poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Vitamin K - fylochinon


Vitamin K - 

fylochinon

(Fylochinon)
V roce 1930 zaznamenali dánští badatelé, že se u malých kuřat krmených potravou bez tuku vyvinuly krvácivé stavy. Problém nakonec vyřešili používáním látky obsažené ve vojtěšce, kterou nazvali vitamin K podle koagulace (srážlivosti). Vědci nyní vědí, že většinu potřebného vitaminu K tělo získává aktivitou střevních bakterií, které tento vitamin produkují, pouze 20 procent se získává z potravy. U zdravých lidí je nedostatek tohoto vitaminu vzácný, i když se v těle neukládá ve větším množství. Přípravky vitaminu K jsou k dostání na lékařský předpis. Jiné názvy pro vitamin K jsou menadiol a fytonadion.

Nejčastější uplatnění vitaminu K


Vitamin K snižuje riziko vnitřního krvácení, chrání proti nadměrnému krvácení po operačních zákrocích. Pomáhá při stavbě silných kostí a odvrací osteoporózu.

Vitamin K - fylochinon - působení a účinky


Tato jediná látka uvádí do pohybu proces krevního srážení, dojde-li ke zranění a porušení cévních stěn - jinak by hrozilo vykrvácení. Vědci dále zjistili, že vitamin K hraje také roli při udržování zdravých kostí.
Lékař může předepsat vitamin K, má-li obavu z možného krvácení. I když nejsou známky jeho nedostatku, předepisují lékaři vitamin K před většími operačními výkony, aby se snížilo riziko pooperačního krvácení. Pod lékařským dohledem je možné předepisovat vitamin K i při nadměrném menstruačním krvácení. Múže být také prospěšný u nemocných s osteoporózou, i když to zatím nepatří k oficiální léčbě. Podle některých studií pomáhá vitamin K využít v těle vápník a snižovat tak riziko zlomenin. Může být rovněž důležity k udržení zdravých kostí u žen vyššího věku. Nepřekvapuje tedy, že je součástí mnohých přípravků podporujících tvorbu kostí.
Vitamin K může hrát roli v prevenci rakoviny a být prospěšný pro nemocné po radioterapii. Nové výsledky výzkumů zařazují vitamin K do srzenálu látek podporujících srdcea některá sdělení ukazují, že může zastavit tvorbu plátů ve stěnách tepen a snižovat hladinu LDL (škodlivého) cholesterolu. V tomto ohledu však budou k definitivnímu stanovení účinků vitaminu K nutné jaště další výzkumy.

Doporučené dávkování vitaminu K

Ačkoli doporučené denní množství vitaminu K nebylo stanoveno, doporučený bezpečný příjem u dospělých je 1 mcg na 1 kg váhy denně.
Nedostatek vitaminu K u zdravých lidí je vzácný, protože tělo si vytváří tolik vitaminu, kolik potřebuje. Nedostatek vitaminu K se vyskytuje pouze u pacientů s onemocněním jater nebo střevními chorobami, při nichž je porušeno vstřebávání tuků. Hodnoty vitaminu K mohou rovněž klesnout v důsledku užívání antibiotik. Jednou z prvních známek je sklon k tvorbě modřin. Toto nebezpečí vyžaduje pečlivé sledování lékařem, protože při vážnějším úrazu by mohlo dojít k vykrvácení.
Nadbytek vitaminu K je dost obtížné získat, protože ho není mnoho v žádné potravině kromě tmavozelené listové zelenině. Přestože megadávky nejsou toxické, mohou být vysoké dávky nebezpečné při současném užívání antikoagulancií (látek pro snížení krevní srážlivosti). Velké dávky mohou také vyvolat návaly a silné pocení.

Jak vitamin K užívat

Multivitaminy často obsahují 25 až 60 mcg vitaminu K. Přípravky podporující staavbu kostí dodávají asi 300mcg denně, což je stejné množství, jako když ke své běžné stravě přidáte jednu velkou hlávku salátu. Vyšší dávky (např. v prenatálních multivitaminech) mohou být předepisovány pouze lékařem. Máte-li předepsaný vitamin K, užívejte ho při jídle, aby se zlepšilo vstřebávání.

Potraviny obsahující vitamin K

Listová zelenina jako kapusta a kadeřávek obsahuje v jedné porci 300 až 500 mcg vitaminu K a je také jeho nejlepším zdrojem v potravě. Dobrým zdrojem je i brokolice a růžičková kapusta. Obsažen je také v rostlinných olejích, mase, mléčných výrobcích a pistáciových oříškách.

Vitamin K - fylochinon - fakta a rady

Užíváte-li léky proti srážlivosti krve a jíte hodně listové zeleniny bohaté na vitamin K, řekněte to svému lékaři. Dávky se podle toho musí přizpůsobit. Vitamin E pomáhá tělu využívat vitamin K, ale příliš mnoho vitaminu E (více než 700 mg denně po delší dobu) funkci vitaminu K poškozuje a zvyšuje tak riziko krvácení.

Při používaní vitaminu K pozor na

Vitamin K (pokud je ho více než v multivitaminech) užívejte jen pod dozorem lékaře. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Vitamin K - fylochinon - doplňující informace

Jadna porce kapusty obsahuje více vitaminu K než 5 tablet po 100 mcg.

Vitamin K - fylochinon - diskuze

Ostatní vitaminy:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.