poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Průjem

Průjem

I když je průjem vysoce nepříjemný, má průjem značný význam: je to způsob jak zbavit organismus škodlivých toxinů. Tato celkem častá (a velmi znepokojivá a nepohodlná) potíž obvykle sama zmizí za jeden nebo dva dny. Léčení průjmu má zabránit dehydrataci organismu a obnovit normální stolici.
Častá řídká až vodnatá stolice se nazývá průjem. Není to samostatné onemocnění, ale příznak široké palety většinou lehkých, ale i někdy závažných chorob. Průjem je známkou poruchy normálního průchodu tráveníny a odpadových zbytků potravy tlustým střevem. Obvykle se voda při tomto průchodu zažívací trubicí vstřebává stěnami tlustého střeva a obsah se mění ve stolici, která opouští tělo jako pevná hmota. Když něco urychlí nebo jinak naruší tento proces, tekutina odchází z těla se stolicí.

Příznaky průjmu


Průjem je řídká až vodová stolice, je provázen křečemi v břiše. Průjem dále doprovází nauzea, teplota a žízeň.

Příčiny onemocnění průjmem


Průjem je vyvolán zánětem nebo podrážděním střeva, obvykle jako výsledek bakteriální nebo virové infekce z potravy nebo nápojů. Většina lidí cestujících do rozvojových zemí si je vědoma rizika kontaminace pitné vody a potravin a podniká kroky, aby se vyhnula tomuto nebezpečí. Doma již lidé kat opatrní nejsou. Často bývá z průjmu obviňována krátkodobá chřipková viróza, a přitom je to spíše následek otravy potravinami. Průjem může mít i jiné příčiny, sníte-li více ovoce nebo zeleniny, než je vaše zažívací ústrojí zvyklé, může rovněž dojít k průjmu. Typickým viníkem bývají citrusové plody a fazole. Také větší množství umělého sladidla sorbitolu může vyvolat průjem. Té bývá také někdy způsoben vedlejším účinkem užívání léčebných dávek vitaminu C nebo hořčíku (dojde-li k tomu snižte dávku). Lidé s nesnášenlivostí laktózy - neschopnost trávit mléčný cukr obsažený v mléce a v mléčných výrocích - obvykle trpí plynatostí, nadýmáním a průjmem vždy, když snědí potravu s obsahem této látky. Příčinou průjmu mohou být i anabolika, protože ničí užitečné střevní bakterie. Někdy je vyvolávajícím momentem stres. Průjem může být také příznakem onemocnění zažívací trubice, například kolitidy, rakoviny tlustého střeva, Crohnovy choroby, syndromu dráždivého tračníku nebo onemocnění slinivky.

Jak se léčí Průjem potravinovými doplňky

Zkuste čaj z řepíku či ostružinového nebo malinového listí. Tyto léčivky obsahují taniny, které mají svíravý účinek na střevní sliznici a pomáhají tělu zadržovat tekutiny. Čaje také doplní průjmem ztracenou tekutinu, což je důležité pro prevenci dehydratace. Když žádný z čajů nepřinese úlevu, zkuste jitrocel blešníkový. Tato rozpustná vláknina je sice lék na zácpu, ale vstřebává nadbytečnou tekutinu ze střeva a dodává stolici hmotu. Probiotika pomáhají obnovit přiměřenou hladinu užitečných bakterií ve střevech a jsou zvláště důležitá, je-li průjem spojen s užíváním antibiotik. Všechny tyto prostředky mohou nahradit volně prodejné léky proti průjmu (s výjimkou acidofila, který můžete užívat i při nich).
Je-li průjem zaviněn otravou potravinami, vyčkejte s léčením několik hodin, aby vaše tělo mělo čas zbavit se škodlivin. Jinak začněte užívat potravinové doplňky ihned.

Vhodné potravinové doplňky při průjmu

Kdy navštívit lékaře s průjmem

Trvá-li průjem déle než 48 hodin. Je-li horečka vyšší jak 38 oC a je provázena silnými křečemi v břiše, závratěmi, pocity na omdlení, popřípadě zástavou močení. Je-li ve stolici krev nebo je stolice černá. Jsou-li patrné známky dehydratace, např. suché rty nebo zapadlé oči. Vrací-li se průjem opakovaně: to může být známkou závažného onemocnění, například zánětu tlustého střeva. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků s lékařem.

Průjem - fakta a rady

Doporučení týkající se průjmu

Doplňující informace k průjmu

Jitrocel blešníkový je rozpustná vláknina a snadno se užívá rozmíchaný ve sklence vody nebo šťávy.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Průjem - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®