poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Nespavost

Nespavost

Mnoho lidí trpí občas nespavostí. Příčinou může být úzkost, přepracovanost, nepohodlná postel nebo zdravotní problémy. Není však nutné sahat hned po prášcích na spaní, přírodní doplňky vám mohou pomoci usnout a spát bez rizika vedlejších účinků. Někteří lidé se domnívají, že nespavost znamená neschopnost usnout, je to však neschopnost spát bez častého probouzení a nebudit se dříve, než potřebujeme. Problémy se spaním a usínáním trvající několik nocí nebo týdnů jsou často vázány na stres a rozčílení. Někdy se však nespavost stane chronickou záležitostí, která může trvat měsíce i léta.

Příznaky nespavosti


Nespavost se projevuje nesnadným usínáním, neschopností souvisle spát, příliš častým probouzením.

Příčiny onemocnění nespavostí


Nespavost je pokládána za přízrak četných skrytých a těžko rozpoznatelných stavů. Stravovací návyky a způsob života, závažné nemoci, působení léků, bolest a někdy i špatná postel, to vše může přispívat k nespavosti. U některých lidí pochází nespavost z trvalého napětí, úzkostných stavů a deprese. Odhalení základní příčiny může být přímo detektivní práce, ale je to nejlepší způsob jak nespavost vyléčit.

Jak se léčí Nespavost potravinovými doplňky

Doplňky, které zde uvádíme, by měly přinést okamžitou úlevu. Není-li doporučeno jinak, lze většinu z nich užívat současně asi 45 minut předtím, než jdete spát. Nejprve zkuste každý prostředek zvlášť, abyste zjistili, zda na vás účinkuje. Podle četných studií je kozlík (valeriana), jedna z nejlépe prozkoumaných léčivek, velmi účinným prostředkem pro spaní. U někoho účinkuje lépe v kombinaci s jinými uklidňujícími léčivkami, například s heřmánkem nebo kavou a mučenkou. Tyto doplňky, ať už je užíváte v tabletách, tobolkách, tinkturách nebo v čaji, vám pomohou se uvolnit, zmírňují stres a usnadňují tak usínání. Za určitých okolností může vést k nespavosti nedostatek určitých důležitých látek, zvláště vápníku, hořčíku nebo vitaminu B6; jejich doplnění může problém vyřešit nebo alespoň usnadnit jeho odstranění. Niacin (jeden z vitaminů B) užívaný společně s vitaminem B6 pomáhá příznivě ovlivňovat úzkostné stavy. Pomoci může také hořčík nebo vitamin B6 společně s 5-HTP (formou aminokyseliny tryptofanu), která zvyšuje hladinu serotoninu, jenž navozuje spánek. 5-HTP je dobrou alternativou k rostlinným lékům. K ostatním rostlinám, které se užívají jako prostředky ke spaní, patří kalifornský mák, chmel, meduňka, lipový květ a sporýš lékařský. Přelijte asi 250 ml vroucí vody 10 g sušených bylin, které jste si vybrali, nechte je 10 minut louhovat a sceďte. Čaj vypijte před spaním. Někdy pomáhají i třezalkové tablety.

Vhodné potravinové doplňky při nespavosti

Kdy navštívit lékaře s nespavostí

Trvá-li nespavost déle než měsíc a bez zjevné příčiny. Následují-li problémy se spánkem po traumatizujícím zážitku, jako je ztráta milované osoby či ztráta zaměstnání. Cítíte-li se stále unavení a během dne často usínáte. Je-li únava tak velká, že nezvládáte běžnou činnost. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků s lékařem.

Nespavost - fakta a rady

Doporučení týkající se nespavosti

Dodržujte pravidelný režim spánku i o víkendech. V posteli pouze spěte, nečtěte tam, ani nesledujte televizi. Pravidelně se pohybujte nebo cvičte (ne však večer), pomáhá to zbavit se stresu. Nepijte alkohol, nekuřte a vynechte kofeinové nápoje. Během dne a před spaním zkuste meditaci. Před spaním se vykoupejte v horké vodě s přísadou 10 kapek levandulového oleje. Vypijte před spaním šálek horkého mléka s medem. Zkuste spát na polštáři naplněném uvolňujícími rostlinami, pozor však na alergii.

Doplňující informace k nespavosti

Čaje a tobolky obsahující sušené kořeny uklidňující léčivky kozlíku uvolňují napětí a navozují přirozený spánek.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Nespavost - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®