poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Slezina

Slezina „hřbitov červených krvinek“ je orgán lidského těla velký asi jako zaťatá pěst. Je fialové barvy a má tvar kávového zrna. Vstupuje do ní slezinná tepna, vystupuje slezinná žíla. Uvnitř je vyplněna červenou a bílou houbovitou dření (pulpou). Skládá se ze sítě cév, které jsou místy přerušeny klubíčky lymfatické tkáně. Cévy tvoří červenou pulpu, mízní tkáně zase pulpu bílou. Nachází se pod levým žeberním obloukem, hluboko při páteři. Za normálních okolností nelze nahmatat. Nejblíže sousedí s žaludkem a slinivkou břišní.

Příznaky sleziny


Hlavní funkcí sleziny je třídění zdravých a poškozených červených krvinek. Ty poškozené se zachytí v červené pulpě a tak zanikají. Bílá pulpa se podílí na tvorbě protilátek. Pracuje s bílými krvinkami, hraje významnou roli v obranyschopnosti organismu. Narušení funkce sleziny je zpravidla provázeno jejím krvácením. Při otravě krve se slezina aktivuje, zvětší několikrát svůj objem, vzniká septická slezina – splenomegalie.

Příčiny onemocnění slezinou


Onemocnění sleziny, tzv. splenomegalie je ve většině případů doprovodným jevem jiného onemocnění, jako je např. leukémie, Hodgkynův lymfom, pravá polycytémie, choroby jaterhepatitida, infekční mononukleóza nebo jaterní cirhóza.

Jak se léčí Slezina potravinovými doplňky

Krvácení sleziny vzniká nejčastěji po úrazu. Může dojít až k šoku, kdy postižený bledne a jeho tep s prudce zrychluje. Doprovodným jevem při krvácení sleziny jsou bolesti pod levými žebry, protože pouzdro sleziny se napíná. Vzhledem k tomu, že slezina není životně důležitý orgán, je možné ji při silném krvácení chirurgicky odstranit.

Vhodné potravinové doplňky při slezině

Doporučují se látky umožňující snadný průběh trávení a zlepšující funkci sleziny jako např. fytolační látky eliminující řadu parazitů, dále pak vhodné roztoky obsahující flavonoidy, sequiterpeny, monoterpeny, polysacharidy a organické kyseliny.

Kdy navštívit lékaře s slezinou

Pokud postižený pociťuje bolesti břicha nadýmání, zácpu nebo průjem, může jít o doprovodné jevy související s onemocněním sleziny, např. splenomegalie. V tomto případě je vždy nutné navštívit lékaře.

Doplňující informace k slezině

Vzhledem k tomu, že slezina je náchylná na prostý úraz – stačí pád nebo náraz, nelze poruchu její funkce omezit na některou věkovou kategorii. V souvislosti s onemocněním, které poruchy sleziny doprovází, jsou to choroby krvetvorby, je také velmi těžké určit konkrétní věkovou kategorii. Krevní chorobou může onemocnět malé dítě, stejně tak dospělí člověk i člověk v postproduktivním věku.


Zdroj: Pro server Beltina.cz zkomponovala Ivetka


Slezina - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.