poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Hledejte zdroj nesnází

Hledejte zdroj nesnází 

Objevily se vám na zádech, rukou, břiše či jinde po těle svědivé puchýřky? Pravděpodobně se bude jednat o kopřivku. Kožní onemocnění, které často vyvolá alergická reakce na řadu podnětů. Přemýšlejte, co jste v poslední době jedli, zda nepoužíváte novou značku kosmetiky či pracího prášku…

Kopřivka neboli urticaria dvakrát častěji trápí ženy než muže. S výsevem svědivých puchýřů se alespoň jednou za život setkala až třetina populace a někdy se nemoc vrací a stává se chronickou. Často provází jiná onemocnění jako je astma, dušnost, bolesti kloubů nebo atopický ekzém. Nejčastějšími alergeny, které svědivou vyrážku vyvolají, bývají potraviny, léky, kosmetika a prací prášky, bodnutí hmyzu, ale i sluneční záření, chlad, podráždění oblečením či stres.

 

Co to mám za nepříjemné pupínky?

Červené nebo bílé puchýřky (někdy plné tekutiny) se poměrně rychle hojí, ale na jejich místě se objevují další. Velmi často se tvoří na menších, ale i větších plochách zad, rukou, nohou, břiše nebo v obličeji. Kolem nich je zarudlá či oteklá plocha (pomfus). Když se puchýřky vysejí kolem rtů, genitálií nebo očí, mohou vyvolat i nadměrné otoky. Někdy kopřivku provází i únava, nevolnosti, bolesti kloubů, potíže s dýcháním, polykáním, průjmy a bolest hlavy.

 

Jak se obtíží zbavit?

Akutní kopřivka většinou zmizí do několika týdnů, když přetrvává 6 týdnů a déle, jedná se už o chronickou formu. Nejdřív je třeba tlumit svědění, protože základem je puchýře neškrábat. Hrozí infekce a roznesení kopřivky na další místa po těle, což může celkový stav zkomplikovat. Pokud si jste jistí, co kožní reakci vyvolalo, okamžitě odstraňte alergen z blízkosti organismu a do budoucna se ho vyvarujte. Účinným řešením akutní fáze jsou antihistaminika (Zodac, Zyrtec), které ztlumí alergickou reakci i svědění. Při těžších projevech lékař předepíše kortikosteroidy. Svědění zklidňuje mast s 1% mentolem. Svědění zmírňují vlažné koupele, sprcha nebo obklady, určitě oblékejte volné bavlněné oblečení, abyste zmírnili tření látky o namáhanou pokožku.

 

Nejlepší je prevence

Pokud znáte svůj alergen, který spustí kopřivku, máte vyhráno. V opačném případě je třeba co nejvíc omezit kontakt s rizikovými faktory, jakými jsou dráždivé materiály oblečení (vlna, umělé materiály), těsné prádlo i oblečení, některé potraviny (čokoláda, papriky, rajčata, koření, ryby, mořské plody, plísňové sýry…), sluneční záření, alkohol, nadměrný příjem kávy, stres. Omezte používání parfémů, parfemovaných aviváží na ložní prádlo, snažte se udržovat byt bez prachu (zvlášť, pokud máte domácí mazlíčky), často větrejte a dbejte na vhodnou vlhkost.

Zdroj obrázku: onstockphoto / Shutterstock.com

+420 777 625 667
info@beltina.cz

All rights reserved. Beltina 2013-2015
Beltina - prodej potravinových doplňků pro Vaše zdraví

Inzerce zdarma, bazar bez registrace. Okamžité zveřejnění inzerce.


Zahradní technika za akční ceny s dopravou zdarma a dárkem. Autorizovaný prodejce.


Tipnet.cz - nákupní galerie s nejprodávanějším zbožím. Tip na dárek?


Bazénová chemie, bazény a bazénové příslušenství. Specialista na bazény.


+420 777 625 667
info@beltina.cz

Barevné samolepky na zeď do dětského pokoje.
Originální samolepky na zeď vše skladem.