poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Žaludek

Lidský žaludek se nachází v horní části dutiny břišní (mezi slezinou a játry). Skládá se hned z několika částí, a to je kardie, fundus, tělo, pylorická část a ohbí. Žaludek j rozšířenou částí trávící trubice navazující na jícen. Považuje se za jeden z nejelastičtějších orgánů v lidském těle. Tvar a velikost žaludku se mění v závislosti na jeho naplnění a poloze těla. V okamžiku, kdy je naplněn, se spouští trávící proces. Obsahuje jednu z nejagresivnějších kyselin v těle, proto může trávit potravu. Chrání jej alkalický hlen, který umožňuje trávit potravu, aniž by trávil sám sebe.

Příznaky žaludku


Žaludek slouží především pro trávení potravy, proto se jeho velikost neustále mění. Díky silné kyselině rozkládá potravu, sám je při tom chráněn alkalickým hlenem. Trávící funkce žaludku je koordinována komplexem nervové, humorální (související se šťávami) a peptidergní (obsahující aminokyseliny) regulace. Ochranným reflexem žaludku je zvracení, při něm je bránice fixována ve středním postavení, dochází ke zvýšení nitrobřišního tlaku a tím je umožněno vypuzení žaludečního obsahu.

Příčiny onemocnění žaludkem


Lidé v souvislosti se žaludkem nejvíce trpí na žaludeční vředy, překyselení žaludku a nebo nádory žaludku. Žaludeční vředy jsou tzv. eroze žaludeční sliznice Tímto onemocněním trpí asi 10% dospělého obyvatelstva. Projevuje se nočními bolestmi v oblasti břicha, ztrátou chuti k jídlu, pálivou bodavou nebo tupou bolestí v horní části břicha, někdy se objevuje krev ve stolici a zvracení. Překyselení žaludku je jedním z nejčastějších následků dietních chyb.

Jak se léčí Žaludek potravinovými doplňky

Nejdůležitější je vždy správně rozpoznat, o který problém se přesně jedná. U žaludečních vředů je ze 70-90% prokázaný výskyt infekce, proto je třeba tuto infekci vyhubit. Každý problém je individuální, proto u některých pacientů stačí medikamentózní léčba u jiných je třeba chirurgický zákrok.

Vhodné potravinové doplňky při žaludku

Výborně žaludku prospívá Koenzym Q10, Betakarotén (posílení sliznic), Vojtěška (zklidnění trávení) a Smokerade (podpora trávení). V případě oslabeného žaludku je třeba se vyvarovat ostrému jídlu, masu a mléku. Naopak velmi dobře působí semínka lnu nebo seznamu smíchaná s mořskou solí.

Kdy navštívit lékaře s žaludkem

Při výše zmíněných potížích je třeba navštívit odborného lékaře, který stanový přesnou diagnózu. Někdy mohou příznaky mizet po jídle, pacient pocítí úlevu, ale jen nakrátko.Většinou ztrácí chuť k jídlu, proto hubne, ovšem vyskytují se také případy pacientů, kteří přibírají na váze kvůli zahánění bolesti jídlem.

Doplňující informace k žaludku

Mezi rizikové skupiny se řadí především lidé se špatnými stravovacími návyky. Některé z těchto návyků mohou vést i k závažným chorobám duševního rázu, tj. anorexie či bulimie. Potížemi s trávícím traktem trpí cca 80% dospělého obyvatelstva.


Zdroj: Pro server Beltina.cz zkomponovala Ivetka


Žaludek - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®