poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Fosfor


Fosfor

(Phosphorus)
Fosfor se spolu s vápníkem účastní výstavby a udržování zdravých a silných kostí a zubů, kromě toho hraje významnou roli při zásobování tělesných buněk energií. Naštěstí pravděpodobnost nedostatku fosforu u člověka je zcela malá.
Fosfor je hned po vápníku druhý nejčastěji zastoupeným minerálem v lidském těle. U průměrného člověka je ho v těle asi 650g. Celkem 85% fosforu je koncentrováno v kostech a zubech, zbytek je rozdělen v krvi a dalších tkáních, především však v srdci, ledvinách a mozku a ve svalech. Fosfor reaguje s mnoha dalšími látkami, ale jeho nejstálejším průvodcem je vápník. V kostech je poměr vápníku a fosforu 2:1. V ostatních tkáních je však poměr fosforu k vápníku mnohem vyšší.

Nejčastější uplatnění fosforu


Fosfor se především podílí na stavbě kostí a udržuje je v dobrém stavu, dále fosfor pomáhá vytvářet zubní sklovinu.

Fosfor - působení a účinky

Bylo by těžké objevit buněčný proces, na němž by se – ať už přímo či nepřímo – nepodílel fosfor. V některých případech chrání fosfor buňky tím, že posiluje buněčnou membránu tvořící obal buňky, jinde působí jako určitý druh biologického doprovodu a napomáhá činnosti živin, hormonů a dalších chemických látek. Jsou také důkazy, že fosfor pomáhá v aktivaci vitamínu B a umožňuje jejich příznivé působení.
Fosfor a hlavní příznivé účinky: Jednou z nejdůležitějších funkcí fosforu je jeho součinnost s vápníkem při tvorbě a uchovávání dobrého stavu kostí. Partnerství fosforu a vápníku je také zásadní podmínkou pro posilování a udržování zdravého chrupu. Kromě toho se fosfor váže na krevní tuky a vytváří s nimi sloučeniny zvané fosfolipidy, které zase hrají důležitou strukturální a metabolickou roli v buněčných membránách. Bez něj by v organismu nebyla možná přeměna základních živin (bílkovin, sacharidů a tuků) na energii. Fosfor je také potřebný k vytvoření molekuly známé jako adenosintrifosfát (ATP), která se chová jako drobný bateriový akumulátor dodávající energii do všech tělesných buněk.
Fosfor a další příznivé účinky: Fosfor slouží jako poslíček od jedné buňky ke druhé. V této funkci přispívá ke koordinaci takových procesů v těle, jako je svalová kontrakce, přenos nervových vzruchů v mozku do všech tělesných tkání a k sekreci hormonů. Přiměřené zásobení fosforem může proto zvyšovat fyzický výkon a účinně bojovat proti únavě. Fosfor je minerál potřebný k udržování tzv. acidobazické rovnováhy (rovnováhy tělesných kyselin a zásad) v krvi a rovněž pro tvorbu nukleových kyselin – základních složek genetické skladby.

Doporučené dávkování fosforu

Fosfor je obsažen v takovém množství potravin, že jeho užívání ve formě potravinových doplňků není zapotřebí. Doporučený denní příjem fosforu je stejný u žen i u mužů - 800mg denně. V minulosti někteří odborníci doporučovali brát fosfor s vápníkem v poměru 1:1, ale v poslední době mnoho léčitelů dokládá, že tento poměr je ve skutečnosti velmi málo prospěšný. Strava dnešního člověka obsahuje většinou fosforu než vápníku.
Fosfor a jeho nedostatek: nastane-li vzácně nedostatek fosforu, může vést k lomivosti kostí a zubů, únavě, tělesné slabosti, ztrátě chuti k jídlu, bolestem a ztuhlosti kloubů a ke zvýšené náchylnosti k infekcím. Mírný nedostatek může způsobit jen lehký pokles energie.
Fosfor a jeho nadbytek: Při nadbytku fosforu nedochází k bezprostředním potížím. Dlouhodobě může skutečně nadměrný příjem fosforu potlačovat vstřebávání vápníku, i když není jisté, může-li to vyústit takový nedostatek, že by byl ohrožen dobrý stav kostí.

Jak fosfor užívat

Fosfor - fakta a rady

Hliník obsažený v některých antacidech může snižovat hladinu fosforu v organismu. Pokud často užíváte tato léky, pohovořte si s lékařem, zda by nebyl vhodný některý potravinový doplněk s fosforem.

Při užívaní fosforu pozor na

Největší riziko spojené s fosforem je v jeho nadbytku, který může vést k poruše vstřebávání vápníku. Nikdy neužívejte doplňky fosforu bez předchozí porady s lékařem.
Ve vzácných případech nedostatku fosforu v organizmu - např. při ledvinových a střevních chorobách nebo popáleninách - musí být fosfor užíván jen pod pečlivou lékařskou kontrolou.
Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků s fosforem se svým lékařem.

Fosfor - doplňující informace

Některé multivitaminové přípravky obsahují fosfor, ale většina lidí ho získává dostatečné množství v potravě.

Fosfor - diskuze

Ostatní minerály:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.