poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Vitamin B6 - pyridoxin


Vitamin B6 - 

pyridoxin

(Pyridoxin)
Třetina dospělých, polovina žen a lidí vyšších věku nezískává nutnou denní dávku této důležité látky v dostatečném množství a proto jej musí doplňovat formou potravinových doplňků. Vitamin B6 vykonává více něž sto různých reakcí nesčetněkrát denně. Především účinkuje jako koenzym – látka, která pracuje v souladu s enzymy – k urychlení chemických reakcí v buňkách. Jiný název pro tento vitamin je pyridoxin. Ve formě potravinového doplňku je k dostání jako pyridoxinhydrochlorid nebo pyridoxal-5-fosfát (P-5-P). Obě tyto formy uspokojují všechny požadavky, ale někteří odborníci a lékaři dávají přednost P-5-P, protože se snadněji vstřebává.

Nejčastější uplatnění pyridoxinu


Vitamin B6 pomáhá v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a mozkových příhod. Pomáhá léčit deprese, zmírňuje nespavost, léčí syndrom karpálního tunelu, může zmírňovat příznaky premenstruačního syndromu, pomáhá zklidnit astmatické záchvaty.

Vitamin B6 - pyridoxin - působení a účinky


Tvorba červených krvinek, pomoc při tvorbě bílkovin v buňkách, tvorba chemických látek v mozku – například serotoninu – a uvolňování energie z energetických zásob organismu, to jsou jen některé funkce vitaminu B6. Existují také důkazy, že může hrát roli v prevenci a léčení četných chorob.
Prevence: Dostatek vitaminu B6 z potravy (nebo z potravinových doplňků s jeho obsahem) může pomáhat v prevenci srdečních onemocnění. Spolu s kyselinou listovou a vitaminem B12 se účastní zpracování homocysteinu, sloučeniny podobné aminokyselinám, která je spojována se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění a jiných cévních poruch, je-li v krvi obsažena ve velkém množství.
Další příznivé účinky: Některé ženy trpící premenstruálním syndromem (PMS) uvádějí, že jim vitamin B6 přináší úlevu. K tomuto příznivému účinku dochází pravděpodobně proto, že se tento vitamin zúčastní odstraňování nadbytku estrogenu z těla. Ve své roli účastníka bloku tvořícího neurotrasmitery může být vitamin B6 prospěšný při snižování epileptických záchvatů a při zlepšování nálady u depresivních nemocných. Bylo prokázáno, že 25 procent pacientů s depresemi může trpět nedostatkem vitaminu B6.
Tento vitamin také udržuje v dobrém stavu nervy. Nemocným s cukrovkou, u nichž je riziko nervového poškození, jsou potravinové doplňky s jeho obsahem rovněž velmi prospěšné. Vitamin B6 také zmírňuje příznaky syndromu karpálního tunelu (ke kterému patří také zánět nervů v zápěstí). U astmatiků může tento vitamin snižovat intenzitu a frekvenci záchvatů, zvláště důležitý je u těch pacientů, kteří užívají teofylin.

Doporučené dávkování pyridoxinu

Doporučené denní množství vitaminu B6 je 1,9 mg pro ženy i pro muže. Léčebné dávky jsou vyšší.
Nedostatek: Podle současného přehledu polovina žen nedosahuje v potravě doporučené dávky vitaminu B6. Zvláště nízké hladiny jsou u žen, které užívají orální antikoncepci. Lehký nedostatek vitaminu B6 může zdvihnout hladinu homocisteinu a tím zvyšovat i riziko srdečních a cévních onemocnění. Příznaky závažného nedostatku, který je vzácný, jsou kožní nemoci jako dermatitida (zánět kůže), opary a akné. Mezi neurologické příznaky patří nespavost, deprese a v extrémních případech nervové záchvaty a abnormální vlny na EEG.
Nadbytek: Vysoké dávky vitaminu B6 (více než 2000 mg denně) mohou při dlouhodobém podávání způsobit nervové poškození. Naštěstí se toto poškození zcela napraví, jakmile přestanete vitamin užívat. Ve vzácných případech může mít dlouhodobé užívání i nižších dávek (více než 200 mg denně) stejné následky, které po vysazení léčby rovněž zmizí. Užíváte-li vitamin B6 na nervové bolesti, vyhledejte lékaře, pocítíte-li znovu brnění a pocit snížené citlivosti, a ihned přestaňte vitamin užívat. Dávky do 100 mg denně jsou bezpečné i při dlouhodobém užívání.

Jak pyridoxin užívat

Ke kontrole hladiny homocysteinu stačí 3 mg vitaminu B6 denně, ale často se doporučuje dávka 50 mg. K léčebným účelům se podávají dávky vyšší. Při PMS užívejte 100 mg denně. Při akutním syndromu karpálního tunelu zkuste 50 mg vitaminu B6 nebo P-5-P třikrát denně. Při astmatu užívejte 50 mg dvakrát denně.
Vitamin B6 se nejlépe vstřebává v jednotlivé dávce ne větší než 100 mg. Užíváte-li denně větší množství, rozdělte je do několika menších dávek, abyste snížily riziko poškození nervů.

Potraviny obsahující pyridoxin

Ryby, drůbež, cizrna, brambory, avokádo a banány – to všechno jsou dobré zdroje vitaminu B6.

Vitamin B6 - pyridoxin - fakta a rady

Potravinové doplňky s obsahem vitaminu B6 mohou zmírnit ranní nevolnost v těhotenství. Přestože se zdá, že vitamin B6 je v doporučených dávkách (25 mg denně) zcela bezpečný, neexistuje studie prokazující, jak působí mimořádné dávky vitaminu B6 na plod v těhotenství. Ženy, které trpí ranní nevolností, by se měly poradit s lékařem, než začnou vitamin B6 užívat.

Při používaní pyridoxinu pozor na

Dlouhodobé užívání vysokých dávek vitaminu B6 může způsobit poškození nervů. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívaní potravinových doplňků se svým lékařem.

Vitamin B6 - pyridoxin - doplňující informace

Vitamin B6, může chránit proti srdečním chorobám nejen proto, že snižuje hladinu homocisteinu (látky podobné aminokyselinám, která zvyšuje riziko srdečního onemocnění).

Vitamin B6 - pyridoxin - diskuze

Ostatní vitaminy:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.