poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Vitamin B2 - riboflavin


Vitamin B2 - riboflavin

(Riboflavin)
Riboflavin – vitamin B2 působí proti migréně a v prevenci katarakty (šedého zákalu), pomáhá při hojení kůže. Riboflavin je ve vodě rozpustný vitamin skupiny B, který se podílí na přeměně bílkovin, tuků a sacharidů v energii potřebnou pro organismus. Nedostatečný přívod riboflavinu provází často nedostatek ostatních vitaminu skupiny B, který bývá často u lidí pokročilého věku a u alkoholiků. Riboflavin lze užívat jako samostatný potravinový doplněk spolu s ostatními vitaminy B komplexu nebo jako součást mutivitaminových přípravků.

Nejčastější uplatnění riboflavinu


Riboflavin předchází nebo zpomaluje vývoj katarakty (šedého zákalu), snižuje frekvenci a závažnost migrény, hojí kůži a při acne rosacea.

Vitamin B2 - riboflavin - působení a účinky


Riboflavin hraje životně důležitou roli při tvorbě hormonu štítné žlázy, který urychluje metabolismus a pomáhá zajišťovat energetickou potřebu pro všechny tělesné orgány. Riboflavin také podporuje tvorbu imunitních buněk nezbytných v boji s infekcí a ve spojení se železem se účastní tvorby červených krvinek, které přinášejí kyslík z krve ke všem buňkám organismu. Přeměňuje také vitamin B6 a niacin na aktivní formu, aby mohly plnit svou funkci. Riboflavin vytváří látky podporující antioxidanty (například vitamin E) v ochraně buněk před poškozením volnými radikály – vysoce reaktivními molekulami kyslíku. Je také nezbytný pro zachování a hojení tkání, zvláště po úrazech, chirurgických výkonech a spáleninách. Riboflavin se rovněž podílí na udržování dobré funkce očí a centrálních i periferních nervů. Tím, že riboflavin zvyšuje antioxidační pochody chrání tělesné tkáně, především oční čočky. Proto je významný pro prevenci katarakty – mléčného zákalu čočky, který působí úbytek až ztrátu u lidí vysokého věku. Riboflavin je také ceněn pro sou schopnost snižovat frekvenci a závažnost migrény. Riboflavin je cenný při léčení kožních nemocí. V kombinaci s ostatními vitaminy skupiny B, zvláště s vitaminem B6 a niacinem, může být prospěšný při nervových i jiných onemocněních, například u Alzheimerovy choroby, poruch citlivosti , epilepsie, roztroušené sklerózy, úzkostných stavů, stresu a chronické únavy.

Doporučené dávkování riboflavinu

Doporučené denní množství riboflavinu je 1,5 mg pro muže i pro ženy. Uvedené množství obvykle chrání proti nedostatku tohoto vitaminu, při určitých chorobách ovšem bývají podávány dávky vyšší. K základním projevům nedostatku riboflavinu patří bolavé ústní koutky a zvýšená citlivost na sluneční záření se slzením, pálením a svěděním očí. Kůže kolem nosu a ušních lalůčků se může olupovat, někdy se objeví i kožní vyrážka v tříslech. Může se také objevit chudokrevnost provázená zvýšenou únavou. Nadbytek riboflavinu není nebezpečný, protože se jeho přebytky vylučují z těla močí.

Jak riboflavin užívat

K prevenci katarakty užívejte 25 mg denně. Při migréně jsou dávky až 200 mg denně. Uživatel-li hormonální antikoncepci, antibiotika nebo psychiatrické léky, které mohou ovlivnit spotřebu riboflavinu, poraďte se o užívání tohoto vitaminu se svým lékařem. Riboflavin neužívejte společně s alkoholem, který snižuje jeho vstřebávání.

Potraviny obsahující riboflavin

Riboflavin obsahují přírodní zdroje jako mléko, sýr, jogurt, játra, hovězí maso, ryby, celozrnný chléb, obilniny, vejce a houby.

Vitamin B2 - riboflavin - fakta a rady

Při používaní riboflavinu pozor na

Máte-li zdravotní problémy,poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Vitamin B2 - riboflavin - doplňující informace

K získání 30 mg riboflavinu, množství, které je obsaženo v účinných multivitaminech, byste museli vypít 14 litrů mléka.

Vitamin B2 - riboflavin - diskuze

Ostatní vitaminy:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.