poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Bolesti prsu

Bolestivé prsy s drobnými bulkami, které zvyšují nepříjemné pocity před menstruací (fibrocystóza prsu), jsou mimořádně časté u žen do 50 let věku. Vybrané potravinové doplňky a změna stravy mohou pomoci tyto potíže zmenšit.
Struktura tkáně a hutnost normálních prsů je měnlivá. Ženy před menopauzou mívají v prsou více tkáně (proto se mohou zdát prsy pevnější a na pohmat uzlíkovité) a méně tuku než v pozdějších letech. Někdy se v prsou vyvinou drobné cysty naplněné tekutinou nebo vazivově změněné oblasti, které bývají před menstruací citlivé. Ačkoli nepříjemné pocity v prsech má během života většina žen, některé z nich mají každý měsíc takové bolesti, že to narušuje jejich každodenní činnost.
Takové předmenstruační obtíže se označují jako fibrocystické onemocnění prsu (fibrocystická mastopatie). I když tento stav nijak nezvyšuje riziko rakoviny prsu, uzlíky v prsní tkáni značně znesnadňují diagnózu vznikajícího maligního bujení. Normální uzlík lze obvykle odlišit od rakovinného, protože se v prsu volně pohybuje a během menstruačního cyklu se mění.

Příznaky bolestí prsu


Uzlíky v prsu, které mohou být citlivé i nebolestivé. Zvýšení počtu uzlíků nebo nepříjemné pocity v prsech asi týden před menstruací.

Příčiny onemocnění bolestmi prsu


Fibrocystické změny v prsu se mění se vzestupem a poklesem hladiny hormonů během menstruačního cyklu. Ženy, u nichž se tvoří zvláště vysoké hladiny estrogenů v souvislosti s nízkou hladinou progesteronu po ovulaci, mívají obtíže větší. Tato kombinace je spojována s velkým množstvím polaktinu, hormonu, který aktivuje tvorbu mléka po porodu, ale zvyšuje citlivost prsů u nekojících žen. Mnozí odborníci se domnívají, že kofein růst uzlíků nebo cističek povzbuzuje (u některých žen opravdu dochází po vynechání kávy ke zlepšení), ale jiní trvají na tom, že spolehlivé důkazy pro spojení kofeinu s citlivostí prsů neexistují.

Jak se léčí Bolesti prsu potravinovými doplňky

Všechny uvedené doplňky lze užívat společně. Zlepšení pocítíte během jednoho až dvou měsíců. Mnohé ženy uvádějí úlevu při užívání vitaminu E. Není známo, jak působí, ale někteří léčitelé se domnívají, že tento vitamin blokuje v prsní tkáni změny, které mohou vznikat vlivem kofeinu.
Bobule drnku působí snižování hladiny prolaktinu a obnovují tak rovnováhu mezi estrogenem a progesteronem, takže mohou být užitečné při zmenšování tkáňových změn v prsech vznikajících při menstruaci. Esenciální mastné kyseliny působí často protizánětlivě, mohou také tělu pomáhat při vstřebávání jodu (nízká hladina jodu bývá totiž spojována s fibrocystozou prsů). Rovněž hořčík může zmírňovat zánět a bolest. Vitamin B6 může prospívat ženám s příznaky premenstruálního syndromu s bolestmi prsů. Může také pomáhat játrům zpracovat nadbytek estrogenu.

Vhodné potravinové doplňky při bolestech prsu

Kdy navštívit lékaře s bolestmi prsu

Vytvoří-li se nový uzlík, zvláště pokud jste až dosud žádný uzlík v prsu neměly. Pokud některý uzlík ztvrdne, zvětšuje se a nemizí po menstruaci. Objeví-li se výtok z bradavky. Máte-li v prsech skutečně kruté bolesti. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Doporučení týkající se bolestí prsu

Doplňující informace k bolestem prsu

Esenciální mastné kyseliny v pupalkovém oleji často zmírní bolesti v prsech.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Bolesti prsu - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®