poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Mangan


Mangan

(Manganum)
Mangan je stopový prvek v organizmu a jeho pravidelný přísun v potravě je nezbytný pro jeho správnou funkci. Dlouhodobý nedostatek manganu v potravě vede především k problémům v cévním systému, protože dochází k nežádoucím změnám v metabolizmu cholesterolu a jeho zvýšenému ukládání na cévní stěnu. Tento jev v dlouhodobém měřítku značně zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Mangan je důležitý i pro správný metabolismus cukrů a jeho nedostatek může vést k nebezpečí onemocnění cukrovkou (diabetes melitus).

Nejčastější uplatnění manganu


Mangan udržuje zdraví cévní systém, zabraňuje ukládání cholesterolu na cévní stěny,a při nedostatku manganu může dojít k onemocnění cukrovkou.

Mangan - působení a účinky

Přebytek manganu v potravě působí negativně především na nervovou soustavu a působí potíže podobné projevům Parkinsonovy nemoci. Dlouhodobé užívání vysokých dávek manganu může podle některých údajů zapříčinit vznik Parkinsonovy nemoci.

Doporučené dávkování manganu

Doporučená denní dávka v potravě se pohybuje mezi 20 – 30 mg Manganu denně.

Potraviny obsahující mangan

Hlavními přirozenými zdroji manganu v potravě je rostlinná strava jako obilniny, hrášek, olivy, borůvky, špenát a ořechy.

Při užívaní manganu pozor na

Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Mangan - diskuze

Ostatní minerály:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.