poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Katarakta - šedý zákal

Katarakta - šedý zákal

U padesáti procent lidí nad 50 let a u tří čtvrtin lidí nad 75 let dochází k vývoji katarakty (katarakta - šedý zákal), ale tato porucha zraku není nevyhnutelnou součástí procesu stárnutí. Současné studie dokazují, že změna způsobu života snižuje riziko šedého zákalu - onemocnění očí. Oční čočka je průhledný disk, který lomí světlo, soustřeďuje ho na sítnici a umožňuje vytvoření jasného obrazu. Katarakty jsou neprůhledné skvrny na čočce, tvořící se shlukováním a štěpením bílkovin uvnitř čočky. Tyto skvrny zmenšují množství světla přenášeného na sítnici a způsobují zkalené a rozmazané vidění. Stupeň poruchy zraku závisí na rozsahu a hustotě skvrn a jejich lokalizaci na čočce.

Příznaky katarakty (šedého zákalu)


Katarakta (šedý zákal) doprovází postupně se zhoršující a bezbolestné rozmazané nebo nejasné vidění, vzrůstající citlivost na sluneční záření nebo oslnění světy aut v noci, vidění duhových kruhů kolem světel, změny ve vnímání barev.

Příčiny onemocnění kataraktou (šedým zákalem)


Katarakty se mohou vyvíjet jako následek poškození oka nebo na podkladě tělesných změn spojených s věkem. Vrozená příčina je vzácná a postihuje asi jedno z 10000 dětí. Někteří odborníci se domnívají, že většina případů šedého zákalu může být přičítána dlouhodobému vystavení ultrafialovému slunečnímu záření nebo kouření. Ke vzniku mohou přispívat nízké hodnoty antioxidantů v potravě, jako jsou vitaminy C, E, beta-karoten a selen. Antioxidanty neutralizují volné radikály (nestabilní molekuly kyslíku), které mohou poškozovat čočku. Riziko katarakty – šedého zákalu je větší u pacientů s cukrovkou a s nadváhou - při obou stavech je zvýšená hladina cukru v krvi, což může přispívat k destrukci bílkovin uvnitř čočky.

Jak se léčí Katarakta - šedý zákal potravinovými doplňky

Užívání doplňků dříve, než dojde ke vzniku katarakty (šedého zákalu), může její vývoj oddá lit nebo mu zcela zabránit. V časných stadiích katarakty mohou potravinové doplňky zpomalit její růst. Jakmile se však katarakta jednou objeví, lze ji odstranit pouze chirurgicky Antioxidanty vitamin C a vitamin E mohou chránit čočku proti poškození UV zářením a cigaretovým kouřem. Rovněž selen pomáhá neutralizovat volné radikály. Borůvka je bohatá na antioxidanty ve formě flavonoidů, přírodních sloučenin, které pomáhají eliminovat toxiny z čočky a sítnice. V jedné studii borůvka v kombinaci s vitaminem E zastavila progresi katarakty u 48 z 50 sledovaných. Místo borůvky můžete použít jinan dvojlaločný (ginkgo biloba), který zlepšuje oběh a má výrazné antioxidační účinky. Může to být dobré pro ty, kteří již jinan užívají kvůli problémům s pamětí. Pro prevenci katarakty (šedého zákalu) je slibná kyselina alfa-lipoová, která také zvyšuje účinnost vitaminu C a E. Krevnímu zásobení oka může prospět i výtažek z hroznových jadérek, protože má vliv i na nejdrobnější cévy a kapiláry Stojí za úvahu k této léčbě přidat také omega-3 mastné kyseliny ve formě rybího tuku, protože podporují výživu oka. Riboflavin (vitamin B2) je rovněž důležitý, protože podporuje účinek antioxidantů. Užívejte 25 mg denně, pokud již neužíváte multivitamin nebo B-komplex, který obsahuje nejméně toto množství.

Vhodné potravinové doplňky při kataraktě (šedém zákalu)

500 mg vitaminu C dvakrát denně (objeví-li se průjem, snižte dávku),
250 mg denně vitaminu E (užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem),
200 mcg denně selenu (nepřekračujte tuto dávku, vyšší dávky mohou být toxické),
80 mg výtažku z borůvky třikrát denně (standardizovaný výtažek obsahuje 25 procent antokyanosidů; může být obsažen v doplňkovém přípravku pro zrak),
40 mg výtažku jinanu dvojlaločného (Gingko biloba) třikrát denně (standardizovaný výtažek na obsah nejméně 24 procent flavonoidů),
150 mg denně kyseliny alfa-lipoové (užívejte ráno nalačno nebo při jídle),
100 mg dvakrát denně výtažku z hroznových jadérek (standardizovaný na obsah 92 až 95 procent proantokyanidinů),
2 tobolky rybího tuku dodají 2 gramy omega-3 mastných kyselin denně (užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem),
1 lžíce denně lněného oleje (můžete ho přidat k potravě; užívejte ráno)

Kdy navštívit lékaře s kataraktou (šedým zákalem)

Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Doporučení týkající se katarakty (šedého zákalu)

Přestaňte kouřit. Chraňte oči před UV zářením brýlemi proti slunci a širokým kloboukem. Jezte hodně čerstvého ovoce a zeleniny - jsou dobrým zdrojem antioxidantů.

Doplňující informace k kataraktě (šedému zákalu)

Jediná cesta jak odstranit kataraktu je chirurgická náhrada zakalené čočky umělou čočkou; výkon je nutný až tehdy, když máte tak velkou poruchu zraku, že nemůžete pracovat, řídit vůz, číst a účastnit se běžných denních aktivit.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Katarakta - šedý zákal - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®