poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Osteoporóza

Osteoporóza

Osteoporóza je charakterizována ztrátou kostních minerálů. Je velmi často příčinou zlomenin, ale je možné jí předcházet. Čím dříve začnete proti tomuto problému bojovat, tím lepší budou vaše vyhlídky, že se ve vyšším věku vyhnete bolestem a zlomeninám. Osteoporóza, jejíž název pochází z latinského názvu pro řídké „porózní“ kosti, je progresivní stav, při němž se zmenšuje hustota kostní hmoty, zeslabuje se struktura a kosti se snadno lámou. Tento stav postihuje jednu ze tří žen a mnoho mužů. Substituční hormonální léčba po přechodu chrání ženy proti osteoporóze, ale mnoho žen se této léčbě brání. Žádné jednotlivé opatření nedokáže vzniku osteoporózy zabránit, ale kombinace doplňků a změna životního stylu může účinně omezit možné škody.

Příznaky osteoporózy


První známkou osteoporózy mohou být silné bolesti v zádech nebo zlomenina – nejčastěji zápěstí, krčku stehenní kosti nebo paže, dalším klasickým příznakem je postupná ztráta tělesné výšky provázena zprvu sotva znatelným vývojem „kulatých“ zad, rtg vyšetření zubů může odkrýt časné stádium osteoporózy zjištěním, řídnutí kosti dolní čelisti.

Příčiny onemocnění osteoporózou


Pokles estrogenu po menopauze je přímo spojen s dramatickým vzestupem osteoporózy u starších žen. Tento hormon pomáhá tělu vstřebávat vápník a udržuje tak kosti silné. Rovněž u starších mužů se může vyvinout osteoporóza, ale kostní ztráty jsou méně vzácné, protože hustota kostí je u mužů větší než u žen. Jiným rizikovým faktorem je časná menopauza, stejně jako nedostatek cvičení a strava chudá na vápník a jiné nutriční látky, které jsou předpokladem k optimální tvorbě kostí. Vaše riziko stoupá, máte-li slabé kosti (bílé a asijské ženy mají sklon ke slabší kostře), jste-li po přechodu, trpíte podváhou, máte výskyt osteoporózy v rodině nebo užíváte dlouhodobě kortikoidy.

Jak se léčí Osteoporóza potravinovými doplňky

Doporučené doplňky mohou pomáhat posilovat kosti, užíváte-li je nejméně šest měsíců. Lze je bezpečně užívat všechny najednou jako doplněk hormonální léčby i s předepsanými klasickými léky. Přípravky určené k podpoře výstavby kostí mohou být vyhovující a méně nákladné, ale buďte opatrní, užíváte-li léky proti srážení krve, protože některé doplňky obsahují vitamin K, který zvyšuje krevní srážlivost.
Vápník je životně důležitý pro udržování silných kostí, vitamin D zajišťuje dobré vstřebávání vápníku a hořčík a bor pomáhají při přeměně vitaminu D ve využitelnou formu. Nedávné výzkumy spojují vitamin C s větší kostní hmotou a zlepšenou tvorbou kolagenu - bílkoviny, která zesiluje kosti a pojivovou tkáň vůbec. Pro vstřebávání minerálů je rovněž důležitý zinek, měď a mangan. Přídavek klíčových vitaminů a minerálů, například křemíku, vitaminu B6 a kyseliny listové, poskytne další ochranu.

Vhodné potravinové doplňky při osteoporóze

Kdy navštívit lékaře s osteoporózou

Dostanete-li náhlé prudké bolesti v zádech, může to být příznak kompresivní zlomeniny páteře. Objeví-li se po menším úrazu prudká bolest (v páteři, žebrech nebo na noze). Nemáte-li žádné příznaky, ale víte o svých rizikových faktorech, požádejte lékaře, zda by nemohl provést test změření hustoty vašich kostí (je krátký a nebolestivý). Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Osteoporóza - fakta a rady

Doporučení týkající se osteoporózy

Doplňující informace k osteoporóze

Tobolky s vápníkem a hořčíkem v jejich organické formě jsou snadno vstřebatelným zdrojem minerálu pro stavbu kostí


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Osteoporóza - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.