poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Otoky

Jiný název pro otoky jsou tzv. edémy. Vznikají nadměrným hromaděním tekutiny v buňkách, tkáních nebo orgánech. Může vést k jejich zvětšení a funkce jednotlivých subjektů může být narušena. Vzniká jako důsledek nahromadění tekutiny v mimo cévním prostoru. Tekutina může dosáhnout objemu až několik litrů. Mohou být symetrické i asymetrické. Otoky je možné dělit podle různých hledisek na otoky přechodné a trvalé, generalizované či lokalizované, vrozené či získané, akutní a chronické nebo podle symetrie na bilaterální či unilaterální. Mnohdy jsou otoky doprovázeny řadou vedlejších onemocnění, jako srdeční, jaterní a ledvinná onemocnění.

Příznaky otoků


Důležité je uvést, že otoky nejsou onemocnění, ale pouze příznakem nějaké jiné choroby (srdeční, jaterní, ledvinné). Nejčastěji se setkáváme s otoky dolních končetin.

Příčiny onemocnění otoky


Nejčastěji jsou otoky způsobeny tzv. žilní insuficiencí nebo flebotrombózou. Další možností je lymfedém, lipedém a erysepel. Jak již bylo řečeno, jde o nahromadění tekutiny v buňkách, tkáních nebo orgánech. Jsou však vždy doprovodným syndromem jiného onemocnění.

Jak se léčí Otoky potravinovými doplňky

Cílem léčby je odstranění příčin, které zapříčiní vznik otoku. Otok se musí redukovat, tím se odstraní bolesti, záněty a případné další možné komplikace. Velmi záleží na příčině vzniku, až poté lze stanovit vhodnou léčbu. Základem je tzv. kompresivní léčba, tj.bandáže a obinadla. U lipedému je důležitá redukce váhy. V některých případech je zapotřebí chirurgické ošetření.

Vhodné potravinové doplňky při otocích

Při otocích jsou doporučovány petržel, chřest, špenát, celer, pampeliškové listy, fenykl, kofein (káva).

Kdy navštívit lékaře s otoky

Otoky nikdy nepodceňujte. Vzhledem k tomu, že jsou často doprovázeny bolestivými problémy, měli byste co nejdříve navštívit svého lékaře. Ten stanový odbornou diagnózu a navrhne vhodnou léčbu. Není možné vyloučit pozdější problematické komplikace, proto je třeba navštívit lékaře včas.

Doporučení týkající se otoků

Pokud trpíte otoky (edémy) je vhodné vyhýbat se slaným, konzervovaným a instantním pokrmům, stejně tak nejezte potraviny s vysokým obsahem soli nebo sodíku. Vyhýbejte se minerálním vodám s vysokým obsahem sodíku. Při přípravě pokrmů méně solte a snažte se vynechat kořenící směsi.


Zdroj: Pro server Beltina.cz zkomponovala Ivetka


Otoky - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®