poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Železo


Železo

(Ferrum)
Překvapující počet lidí má ve své stravě nedostatek železa. Tento nedostatek může způsobit pocity slabosti, neschopnosti se soustředit a větší vnímavost k infekcím. Železo v nadměrném množství však může být nebezpečné, takže buďte opatrní při užívání potravinových doplňků obsahujících železo.
Železo potřebují všechny tělesné orgány. Železo je nezbytnou součástí hemoglobinu, složky červených krvinek přenášející kyslík k buňkám. Je také součástí myoglobinu, který zásobuje kyslíkem svaly, a dále je součástí celé řady enzymů a imunitního systému. Organismus, který čerpá svou potřebu železa především z potravy, pečlivě své zásoby sledujte; když jsou požadavky větší , vstřebává větší množství minerálů – například v době růstu a v těhotenství. Jsou-li zásoby železa přiměřené, vstřebávání se zmenší. Protože organismus ztrácí železo při krvácení, mívají ženy po menstruaci nižší hladinu tohoto minerálu. Snížené zásoby železa mohou mít i vegetariáni, lidé při redukčních dietách a sportovci ve vytrvalostních disciplínách.

Nejčastější uplatnění železa


Železo léčí chudokrevnost (při jeho nedostatku), je zvláště potřebné v těhotenství, u žen se silným menstruačním krvácením nebo při jiných stavech stanovených lékařem.

Železo - působení a účinky

Železo pomáhá rozdělovat kyslík krví a ve svalech, železo zásobuje celé tělo energií. Nedostatek železa je překvapivě častý, jak bylo zjištěno například v Anglii, kde podle celostátních přehledů většina žen nedosahuje své doporučené denní dávky, tj. 14 mg železa denně. Ačkoli je u většiny lidí neobvyklé, aby deficit železa v organismu vznikl z jeho nedostatku v potravě, protože je železo obsaženo v četných potravinách, u žen se silným menstruačním krvácením bývá toto riziko mimořádně velké a doplňování železa je pro ně prospěšné. Důležitý je jeho vyšší příjem i u chudokrevnosti z nedostatku železa.
Železo a hlavní příznivé účinky: Jsou-li zásoby železa v organismu dostatečné, podporují životaschopnost, funkci imunitního systému a bystří intelekt. Studie ukazují, že i malý nedostatek železa spojený většinou s mírnou chudokrevností může u dospělých snižovat pozornost a poruchy soustředění a u dětí se může projevit špatným prospěchem ve škole.

Doporučené dávkování železa

Doporučené denní množství železa pro muže a pro ženy po menopauze činí 8,7 mg denně. Pro mladší ženy je 14,8 mg denně bez potřebného zvyšování během těhotenství. Při léčení anémie je nutný zvýšený příjem železa, ať už v potravinách nebo v potravinových doplňcích po dobu mnoha týdnů i měsíců.
Železo a jeho nedostatek: Máte-li v potravě málo železa nebo ho ztrácíte při menstruačním krvácení, krvácení ze žaludku (většinou po užívání salicylátů při revmatoidních potížích) nebo rakovině, čerpá tělo železo ze svých rezerv. Zpočátku se to nijak neprojevuje, ale když se zásoby železa v organismu zmenší, zmenšuje se i jeho schopnost vytvářet zdravé červené krvinky. Výsledkem je chudokrevnost (anémie) z nedostatku železa, vyznačující se únavou, slabostí, bledostí, dušností, bušením srdce a zvýšenou vnímavostí vůči infekci.
Železo a jeho nadbytek: Některé studie spojují nadbytek železa v organismu se zvýšeným rizikem chronických onemocnění včetně srdečních chorob a rakoviny tlustého střeva. Nadbytek železa je zvláště nebezpečný u dospělých s hemachromatózou; je to tendence k jeho nadměrnému vstřebávání. Děti jsou na předávkování železem zvláště citlivé.

Jak železo užívat

Železo a dávkování: Jestliže vám lékař nedoporučí jinak, má se železo užívat pouze ve formě multivitaminového nebo multiminerálního potravinového doplňku, ale nikdy více, než je doporučená denní dávka. Chudokrevnost vyžaduje pečlivě provedenou diagnózu i léčení, které podle možnosti upraví i příčinu onemocnění. Železo, které předepisuje lékař, je ve formě solí železa – sulfátu, glukonátu a fumarátu. Nejčastěji předepisovaná dávka je 30 mg železa jednou až třikrát denně. Většina mužů a ženy po menopauze potravinové doplňky železa nepotřebují a je lepší, když užívají multivitaminové nebo multiminerální doplňky, které železo neobsahují.
Návod k užívání: Železo se nejlépe vstřebává nalačno. Pokud to ovšem vyvolává nevolnost, užívejte je s jídlem, nejlépe s malým množstvím masa a potravou bohatou na vitamin C, například s brokolicí nebo citrusovou šťávou, které pomáhají zvýšit jeho vstřebávání.

Potraviny obsahující železo

Mezi potraviny bohaté na železo patří játra, hovězí a jehněčí maso. Rovněž dary moře, například ústřice a mušle, obsahující železo. Vegetariáni mohou získat přiměřené množství železa u fazolí a hrachu, listové zeleniny, sušeného ovoce (např. meruněk a rozinek) a obohacených upravených snídaňových obilnin. Pivovarské kvasnice, hnědé mořské řasy, melasa a pšeničné otruby jsou rovněž velmi dobrým zdrojem minerálu železo.

Železo - fakta a rady

Při užívaní železa pozor na

Neužívejte potravinové doplňky obsahující pouze vysokou dávku železa, pokud nejsou předepsány lékařem. Někteří lidé mohou, aniž o tom vědí, trpět hemochromatózou, dědičným onemocněním, které způsobuje, že vstřebávají příliš mnoho železa. (Časnými příznaky jsou únava a bolesti v kloubech.) Doplněk obsahující pouze železo může také maskovat příčinu chudokrevnosti, například krvácející žaludeční vřed, a tak bránit lékaři udělat neodkladnou diagnózu. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Železo - doplňující informace

Potřebujete-li zvýšit přísun železa, jezte místo jiných zákusků rozinky.

Železo - diskuze

Ostatní minerály:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®