poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Heřmánek

Heřmánek

(Matricaria recutita)
Heřmánek je nejlepší zklidňující rostlina na světě. Užívá se jako čaj k úpravě zažívacích potíží a ke zklidnění nervů anebo ve větší koncentraci v pilulkách a tinkturách. Přidává se do dermatologických a kosmetických prostředků, určených k léčení oparů a kožních vyrážek.
Známější ze dvou heřmánkových rostlin je heřmánek pravý, sbíraný jako květ rostliny Matricaria recutita. Angličané mu říkají "německý" nebo "maďarský" heřmánek. Druhý typ heřmánku je heřmánek římský nebo rmen sličný, který má podobné vlastnosti jako pravý heřmánek.
Bylina heřmánek se již velmi dlouho používá k přípravě jemného uklidňujícího čaje. Jeho příjemné jablečné aroma i chuť (jméno chamomilla pochází z řeckého výrazu pro kulaté jablko) vytvořilo rituál vaření a pití čaje po malých doušcích, které působí konejšivě.
Koncentrované výtažky z heřmánku se přidávají do krémů a pleťových vod, prodávají se v tobolkách nebo jako tinktura. Léčivé vlastnosti rostliny heřmánku jsou částečně spojeny s prchavými oleji, které obsahují složku zvanou apigenin. Obsahují však i jiné léčivé substance.

Nejčastější uplatnění heřmánku


Heřmánek podporuje celkově uvolnění a zmírňuje úzkost. Zmírňuje nespavost. Hojí afty a léčí nemoci dásní. Heřmánek zklidňuje kožní vyrážky a lehčí spáleniny. Uklidňuje podrážděné oční spojivky. Heřmánek přináší úlevu při menstruačních křečích a léčí záněty tlustého střeva, zažívací potíže a poruchy trávení.

Heřmánek - působení a účinky


Heřmánek má nesmírně uklidňující účinky, Jeho protizánětlivý, protikřečový a protiinfekční účinek dokáže prospět celému tělu - vně i uvnitř. Užívá-li se heřmánek vnitřně, tiší žaludeční nevolnosti, uvolňuje křeče a zklidňuje nervy. Účinkuje však také zevně na kůži a sliznici dutiny ústní i oční, zklidňuje vyrážky, bolesti a záněty v krku.
Heřmánek a jeho hlavní příznivé účinky: Již pohádkové babičky podávaly na uklidnění trošku heřmánkového čaje a vědci tuto jejich moudrost potvrdili. Pokusy na zvířatech prokázaly, že heřmánek obsahuje látky působící na stejné části mozku a nervového systému jako léky, které jsou podávány proti úzkostným stavům. Navíc podporuje psychické uvolnění a zmírňuje stres.
Heřmánek má mírně sedativní účinek, ale mnohem důležitější je, že celkově uklidňuje tělo a usnadňuje usínání. Má také mírně relaxační a protizánětlivý účinek na hladké svalstvo zažívacího traktu. Heřmánek pomáhá zmírňovat celou řadu zažívacích potíží včetně špatného trávení, obtíží při divertikulózách a zánětlivých procesech tlustého střeva. Jeho uvolňující účinek na svaly může zmírňovat menstruační bolesti.
Další příznivé účinky heřmánku: Při zevním použití pomáhá heřmánek zklidňovat kožní záněty. Heřmánek obsahuje protibakteriální složky, které mohou rovněž urychlit léčení infekcí. Obklad z heřmánkového odvaru může být také úspěšný při léčení lehčích popálenin. Při slunečních spáleninách se může heřmánkový olej přidávat do koupele nebo ve směsi s mandlovým olejem vtírat do spálených ploch. Olej musí být před použitím vždy naředěný a nesmí se nikdy používat vnitřně. Heřmánkové krémy rovněž zmírňují sluneční spáleniny a některé ekzémy. Jinak se heřmánek užívá k léčení zánětů v dutině ústní a na oční spojivce. Oční koupele z vychlazeného odvaru heřmánku zmírňují zarudnutí a podráždění spojivky. Heřmánkový čaj může přinést úlevu při léčení aft na sliznici dutiny ústní a pomoci v prevenci zánětu dásní.

Jak heřmánek užívat

Heřmánek - fakta a rady

Vedlejší účinky heřmánku

Ať už užíváte heřmánek zevně nebo vnitřně, žádné vedlejší účinky nejsou známé. Užívání větších dávek může výjimečně vyvolat nevolnost až zvracení. Zcela ojediněle byl popsán případ alergické reakce na heřmánek – spastické zúžení průdušek a kožní vyrážka, ale to jsou případy skutečně až extrémně vzácné.


Při používaní heřmánku pozor na

Máte-li zdravotní potíže poraďte se o užívání potravinových doplňků z heřmánku se svým lékařem.

Heřmánek - doplňující informace

Jediná tobolka může mít stejně relaxující účinek jako šálek heřmánkového čaje.

Heřmánek - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®