poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Chrom


Chrom

(Chromium)
Chrom je stopový prvek působící jako odtučňovací prostředek, stavitel orgánů, lék při cukrovce a zbraň proti srdečním chorobám. Je nezbytný pro růst a zachování dobrého zdravotního stavu. Chrom se vyskytuje v několika chemických formách. Potravinové doplňky obvykle obsahují chromium pikolinát nebo chromium polynikotinát. Jiný typ chromové sloučeniny je obsažen v pivovarnických kvasnicích. Mnozí lidé nemají v potravě chrómu dostatek, a proto je vhodné užívat ho jako doplněk.

Nejčastější uplatnění chromu


Chrom je nezbytný pro štěpení bílkovin, tuků a sacharidů, pomáhá v těle udržovat normální hladinu krevního cukru (glukózy), může také snižovat hladinu celkového cholesterolu, (škodlivého) LDL cholesterolu a triglyceridů.

Chrom - působení a účinky

Chrom pomáhá využívat tělu inzulín, hormon, který přenáší do buněk krevní cukr, glukózu. Tam je pak využíván jako zdroj energie. Je-li v těle chrómu dostatek, organismus může inzulín dobře využívat a udržuje normální hladinu cukru v krvi. Kromě toho se chrom účastní štěpení bílkovin a tuků. Dostatečný příjem chrómu může zabránit cukrovce u lidí s rezistencí na inzulín. Tato porucha způsobuje sníženou citlivost organismu na inzulín, takže slinivka ho musí vytvářet stále více, aby se hladina cukru udržovala v normálních hodnotách. Když už slinivka nedokáže plnit stále větší požadavky těla na inzulín, vyvíjí se diabetes II. typu. Chrom může tento výsledek odvrátit, protože umožňuje lepší využití inzulínu v těle. Kromě toho se chrom uplatňuje při štěpení tuků, takže pomáhá snížit hladinu škodlivého cholesterolu a naopak zvyšovat hladinu prospěšného cholesterolu , čímž snižuje riziko srdečních chorob. Chrom zmírňuje bolesti hlavy, podrážděnost a ostatní příznaky snížené hladiny krevního cukru (hypoglemie) tím, že brání poklesu hladiny krevního cukru pod normální hodnoty. Diabetikům pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru.

Doporučené dávkování chromu

Jak chrom užívat

Chrom je v doplňcích obsažen v bezpečné horní hranici. Toto množství se užívá k udržení dobrého zdravotního stavu, při plánované redukci váhy či úpravě účinnosti inzulínu. Dávku 200 mcg užívejte při jídle nebo s plnou sklenkou vody, abyste snížili možné podráždění žaludeční stěny. Chrom se lépe vstřebává, je-li užíván s potravinou bohatou na vitamin C (popřípadě s vitaminovým doplňkem). Uhličitan vápenatý nebo antacida vstřebávání chrómu snižují.

Potraviny obsahující chrom

Mezi potraviny obsahující chrom patří celozrnné obilniny, brambory, švestky, arašídové máslo, ořechy, pivovarské kvasnice a všechny druhy „darů moře“. Nízkotučné diety bývají bohatší na chrom než strava s vysokým obsahem tuku.

Při užívaní chromu pozor na

Nemocní s cukrovkou se musejí před užíváním chrómu poradit se svým lékařem. Tento minerál může pozměnit účinek dávek inzulínu nebo jiné diabetické léčby. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Chrom - doplňující informace

Celozrnný chléb je dobrým zdrojem chromu. Čištěná zrna obsažená v bílém chlebu obsahují tohoto nezbytného prvku pouze nepatrné množství.

Chrom - diskuze

Ostatní minerály:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.