poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Střeva

Střevo (intestinum, enteron) v lidském těle obecně je nejdelším orgánem trávící trubice. Začíná na vratníku žaludku a je ukončen řitním otvorem. Tento orgán je přizpůsobený trávení a jeho úkolem je vstřebávání potravy. Střevo se dělí na tenké (intestinum tenue) a tlusté (intestinum crassum). Délka celého střeva u člověka je cca 7m, přičemž tenké střevo z toho měří 5m.

Příznaky střev


Střeva jsou uzpůsobeny pro vstřebávání potravy. Tlusté střevo je konečným úsekem trávící trubice, zde probíhá zahušťování vstřebané potravy a její vyměšování z těla. Vstřebává se tu voda a také zbylé vitaminy a minerály. Takto vzniklé výkaly odchází z těla konečníkem.

Příčiny onemocnění střevy


Častými chorobami střev jsou rakovina tlustého střeva (kolorektální karcinom), slepé střevo, nebo Crohnova nemoc. U karcinomu – rakoviny tlustého střeva trpí pacienti následnými příznaky – nepravidelná stolice, průjem nebo zácpa, přítomnost krve ve stolici, problémy se zažíváním (nadýmání, křeče), větry, ztráta hmotnosti, únava. Nádor tlustého střeva může být buď benigní (nezhoubný) a nebo maligní (zhoubný). Slepé střevo (apendix) má tendenci se zanítit. V tom případě se projevuje prudkou bolestí břicha. Postižený se cítí malátně, chce se mu zvracet, má zvýšenou teplotu a zrychlený tep. Příčiny Crohnovy choroby jsou dosud nejasné. Nejvíce se využívá teorie, že zánět tlustého střeva je důsledkem nerovné obranné reakce na některé složky a bakterie sídlící ve střevě. Crohnova choroba je asi z 20% dědičná.

Jak se léčí Střeva potravinovými doplňky

Karcinom tlustého střeva je léčitelný chirurgicky, pomocí chemoterapie nebo radioterapie. Tyto metody se dají individuálně, v závislosti na pacientově postižení, kombinovat. Slepé střevo není důležité pro lidský život a celkový chod organismu, proto při jeho zanícení následuje chirurgické odstranění. Stejně jako jsou příznaky Crohnovy choroby individuální, je i přístup k samotné léčbě u každého pacienta odlišný. V každém případě, léčba tohoto onemocnění musí být zcela jistě komplexní. Léky, které lékař nejčastěji předepisuje jsou kortikosteroidy, nebo takové, které obsahují kyselinu 5-aminosalicylovou.

Vhodné potravinové doplňky při střevech

Střevům prospívají zejména potraviny bohaté na vlákninu, fazole, sojové boby, rýže a potraviny bohaté na vodu s neutrální nebo zásaditou hodnotou pH. Vhodná je především zelenina, ovšem s výjimkou brambor, rajčat a feferonek.

Kdy navštívit lékaře s střevy

Už na začátku střevních potíží se poraďte se svým lékaře o jejich možných příčinách. Může se jednat o jednu z výše uvedených chorob a proto je důležité včas onemocnění zachytit, diagnostikovat a začít s léčbou.

Doplňující informace k střevům

Věkovou skupinu, která by byla náchylná na onemocnění střev nelze jednoznačně určit.


Zdroj: Článek Střeva pro server Beltina.cz zkomponovala IvetkaStřeva - diskuze

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®