poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Hmyzí bodnutí a kusnutí

Užitečné informace - Choroby a zdravotní stavy - Hmyzí bodnutí a kusnutí

Jdete-li za krásného letního dne na procházku nebo si venku uděláte piknik, často za to zaplatíte bodnutím nebo kousnutím hmyzem. Naštěstí nám příroda dává prostředky proti nepříjemným následkům – svědění a otoku.
Během letního období a v některém podnebí po celý rok bývají lidé často poštípáni komáry, mouchami. mravenci nebo klíšťaty, popřípadě dostanou žihadlo od včel, vos či dokonce sršňů. Hmyzí bodnutí a kousnutí může svědit a značně bolet, i když to nebývá nic vážného, ale v některých případech je nutná i lékařská péče. Pokud se na vás v neznámé krajině přisaje klíště, poraďte se s lékařem, zvláště když se kolem kousnutí vytvoří kruhovité zarudnutí kůže. V některých krajích a regionech přenášejí klíšťata závažná onemocnění, především zánět mozku (encefalitidu) a boreliózu.
Patříte-li k lidem (je to asi jeden člověk z padesáti), kteří mají na hmyzí - hlavně včelí - jed alergickou reakci, vyhledejte ihned lékařskou pomoc, dostanete-li žihadlo.

Příznaky hmyzího bodnutí a kusnutí


Bodnutí a kousnutí hmyzem doprovází pálení, svědění, zarudnutí a otok postiženého místa. Cirkulární zarudnutí kolem postiženého místa, které se vyvine několik dní po kousnutí.
Alergická reakce (popřípadě nealergická reakce na mnohočetné kousnutí či bodnutí): otok očí, jazyka, krku a rtu, nauzea, bušení srdce a ztížené dýchání.

Příčiny onemocnění hmyzím bodnutím a kusnutím


Hmyzí jed obsahuje toxiny, které v místě bodnutí či kousnutí vyvolávají pálení, svědění a otoky. Některý hmyz kouše proto, aby získal krev pro svou výživu - například ovádi, mouchy, komáři a klíšťata -, jiné druhy hmyzu bodají většinou jen tehdy, cítí-li se ohroženi, jako vosy, včely a sršni. Pravděpodobnost, že dostanete žihadlo, když kolem vás poletuje včela či vosa, zvýšíte tím, že máváte a oháníte se rukama nebo máte pestré šaty, voníte parfémem či právě jíte sladké a lepkavé jídlo. Další dobrá možnost, jak dostat žihadlo, je dostat se do blízkosti vosího hnízda; zvláště bojovné jsou vosy z lesů a luk.

Jak se léčí Hmyzí bodnutí a kusnutí potravinovými doplňky

Než použijete jakékoli doplňky, odstraňte z místa bodnutí žihadlo (v případě včelího bodnutí). Jako první prostředek můžete použít bromelin, bílkovinu trávící enzym z ananasu, který dokáže omezit otok. Užívejte ho, dokud příznaky nezmizí. Místní léčení rovněž pomáhá zhojit kůži: levandulový olej zklidňuje svědění, krém z měsíčku zahradního zmírňuje otoky a pálení a má i antiseptický účinek, který pomáhá zabránit infekci. Stejně prospěšný je olej tea tree (melaleukový olej).
Pokud jste dostali žihadlo od včely nebo vosy, budete ke zmírnění otoku a bolesti potřebovat ještě další doplňky. Vitamin C a flavonoid kvercetin jsou antihistaminika, která potlačují uvolňování histaminu, zánětlivé látky, která se v těle tvoří jako reakce na hmyzí jed. Oba doplňky začněte brát co nejdříve a pokračujte, dokud příznaky nezmizí.
Tinktury z echinacey, třezalky, myrhy nebo měsíčku nanesené přímo na hmyzí bodnutí či kousnutí mohou rovněž zmírnit účinky hmyzího bodnutí.

Vhodné potravinové doplňky při hmyzím bodnutí a kusnutí

Kdy navštívit lékaře s hmyzím bodnutím a kusnutím

Dostanete-li větší množství žihadel nebo jste silně pokousáni; i když nejste alergičtí, může to být nebezpečné. Vyvine-li se kolem postiženého místa okrouhlá rudá skvrna nebo se namístě vpichu vytvoří vřed a infikuje se. Objeví-li se horečka, dechové obtíže, intenzivní bolest, nebo ztuhlost končetiny. Máte-li alergickou reakci na hmyzí bodnutí, vyhledejte okamžitě lékaře; jste-li alergik, noste s sebou vybavení pro první pomoc, které máte předepsáno lékařem. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Hmyzí bodnutí a kusnutí - fakta a rady

Doporučení týkající se hmyzího bodnutí a kusnutí

Doplňující informace k hmyzímu bodnutí a kusnutí

Vitamin C zmenšuje otoky způsobené reakcí organismu na bodnutí hmyzem.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Hmyzí bodnutí a kusnutí - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®