdce tím, že pomáhá tělu rozkládat homocystein, sloučeninu podobnou aminokyselinám, která může zvyšovat riziko srdečních chorob. Kyselina listová je podporována vitaminem B12, který má příznivý vliv na správnou funkci mozku. Doplňky vitaminu B12 jsou pro lidi vyššího věku velmi užitečné, protože mnozí z nich ztrácejí schopnost vstřebávat tento vitamin z potravy a jeho nízká hladina může vést k poškození nervů a demenci. Pravděpodobně je lepší užívat B vitaminy v podobě multivitaminových přípravků s minerály; ty zlepšují imunitní funkce a snižují náchylnost k infekcím u lidí vysokého věku – ve stáří.
Karnitin, látka podobná aminokyselinám, přispívá k zachování zdravého srdce, tím že pomáhá transportovat kyslík do buněk a účastní se tvorby energie. K ochraně proti osteoporóze soporučují odborníci doplňovat vápník, hořčík a vitamin D, protože multivitminové doplňky s minerály je neobsahují v dostatečných dávkách. Léčivka jinan dvojlaločný (gingko biloba) zvyšuje průtok krve, a může proto zlepšovat chorobné stavy spojené s věkem – stárnutím, jako je sklon k závrati, impotence a úbytek paměti.

Vhodné potravinové doplňky při stáří a stárnutí

Kdy navštívit lékaře s stářím a stárnutím

Po padesátém roce stáří potřebujete lékařské vyšetření každý rok, jinak ale vyhledejte lékaře ihned, jakmile máte obavu z onemocnění spojeného se stárnutím. Máte-li zdravotní problémy poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Stárnutí - fakta a rady

Někteří léčitelé doporučují lidem nad 50 let užívat v doplňku koenzym Q10, aby se co nejvíce zmenšily účinky stárnutí. Tato látka se účastní přenosu energií do celého těla a působí jako antioxidant; její tvorba v těle však se stářím klesá. Pokud si chcete přidat koenzym Q10 do své životosprávy, užívejte 50 mg dvakrát denně s jídlem.

Doporučení týkající se stáří a stárnutí

Doplňující informace k stáří a stárnutí

Lidé starší padesáti let mohou potřebovat doplňky kyseliny listové a vitaminu B12.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest VýběrStárnutí - diskuze

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®