poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Plíce

Plíce (řecky neumo – dech) jsou párovým orgánem umožňujícím výměnu plynů mezi krví a vzduchem. Jsou složeny z tenkostěnných váčků, průdušek, průdušinek, plicních sklípků a alveol opředených krevními kapilárami. Plíce jsou uloženy v dutině hrudní. Zdravé plíce mají hladký, mírně narůžovělý povrch. Při nádechu se naplní vzduchem, jako houba. Část tohoto vzduchu zůstává v plicích, proto plíce živě narozených dětí ve vodě plavou, zatímco plíce mrtvě narozených klesají ke dnu (využití v soudním lékařství). Levá plíce je většinou menší než pravá, přičemž obě mají trojúhelníkový tvar.

Příznaky Plíc


Plíce slouží k výměně plynů mezi krví a vzduchem (dýchání). Při dýchání dochází k ventilaci. Vzduch je stále v kontaktu s povrchem dýchacího orgánu. Jednoduše, při nádechu se do plic dostává vzduch, při výdech se použitý vzduch odstraní.

Příčiny onemocnění Plícemi


Plíce jsou velmi citlivý orgán na vnější prostředí. Proto nejčastější choroby jsou alveolitida – zánětlivé onemocnění plicních sklípků. Je to způsobeno alergií na prach. Projevuje se dušností nebo kašlem a vykašláváním. Těžším projevem dušnosti je pak astma, způsobené zúžením průdušek. Průdušky, které spojují plíce s průdušnicí jsou často náchylné k zánětům a vzniká tak bronchitida. Některé bakterie a viry, vzácně mykózy, způsobují zánětlivé onemocnění – zápal plic – pneumonii. Z nádorových onemocnění je nejčastější malobuněčný karcinom plic.

Jak se léčí Plíce potravinovými doplňky

V závislosti na lékařské diagnóze se choroby plic léčí pomocí antibiotik (penicilin), díky Alexandru Flemingovi, případně chirurgických zákroků. V lehčích případech jsou antibiotika do těla dostávána orálně, v těch těžších je nutná nitrožilní léčba antibiotiky.

Vhodné potravinové doplňky při Plících

Vhodné potravinové doplňky jsou česnek, cibule, křen, feferonky, slepičí polévka, potraviny bohaté na vitamín C, tzn. ovoce a zelenina a betakaroten. Důležité je dodržení pitného režimu, např. čerstvě vylisované šťávy, citrónové šťávy a bylinné čaje.

Kdy navštívit lékaře s Plícemi

V případě zvýšené dušnosti, kašle nebo vykašlávání není od věci navštívit svého lékaře. Ne vždy musí jít o některé ze závažných onemocnění, ale pokud ano, pak včasná diagnóza usnadní průběh léčby.

Doplňující informace k Plícím

Nejčastěji jsou ohroženi lidé se slabou imunitou. Proto rizikovou skupinu tvoří zejména staří lidé nebo nemocní, kteří užívají léky na snížení imunity.


Zdroj: Pro server Beltina.cz zkomponovala IvetkaPlíce - diskuze

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.