poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Raynaudova choroba

Představte si, že v zimě vyjdete ven a prsty vám znecitliví, totéž se vám může přihodit v létě, když se napijete studeného nápoje. Právě to se stává lidem trpícím Raynaudovou chorobou, dosud málo objasněnou oběhovou poruchou. Raynaudova choroba byla poprvé popsána francouzským lékařem Mauricem Raynaudem v roce 1862. Postihuje drobné tepénky (arterioly), které přivádějí krev do kůže prstů, nosu a ušních boltců. U některých lidí vyvolá nižší teplota okamžitý spazmus těchto tepének, tím se sníží průtok krve a postižená oblast je zbavena kyslíku. Výsledkem je změna barvy kůže, brnivé a palčivé pocity a znecitlivění. Přesto že je to nepříjemné a znepokojivé, ve většině případů není Raynaudova choroba spojena se závažnějšími oběhovými problémy.

Příznaky raynaudovy chorobi


Raynaudova choroba je provázena přechodným zbarvením kůže (nejprve bílá, pak zarudlá až namodralá) na postižených místech jako reakce na chlad. „Mrtvé prsty“, brnění palčivost nebo pokles teploty v postižených oblastech. Postupné změny ve vzhledu kůže, v pokročilých případech drobné trhlinky na konečcích prstů.

Příčiny onemocnění raynaudovou chorobou


Příčina Raynaudovy choroby není známá. Někteří odborníci se domnívají, že krevní cévy lidí s Raynaudovou nemocí přehnaně reagují na chlad, snad jako výsledek nervové nestability v postižených oblastech. Častěji bývají postiženy ženy. Příznaky onemocnění se vyskytují buď samostatně, nebo provázejí jiné chorobné stavy, jako migrenózní bolesti hlavy, revmatoidní artritidu, lupus, aterosklerózu či sníženou činnost štítné žlázy. (Pokud lze najít skrytou příčinu, mluvíme o Raynaudově syndromu.) Vyjít v zimě ven, sáhnout do chladničky nebo jen vstoupit do klimatizované místnosti – to vše může vyvolat příznaky přetrvávající minuty až hodiny. Vyvolávajícím momentem může být stres. Raynaudův syndrom může být vyvolán léky na splasknutí sliznic a některými srdečními a antimigrenózními léky.

Jak se léčí Raynaudova choroba potravinovými doplňky

Raynaudova choroba bývá často chronická, takže doplňky jsou nejúčinnější, užíváte.li je dlouhodobě. Vitamin E upravuje průtok krve artériemi. Hořčík má mnoho blahodárných účinků na kardiovaskulární systém. Jedním z nich je schopnost uvolňovat stažené cévy, proto je užitečný i při Raynaudově chorobě. Alternativou je jinan, léčivka zvláště účinná při rozšiřování malých krevních cévek. Podle jedné studie gama-linolenová kyselina (GLA) v pupalkovém oleji zmírňuje příznaky Raynaudova syndromu, vtírá-li se do konečků prstů. Olej lze užívat samostatně nebo s ostatními doplňky. (Dobrou náhradou je brutnákový olej, obsahuje rovněž GLA a je méně nákladný.)
Pokud toto léčení pomáhá, zkuste rybí tuk. Ve studii kontrolované placebem u 32 pacientů oddálil rybí tuk nástup příznaků o 15 minut. Mezi léčivky, které mohou být prospěšné, patří česnek, hloh a zázvor. Všechny pomáhají uvolnit drobné krevní cévy v končetinách.

Vhodné potravinové doplňky při raynaudově chorobě

Kdy navštívit lékaře s raynaudovou chorobou

Objeví-li se drobné trhlinky nebo je kůže vyhlazená a napjatá. Porušují-li záchvaty obratnost rukou a hmatový smysl. Narůstá-li frekvence a závažnost příznaků. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Raynaudova choroba - fakta a rady

Podle nedávné studie bylo zjištěno, že ženy s Raynadovým syndromem mají nízkou hladinu vitaminu C a selenu v krvi. Hodnoty vitaminu C jsou zvláště nízké u kuřáků. Budou však nutné další vědecké studie, než bude možné tyto doplňky zařadit do léčby Raynadovy choroby.

Doporučení týkající se raynaudovy chorobi

 • Vyvarujte se kofeinu a nikotinu, které vyvolávají stažení cév.
 • Věnujte pozornost relaxačním technikám.
 • Chraňte postižené oblasti před úrazem.
 • V zimě noste palčáky, chrání prsty před chladem lépe než prstové rukavice a nezapomeňte na silné ponožky.
 • Saháte-li pro něco do chladničky nebo mrazničky, navlékněte si rukavice.
 • Neužívejte dekongescenční léky na oplasknutí nosní sliznice a poraďte se s lékařem, neškodí-li Vám léky, které užíváte.
 • Doplňující informace k raynaudově chorobi

  Chcete-li utišit příznaky Raynaudovy choroby, propíchněte špendlíkem tobolku s pupalkovým olejem a vmasírujte ho do postižených míst.


  Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


  Raynaudova choroba - diskuze


  | Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

  Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®