poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Sinusitida

Ve vedlejších dutinách nosních – sinusech – se tvoří hlen, který pomáhá udržovat horní dýchací cesty vlhké a zbavuje je všech nečistot. Dojde-li v těchto dutinách k zánětu nebo zablokování odtoku hlenu, objeví se nepříjemné, často bolestivé příznaky.
Sinusitida je zánět vedlejších nosních dutin, k němuž dochází při zástavě odtoku hlenu. Sinusy tvoří čtyři párové dutiny v kosti lebky umístěné nad očima, za lísními kostmi, po stranách nosu a za nosními dutinami. Jsou vystlány sliznicí produkujících hlen, který se úzkými průduchy dostává do nosních dutin, kde pomáhá odklízet vdechovaný prach, bakterie a další látky se s hlenem dostanou do dutiny ústní, odkud jsou polknuty do žaludku. (Zde jsou infekční zárodky ničeny kyselinou solnou.)
Za normálních okolností činnost dutin vůbec nevnímáme, ale při infekci nosní sliznice dochází k větší tvorbě hlenu a zduření sliznic, které může spojení mezi sinusy a nosem ucpat; to vede k hromadění hlenu v dutinách, jejich infikování a zánětu projevujícímu se tlakem v postižené dutině, bolesti hlavy a často i zvýšenými teplotami.

Příznaky sinusitidy


Sinusitidu doprovází tlak nebo bolesti hlavy v čele a pod očima; pocit plnosti ve tváři; bolest, která se zhoršuje při předklonu; citlivost krajiny nad dutinami; obtížné dýchání nosem. Sinusitida se dále projevuje větším množstvím hlenu či hlenohnisu na stěně hltanu, žlutohnědou sekrecí z nosu, bolestí zubů a zvýšenou teplotou.

Příčiny onemocnění sinusitidou


Sinusitida bývá komplikací infekce horních dýchacích cest při chřipce nebo běžném nachlazení. K vývoji takové komplikace může přispívat vybočená nosní přepážka, nosní polypy nebo jiné anatomické příčiny, znečistěné prostředí, a především alergie.

Jak se léčí Sinusitida potravinovými doplňky

Některé záněty v dutinách vyžadují léčení antibiotiky, ale u alergiků a případů chronického zánětu je taková léčba většinou bezpředmětná, protože nemusí jít o bakteriální infekci. Antibiotika v takových případech nemohou zabránit dalším recidivám a s nimi spojeným obtížím.
Doplňky mohou pomoci zdolat akutní infekci dutin, i když užíváte zároveň antibiotika. Nedostatek některé z nutričních látek může vést ke vzplanutí zánětu sinusitidy, takže u nemocných s častými recidivami je vhodné podávat multiminerální a multivitaminové přípravky. Doporučené vitaminy a rostlinné léky jsou zvláště prospěšné pacientům s opakovanými sinusitidami; navíc tyto přípravky nemají nepříjemné vedlejší účinky.
Jedním z nejlepších způsobů, jak předcházet sinusitidě a jak ji léčit, je posilování obranných sil organismu proti infekci. Začněte užíváním látek, které posilují celkovou imunitu – vitaminu C a flavonoidů, které mohou prospět i nemocným, jejichž potíže pramení z alergie. Obě tyto látky minimalizují účinek histaminu, látky, která se vytváří v buňkách jako odpověď na alergeny. Nesprávná moderní strava může často podpořit vzplanutí zánětu sinusitidy, protože je příliš bohatá na omega-6 mastné kyseliny a chudá na omega-3 mastné kyseliny. Užitečný proto může být rybí tuk nebo lněný olej, které obsahují omega-3 mastné kyseliny omezující zánět a upravují rovnováhu mezi oběma typy kyselin.
Dále si vyberte jednu z léčivek, které zvyšují imunitu: echinaceu, kozinec, unkárii nebo houby Eriši či maitake. Při akutním vzplanutí sinusitidy užívejte vždy jen jednu z těchto léčivek, dokud infekce nevymizí. Při chronické sinusitidě je zkuste střídat ve dvoutýdenních cyklech, abyste si vytvořili a udrželi imunitu.

Vhodné potravinové doplňky při sinusitidě

Kdy navštívit lékaře s sinusitidou

Nevymizí-li příznaky během několika dnů. Opakuje-li se sinusitida více než třikrát ročně. Objeví-li se zčervenání kůže, otok víček nebo ochrnutí očních svalů, může jít o rozšíření zánětu do očnice, stav, který je životu nebezpečný a vyžaduje chirurgický zákrok. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Sinusitida - fakta a rady

Doporučení týkající se sinusitidy

Doplňující informace k sinusitidě

Vitamin C je přírodní antihistaminikum, které potlačuje zánětlivou reakci při sinusitidě.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest VýběrSinusitida - diskuze

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.