poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Nevolnost a zvracení

Nevolnost a zvracení, i když traumatizující a nepříjemné, jsou přirozené, možná život zachraňující reakce v případech, kdy sníte něco nezdravého nebo nebezpečného. Občas se však objeví i tehdy, když vašemu zdraví nic nehrozí.
Nevolnost (nauzea) spojená se slabostí je celkový velmi nepříjemný pocit těžkého stavu opilosti. Někdy se uvádí, že přihází v jakýchsi vlnách; bývá provázena zvýšeným sliněním, pocením a někdy třesavkou a návaly na zvracení. Velmi často také vrcholí zvracením, při kterém se žaludeční svalstvo nejdříve uvolní a pak obrácenou peristaltikou vyprazdňuje tráveninu do jícnu místo do žaludku. Zvracení je obrácený mechanismus, kterým se organismus zbavuje toxických látek (například alkoholu), a lidé se po něm cítí mnohem lépe.

Příznaky nevolnosti a zvracení


Nevolnost (nauzea) a zvracení doprovází pocení a třesavka, nadměrná tvorba slin, závratě, točení hlavy, slabost, dušnost, bolesti břicha, ztráta chuti k jídlu.

Příčiny onemocnění nevolností a zvracením


Zkažené potraviny (obsahující někdy škodlivé bakterie), nemoci jako například chřipka a některé léky, které jinak mohou být prospěšné – antibiotika, chemoterapeutika - a také přílišné množství alkoholu, to vše může vyvolat nevolnost končící zvracením. Mezi ostatní příčiny patří předení nebo příliš těžká potrava, silné pachy, strach, stres a mořská nemoc.
V jiných případech dojde k falešnému podráždění žaludečních nervů, které vyšlou signál do mozku, i když skutečné ohrožení zdraví neexistuje; například vysoké hodnoty hormonů uvolňovaných v těhotenství jsou v zásadě prospěšné, ale všeobecně se pokládají za příčinu ranních nevolností. Zvýšené hladiny hormonů jsou rovněž příčinou stavů nevolnosti při premenstruálním syndromu.

Jak se léčí Nevolnost a zvracení potravinovými doplňky

Cítíte-li nevolnost a nucení na zvracení, není téměř nic, co byste proti tomu mohli udělat. Pokud to je způsobeno požitou potravou, je lépe s tímto mocným reflexem nebojovat, protože škodlivé látky je nutné z těla odstranit. Jestliže však nevolnost přetrvává nebo je důsledkem těhotenství, kinetózy (mořské nemoci), stresu, léků nebo silného zápachu, mohou přírodní doplňky přinést vítanou úlevu.
První volbou v takovém případě je zázvor, ať už v tobolkách nebo v podobě čaje. Jeho kladné účinky způsobí prchavé oleje, které podporují trávení, uklidňují podrážděné sliznice a tonizují svalstvo zažívacího ústrojí. Zázvor také stimuluje tvorbu žluči v játrech, což pomáhá při trávení tuků. Je to velmi užitečné v případě přejedení.
Chcete-li zvládnout mořskou nemoc, vezměte si první dávku zázvoru tři až čtyři hodiny před cestou. Při ranních nevolnostech v těhotenství můžete pravděpodobně užívat zázvor bezpečně trvale, pokud si ovšem nevezmete příliš velkou dávku – poraďte se raději s lékařem. Snažíte-li se zvládnout nevolnost provázející chemoterapii při léčení nádorů, poraďte se rovněž s lékařem. Neužívejte zázvor, máte-li příliš nízký počet krevních destiček; vysoké dávky by mohly porušit krevní srážlivost.
Olej z máty peprné nebo mátový čaj pomáhají uvolnit spazmy v zažívacím ústrojí, takže mohou být prospěšné, provázejí-li nevolnost křeče ve střevech. Mátový olej užívaný vnitřně je vysoce účinný, je proto lépe zvolit čaj, jde-li o nevolnost spojenou s těhotenstvím. Neúčinkuje-li ani zázvor, ani máte peprná a vaše nevolnost nesouvisí s těhotenstvím, zkuste heřmánkový čaj, který vyrovnává vylučování trávících šťáv a uklidňuje žaludek, střeva i játra.

Vhodné potravinové doplňky při nevolnosti a zvracení

Kdy navštívit lékaře s nevolností a zvracením

Pozorujete-li zřetelnou ztrátu tekutin. Zvracíte-li krev nebo sraženou černou hmotu. Máte-li nevolnost a horečku. Máte-li dojem, že nevolnost vyvolal některý lék. Brání-li vám ranní nevolnost řádně se najít. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Nevolnost a zvracení - fakta a rady

Doporučení týkající se nevolnosti a zvracení

Doplňující informace k nevolnosti a zvracení

Šálek heřmánkového čaje pomůže utišit nevolnost.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Nevolnost a zvracení - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®