poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Krev a krvetvorba

Krev (řecky haima) je kapalná tkáň složená z tekuté plazmy a buněk (červené a bílé krvinky, krevní destičky). Krev slouží k dopravování živin a stopových prvků do tkání. Proudí v krevních cévách. Je třeba, aby udržovala stálé složení a neustále se obnovovala. V souvislosti s krví se velmi často mluví také o trofické tkáni nebo trofickém pojivu. Rozlišujeme jednotlivé krevní skupiny na A, B, AB a 0. Krvetvorba (hematopoéza) je proces, při kterém se tvoří krevní buněčné komponenty (krvinky a krevní destičky). Krvetvorbu lze rozdělit na období prenatální (před narozením) a postnatální (po narození). Zkoumání složitého děje krvetvorby ještě zdaleka nedošlo ke konci.

Příznaky Krvia krvetvorby


Krev, všeobecně, má na starosti dopravu živin a stopových prvků do jednotlivých tkání. Je velmi důležité, aby se neustále obnovovala. Krvetvorba je složitý děj, který zajišťuje tvorbu krevních buněčných komponentů.

Příčiny onemocnění krví a krvetvorbou


Onemocnění krve nebo poruchy krvetvorby mohou stát jako onemocnění samo, nebo jako doprovodný jev jiného onemocnění. Nejčastějšími poruchami krvetvorby jsou anémie, leukémie a trombocytopenie. Anémie, tzv. chudokrevnost, se vyznačuje sníženým množstvím hemoglobinu. Hlavním nedostatkem při tomto onemocnění je narušení transportu kyslíku do tkání. Leukémie je nádorová choroba krvetvorby, která postihuje zvláště bílé krvinky. Rizikovým faktorem, který ovlivňuje toto nádorové onemocnění je především kouření, radioaktivní záření, chemikálie, apod. Rozděluje se na dva typy - akutní myeloidní leukémie a akutní lymfoblastová leukémie. Trombocytopenie je onemocnění charakterizováno jako porucha krevních destiček (trombocytů). Jde o nepoměr mezi vznikem a zánikem trombocytů.

Jak se léčí Krev a krvetvorba potravinovými doplňky

Léčba anémie je individuální v závislosti na příčině vzniku tohoto onemocnění. Anémie se léčí kompenzací nedostatku důležitých látek pro krvetvorbu pomocí vhodných potravinových a lékových doplňků. U leukémie je nezbytná léčba chemoterapií, v některých horších případech pak transplantací kostní dřeně. Důležité je včasné odhalení této choroby, při jejím pozdním odhalení se riziko smrti u postiženého pacienta výrazně zvyšuje.

Vhodné potravinové doplňky při Krevi a krvetvorbě

Nejčastěji se doporučuje liči, listová zelenina (chlorofyl), červená řepa, meruňky, fíky, řasy, kopřivy, petržel, raducha, řeřicha, fazole, ryby a vejce. Naopak vyvarujte se tučným, umělým potravinám, syrovému ovoci a zelenině. Dále pak se nedoporučují dušené ořechy, droždí, pšenice, pivo a káva.

Kdy navštívit lékaře s krví a krvetvorbou

Nejčastějšími příznaky při poruše krvetvorby jsou – zvýšená únava, zrychlení dechu, celková slabost, mdloby, snížení tělesné výkonnosti, v některých případech se může projevit i nechutenstvím a výraznou ztrátou hmotnosti. Při těchto komplikacích ihned navštivte svého lékaře, který tak včasně diagnostikuje příčinu vzniku vašich problémů.

Doplňující informace k Krvi a krvetvorbě

Choroby krve a poruchy krvetvorby nejsou v žádném případě vázány na věk.


Zdroj: Článek Krev a krvetvorba pro server Beltina.cz zkomponovala Ivetka


Krev a krvetvorba - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®