poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Popáleniny

Většina popálenin není závažná a stačí je ošetřit doma. Na ty lehčí můžete použít zklidňující bylinkové masti – například z aloe vera nebo z měsíčku. Navíc můžete k podpoření léčby a na ochranu před infekcí užívat hodně vitamínu, minerálů a jiných doplňků.
Popálenina je poškození kůže způsobené suchým teplem, chemickými látkami nebo elektrickým proudem; poškození vlhkým teplem nazýváme opaření. K většině popálenin dochází doma, někdy vyžadují ošetření na pohotovostním oddělení nemocnice nebo na chirurgii. Popálení může být lehké i těžké, rozdělujeme je na popáleniny prvního, druhého a třetího stupně. Poškození kůže slunečním zářením bývá obvykle popálení prvního stupně, protože postihuje pouze zevní vrstvu kůže a většinou nedochází k tvorbě puchýřů. Středně těžké popálení – popálení druhého stupně – postihuje částečně i hlubší vrstvy kůže a provází je tvorba puchýřů. Nejtěžší jsou popáleniny třetího stupně, které poškozují nejen všechny vrstvy kůže, ale často zasahují i svalovou tkáň, nervy, cévy a dokonce i kosti. Vrchní vrstvy kůže jsou odumřelé, spečené a vytvářejí tzv. příškvar. Tento typ spálenin vyžaduje vždy specializované nemocniční ošetření a velmi složité léčení, například transplantaci kůže k podpoře hojení a potlačení jizevnatých změn.

Příznaky popálenin


Příčiny onemocnění popáleninami


Opařeniny vznikají většinou popálením horkou vodou, polévkou, párou nebo tukem; lehké popáleniny může způsobit slunce, dotyk horkých předmětů apod. Těžší popáleniny vznikají působením ohně a chemických látek. Popáleniny elektrickým proudem vznikají při neodborných opravách elektrického vedení, nejčastěji špatně izolovaným drátem. Tato poranění mohou být klamavá; kožní poškození bývá nepatrné, ale poškození vnitřních orgánů velmi rozsáhlé.

Jak se léčí Popáleniny potravinovými doplňky

Při popáleninách prvního stupně a menších popáleninách druhého stupně je možné ošetření doma. Rozsáhlejší popáleniny druhého stupně vyžadují lékařskou péči. Léčení začněte tím, že popálené místo ponoříte na 15 minut do velmi chladné vody (dejte však pozor aby se neprotrhl žádný puchýř) nebo přiložte studený obklad (nejlépe s ledem). Jakmile se popálené místo ochladí, naneste na něj pěnu s obsahem pantenolu nebo gel z aloe vera a přiložte obvaz navlhčený odvarem z heřmánku nebo levandulovým olejem. Potom postižené místo opatrně potřete protiinfekčním měsíčkovým krémem a překryjte lehkým obvazem. Během hojení potřebuje tělo některé látky, které se užívají do zhojení kůže. Vhodná je gotu kola, která povzbuzuje růst vazivové tkáně v kůži, vitamin C a E a zinek; tato kombinace zvýší imunitní odpověď organismu.

Vhodné potravinové doplňky při popáleninách

Kdy navštívit lékaře s popáleninami

Pokud jste utrpěli závažné popáleniny zvláště chemické nebo elektrickým proudem: okamžitě vyhledejte pohotovost v nemocnici. Postihla-li popálenina prvního stupně rozsáhlejší plochu a je silně bolestivá. Máte-li popáleniny druhého stupně v obličeji nebo na rukou a zasahují-li plochu větší než 5 cm2. Máte-li horečku, zvracíte, máte zimnici a zvětšené uzliny; tvoří-li se v puchýřcích hnis nebo popálenina páchne, jde již o závažnou infekci. Jste li na pochybách o závažnosti popálení. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Popáleniny - fakta a rady

Doporučení týkající se popálenin

Doplňující informace k popáleninám


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Popáleniny - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®