poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Jod


Jod

(Iodum)
Jod jako stopový prvek se účastní při tvorbě tyroxinu, hormonu odpovědného za řízení látkové výměny v celém těle. Přesto že lidské tělo potřebuje jen nepatrné množství jodu, přidává se do soli, kterou každý používá, tímto opatřením se eliminovala závažná forma mentální retardace – kretenismus. Kromě soli jsou nejlepším zdrojem jodu mořské ryby a dary moře, ale i zelenina a obilniny pěstované na půdě bohaté jodem. I když je důležitost tohoto prvku dostatečně známá, trpí na světě jeho nedostatkem asi 1,6 miliardy lidí (rozvojové země).

Nejčastější uplatnění jodu


Jod zajišťuje správnou funkci štítné žlázy, a jod také může pomáhat v léčení fibrocystózy prsních žláz.

Jod - působení a účinky

Jod jako jediný z minerálů má v lidském organismu pouze jednu jedinou funkci, je zcela nezbytný pro štítnou žlázu k tvorbě tyroxinu, hormonu, který řídí látkovou výměnu všech tělesných buněk. Při dostatečném přívodu jodu v těhotenství lze předejít určitému typu mentální retardace vyvíjejícího se plodu. Jod hraje klíčovou úlohu pro zdraví stav štítné žlázy (motýlovitě utvářená žláza na krku), obklopující průdušnici. Je-li příjem jodu dostačující, obsahuje ho tělo asi 40 mg, přičemž 75 procent tohoto množství je uloženo přímo ve štítné žláze. Odtud je řízen celkový tělesný metabolismus, který určuje, jak rychle a účinně budou živiny využívány k tvorbě energie. Štítná žláza řídí růst dětí, reprodukci, funkci nervů a svalů, štěpení bílkovin a tuků, růst nehtů a vlasů a využití kyslíku v každé tělesné buňce.

Doporučené dávkování jodu

Doporučená dávka u dospělého muže a ženy je 150 mcg (mikrogramů) jodu denně. Jedna lžička jodizované soli obsahuje asi 300 mcg jodu, ale existuje široká paleta různých jiných zdrojů jodu v potravě (viz. dále).
Jod a jeho nedostatek: V rozvinutých zemích je nedostatek jodu nesmírně vzácný, ale existuje. Mezi první příznaky patří zvětšená štítná žláza, známá jako struma. Nedostatek jodu působí zvětšování štítné žlázy směřující k tomu, aby bylo zachyceno sebenepatrnější množství tohoto prvku z krve. Následkem nízkého přívodu jodu do organismu vzniká nedostatek hormonů štítné žlázy (hypotyroidismus); nejpravděpodobnější příčinou tohoto stavu je však autoimunní poškození organismu (imunitní systém vytváří protilátky proti vlastnímu tělu). Hypotyreóza (nedostatek hormonů štítné žlázy) se projevuje únavou, suchou kůží, vzestupem krevních tuků, chraptivým hlasem, prodlouženou reflexní dobou a snižováním mentálních schopností. Zpozorujete-li takové příznaky, poraďte se ihned s lékařem.
Jod a jeho nadbytek: Riziko předávkování jodem je velmi malé, a to i při desetkrát či dvacetkrát překročené denní dávce. Je-li ovšem dávka ještě vyšší (třicetkrát a více), začnete pravděpodobně pociťovat kovovou chuť v ústech, objevují se afty, průjem a zvracení. Je ironií, že se struma může vyvinout i v případě, že užíváte trvale extrémně vysoké dávky jodu, což je jedna z příčin tyreotoxikózy. Tato nemoc je spojena s vysokou hladinou hormonů štítné žlázy, která vede k přehnané aktivitě, rychlým reflexům, stavům úzkosti a váhovému úbytku.

Jak jod užívat

Potřebnou dávku jodu pravděpodobně získáte z denní stravy, zvláště jíte-li dostatečné množství ryb. Je také součástí multivitaminů a multiminerálů (potravinových doplňků). Pacienti, kteří užívají tyreoidní hormony, by se před užíváním jodových doplňků měli poradit s lékařem. Máte-li jodové doplňky předepsány, můžete je užívat kdykoli, s jídlem i nalačno.

Jod - fakta a rady

Při užívaní jodu pozor na

Jod používejte jen na radu lékaře. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Jod - doplňující informace

Hnědá mořská řasa bývá často prodávána jako přírodní jodový potravinový doplněk.

Jod - diskuze

Ostatní minerály:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.