poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Parkinson

Zatím tuto pomalu postupující mozkové onemocnění neumíme vyléčit, ale nové pokroky v léčení mohou zlepšit kvalitu života postižených pacientů. Pomáhají zmírnit třes, ztuhlost, ztrátu svalové koordinace znemožňující normální život. Parkinsonova choroba, pojmenována po anglickém lékaři, který ji počátkem 19. století popsal, je nejobvyklejší degenerativní onemocnění nervového systému postihující miliony lidí na celém světě. Obvykle zaútočí po šedesátém roce věku, ale až pět procent nemocných tvoří lidé mladší než 40 let. U mužů je častější než u žen. Počáteční příznaky bývají mírné, ovšem v průběhu onemocnění se vždy zhoršují.

Příznaky parkinsonovy choroby


Parkinsonova choroba se projevuje třesem nebo chvěním končetin a svalovou ztuhlostí, pomalou až šouravou chůzí, sehnutou postavou, slintáním, nehybným výrazem, řídkým mrkáním. Nemocní parkinsonovou chorobou mají potíže s polykáním a mluvením, inkontinencí moči a zácpou, mají úzkostný stav, deprese, někdy zmatenost a ztráta paměti.

Příčiny onemocnění parkinsonovou chorobou


U lidí trpících tímto onemocněním odumírají buňky v oblasti mozku nazývané bazální ganglia a přestávají produkovat dopamin – látku, která se účastní přenosu vzruchu mezi jednotlivými nervy. Nedostatek dopaminu je příčinou progresivní ztuhlosti, třesu a ztráty slavilo koordinace, které jsou pro tuto chorobu typické. Ve většině případů nelzestanovit příčinu onemocnění, i když je známe, že v malém počtu onemocnění mohou být původcem virové mozkové infekce, antipsychotické léky, dlouhodobá expozice herbicidním látkám nebo některé toxiny.

Jak se léčí Parkinson potravinovými doplňky

Každý, kdo trpí tímto onemocněním, musí být pod přísným lékařským dohledem a nesmí užívat žádné doplňky, aniž by se poradil se svým lékařem. Multivitaminové a multiminerální přípravky užívané společně s doplňky uvedenými v tabulce mohou pomoci zmírnit nebo zpomalit vývoj příznaků, zvláště užívají-li se v časných stadiích onemocnění. Výsledky je možné pozorovat asi během osmi týdnů, ale doplňky je nutné užívat dlouhodobě. Lze je užívat jednotlivě nebo v kombinaci, ale jen po poradě s lékařem. Některé z nich - například vitamin B6 - mohou nepříznivě reagovat s klasickými léky na Parkinsonovu chorobu. Většina doplňků včetně vitaminu B6 působí zvyšování produkce mozkové chemické látky dopaminu, jejíž hodnoty jsou u lidí s tímto onemocněním často vyčerpány. Koenzym Q10 a NADH (nikotinamidadenindinukleotid), příbuzný s vitaminem B niacinem, vitamin E a vitamin C jsou antioxidanty, které pomáhají chránit buňky, včetně buněk produkujících dopamin. Vitaminy C a E mohou být zvláště účinné u nemocných, kteří ještě nezačali užívat klasické léky Omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku nebo lněného oleje vyživují nervovou tkáň a to může zvyšovat hladinu dopaminu. Antioxidační nutriční látky uvedené v tabulce se mají užívat společně s těmito esenciálními mastnými kyselinami. Jinan dvojlaločný zlepšuje krevní oběh v mozku, což pomáhá zajistit správnou výživu mozkových buněk.

Vhodné potravinové doplňky při parkinsonově chorobě

Kdy navštívit lékaře s parkinsonovou chorobou

Máte-li některé příznaky Parkinsonovy choroby. Byla-li u vás diagnostikována Parkinsonova choroba a pozorujete nové příznaky navíc, mohou to být vedlejší účinky předepsaných léků, lze to snadno napravit. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Parkinson - fakta a rady

Doporučení týkající se parkinsonovy choroby

Doplňující informace k parkinsonově chorobě

Vitamin E patří k několika málo antioxidantům, které mohou zpomalit progresi příznaků Parkinsonovy choroby.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Parkinson - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.