poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Vitamin B12 - kyanokobalamin


Vitamin B12 - 

kyanokobalamin

(Kyanokobalamin)
I lehký nedostatek vitaminu B12 může zvyšovat riziko srdečních onemocnění, deprese a možná i Alzheimerovy choroby. Vitamin B12, jinak také nazývaný kobalamin, byl objeven jako poslední z vitaminu. Vitamin B12 je jediný ze skupiny vitaminu B, který tělo ukládá ve velkém množství hlavně v játrech.

Nejčastější uplatnění vitaminu B12


Vitamin B12 chrání před určitým typem chudokrevnosti, pomáhá mírnit deprese, brání nervovým bolestem, pocitu brnění a snížené citlivosti v končetinách. Snižuje riziko srdečních onemocnění a může zlepšovat roztroušenou sklerózu a hučení v uších.

Vitamin B12 - kyanokobalamin - působení a účinky


Vitamin B12 je nezbytný pro obměnu buněk a zvláště důležitý je pro tvorbu červených krvinek. Udržuje ochranné obaly nervových vláken (myelin), účastní se přeměny živin v energii a hraje zásadní roli při tvorbě DNA a RNA – genetického materiálu v buňkách.

Prevence: Mírně zvýšené krevní hodnoty homocysteinu, látky podobné aminokyselinám, jsou spojovány se zvýšením rizikem srdečního onemocnění. Spolu s kyselinou listovou pomáhá vitamin B12 homocystein zpracovat a tím i toto riziko snížit. Vitamin B12 působí příznivě na nervy, a proto může pomáhat v prevenci mnoha nervových poruch, např. brnění a pocitu znecitlivění v končetinách, které se často objevují při cukrovce. Určitou roli může hrát i v léčení depresí.


Další příznivé účinky: Výzkumy ukazují, že hodnoty vitaminu B12 jsou u lidí postižených Alzheimerovou chorobou velmi nízké. Přispívá-li nedostatek tohoto vitaminu ke vzniku onemocnění nebo je prostě jeho důsledkem, není jasné. Vitamin B12 udržuje v dobrém stavu imunitní systém. Podle některých studií prodlužuje interval mezi infekcí HIV a vývojem onemocnění AIDS; další výzkumy ukazují, že přiměřený příjem vitaminu B12 zlepšuje imunitní odpověď u lidí vyššího věku. Svým blahodárným působením na nervy může vitamin B12 také zmírňovat tinnitus (hučení v uších). Jako složka myelinu je cenný při léčení roztroušené sklerózy, nemoci, k níž patří destrukce těchto nervových obalů.

Doporučené dávkování vitaminu B12

Vitamin B12 a dávkování: K prevenci srdečních onemocnění, při zhoubné chudokrevnosti, snížení citlivosti a brnění v končetinách, hučení v uších a roztroušené skleróze je vhodná dávka 1000 mcg denně. Máte-li nedostatek vitaminu B12, jsou nutné vyšší dávky. Netvoří-li se dostatek specifické bílkoviny v žaludku, jsou vhodné injekce vitaminu B12 nebo aplikace nosním sprejem – je nutné poradit se s lékařem.

Návod k užívání: Vitamin B12 užívejte jednou denně, nejlépe ráno, současně se 400 mcg kyseliny listové. Většina multivitaminů obsahuje doporučené množství vitaminu B12 i kyseliny listové. Potravinové doplňky s komplexem B vitaminů mívají množství spíše vyšší. Větší dávky pak jsou v doplňcích s čistým vitaminem B12 nebo jeho kombinaci s kyselinou listovou. Použijete-li sublingvální formu (tablety pod jazyk), vitamin se lépe vstřebá. Doporučené denní dávky vitaminu B12 pro dospělé je 24 mcg. Potravinové doplňky s jeho obsahem mohou být důležité pro lidi vyššího věku a vegany, kteří nejedí maso ani mléčné výrobky.

Kyanokobalamin a jeho nedostatek: K příznakům nedostatku vitaminu B12 patří únava, deprese, snížená citlivost a brnění končetin způsobené poškozením nervů, svalová slabost, zmatenost a ztráta paměti. Může se vyvinout demence a zhoubná chudokrevnost (perniciózní anémie). Obojí je vyléčitelné, pokud je včas stanovena diagnóza.
Hodnoty vitaminu B12 v krvi klesají s věkem. U nemocných se žaludečními a dvanácterníkovými vředy, Crohnovou chorobou a jinými nemocemi zažívacího ústrojí je zvýšené riziko nedostatku vitaminu B12, stejně jako u lidí užívajících klasické léky na epilepsii, chronické poruchy zažívání nebo dnu. Vstřebávání vitaminu brání také nadměrné požívání alkoholu.

Kyanokobalamin a jeho nadbytek Nadbytek vitaminu B12 se ihned vylučuje močí, takže nepříznivé účinky z jeho nadbytku nejsou známé.

Jak vitamin B12 užívat

kyanokobalamin - vitamin B12 a dávkování: K prevenci srdečních onemocnění, při zhoubné chudokrevnosti, snížení citlivosti a brnění v končetinách, hučení v uších a roztroušené skleróze je vhodná dávka 1000 mcg denně. Máte-li nedostatek vitaminu B12, jsou nutné vyšší dávky. Netvoří-li se dostatek specifické bílkoviny v žaludku, jsou vhodné injekce vitaminu B12 nebo aplikace nosním sprejem – je nutné poradit se s lékařem.

Návod k užívání kyanokobalaminu: Vitamin B12 užívejte jednou denně, nejlépe ráno, současně se 400 mcg kyseliny listové. Většina multivitaminů obsahuje doporučené množství vitaminu B12 i kyseliny listové. Potravinové doplňky s komplexem B vitaminů mívají množství spíše vyšší. Větší dávky pak jsou v doplňcích s čistým vitaminem B12 nebo jeho kombinaci s kyselinou listovou. Použijete-li sublingvální formu (tablety pod jazyk), vitamin se lépe vstřebá.

Potraviny obsahující vitamin B12

Živočišné potraviny jsou hlavním zdrojem vitaminu B12. Patří sem vnitřnosti, pivovarnické kvasnice, ústřice, sardinky a jiné ryby, vejce, maso a sýr. Rovněž se tímto vitaminem obohacují některé snídaňové obilniny.

Vitamin B12 - kyanokobalamin - fakta a rady

Asi 20 procent lidí vyššího věku má nedostatek vitaminu B12 a většina z nich je bez příznaků. Při stárnutí se u lidí někdy vyvíjí chorobný stav nazývaný atrofická gastritida, která snižuje tvorbu kyseliny solné v žaludku. Následkem je neschopnost oddělit vitamin B12 z potravy. Neztrácí se však schopnost vstřebávat vitamin dodaný v potravinovém doplňku nebo v obohacených potravinách.

Při používaní vitaminu B12 pozor na

Doplňky obsahující vitamin B12 užívejte zároveň s kyselinou listovou, vysoký příjem jednoho může zakrýt nedostatek druhého. Diagnózu zhoubné chudokrevnosti musí stanovit lékař a je nutné pravidelné sledování krevního obrazu. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívaní potravinových doplňků se svým lékařem.

Vitamin B12 - kyanokobalamin - diskuze

Ostatní vitaminy:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.