poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Vitamin A - retinol


Vitamin A - retinol

(Retinol)
Tato důležitá látka udržuje ostrý zrak, zdravou kůži a silný imunitní systém. Organismus proto potřebuje přiměřenou hladinu vitaminu A k zajištění prevence různých očních a kožních onemocnění stejně jako k prevenci infekčních chorob.
Co to je Vitamin A: Vitamin A je látka rozpustná v tuku a skladovaná v játrech. Tělo jej získává částečně z živočišného tuku a částečně si ho vytváří ve střevech z beta-karotenu a ostatních karotenoidů z ovoce a zeleniny. V těle se vitamin A vyskytuje v několika chemických formách nazývaných retinoidy. Název je odvozen od oční sítnice – retiny, pro jejíž zdraví je zcela nezbytný.

Nejčastější uplatnění vitaminu A


Vitamin A pomáhá tělu v boji proti nachlazení, chřipce a jiným infekcím. Podporuje uchovávání zdravé kůže a hojení ran, popálenin a vředů. Udržuje zdravé oči a blahodárně působí na sliznici zažívacího ústrojí.

Vitamin A - retinol - působení a účinky


Vitamin A zabraňuje šerosleposti, udržuje kožní buňky a buňky všech sliznic v dobrém stavu a pomáhá při tvorbě zubů a kostí. Je životně důležitý pro normální reprodukci, růst a vývoj organismu. Je dále nepostradatelný pro imunitní systém včetně bohatých zásob imunitních buněk, které jsou ve sliznicích zažívacích i dýchacích cest a vytvářejí důležitou linii obrany proti vniknutí infekce.

Hlavní příznivé účinky: Vitamin A je pravděpodobně nejznámější pro svou schopnost udržovat dobrý zrak, protože pomáhá oku se přizpůsobovat při přechodu z jasného světla do tmy. Také dokáže ulevit „suchým očím“, chorobě známé v rozvojových zemích a spojené s nedostatkem vitaminu A. Podporou imunity vitamin A značně zvyšuje rezistenci k infekcím, především k nemocem z nachlazení, chřipce, chrapotu a bronchitidě. Pomáhá také zvládat opary a pásový opar (způsobované herpetickým virem), bradavice, oční infekce a poševní kvasinkové infekce; nelze vyloučit, že dokonce pomáhá kontrolovat alergické stavy. Vitamin A může být účinný v boji proti rakovině prsu a plic; u krys s leukémií dokázal zvýšit dobu přežívání. V pokusu na zvířatech potlačoval melanom, smrtelnou formu kožní rakoviny. Jiným jeho příznivým účinkem u pacientů s rakovinou je, že při dostatečně vysoké hladině vitamin A v organismu se může zvyšovat účinnost chemoterapie (Některé nové studie účinek vitaminu A na nemoci dýchacích cest zpochybňují, a dokonce hovoří o vlivu na vznik rakoviny plic.)

Další příznivé účinky: Vitamin A byl poprvé použit v roce 1940 k léčení kožních onemocnění včetně akné a psoriázy (lupénky), dávky však byly příliš vysoké a toxické. Později se vědcům podařilo vyvinout bezpečnější deriváty vitaminu A (především kyselinu retinovou), které se nyní prodávají jako léky na předpis proti akné a vráskám. Lze používat i nižší dávky (7500 mcg denně) při léčbě akné, suché kůže, ekzému, acne rosacea a psoriázy, ale pouze pod lékařskou kontrolou. Je-li hladina vitaminu A v těle příznivá, dobře se hojí kožní oděrky a může se urychlit hojení různých podvrtnutí a natažených svalů. Příznivá hodnota vitaminu A je rovněž důležitá pro slizniční výstelku zažívacího ústrojí, kde pomáhá při hojení zánětlivých a vředových postižení tlustého střeva. Dostatek tohoto vitaminu rovněž urychluje zotavování po mozkových příhodách – mrtvicích. Ženy s prodlouženým menstruačním krvácením mívají někdy nedostatek vitaminu A.

Doporučené dávkování vitaminu A

Doporučené denní množství vitaminu A je 600 mcg pro ženy a 700 mcg pro muže.

Nedostatek vitaminu A: Ve vyspělých zemích je poměrně vzácný; může vyvolávat šeroslepost (dokonce až úplnou slepotu) a významně snižuje rezistenci proti infekcím. Mírnější případy nedostatku se mohou objevit u starších lidí, kteří mívají často stravu chudou ne vitaminy. Infekce vyčerpávají zásoby vitaminu A.

Nadbytek vitaminu A: Hodnoty denní dávky do 1500 mcg jsou sice bezpečné, ale vitamin A by se nikdy neměl užívat bez lékařské kontroly. Je to zvláště důležité pro těhotné ženy a ženy, které chtějí otěhotnět, protože vzniká riziko poškození plodu. Nadbytečné množství vitaminu A může způsobovat problémy. V jediné dávce 150 000 mcg může vitamin A způsobit slabost a zvracení; dlouhodobě podávané dávky 7 500 mcg po dobu šesti let způsobily podle zprávy závažné poškození jater (cirhózu). Mezi známky toxického působení patří suchá, praskající kůže, lomivé nehty, vypadávání vlasů, hubnutí, krvácení z dásní, podrážděnost, únava a nevolnost s návaly na zvracení.

Jak vitamin A užívat

Aby se zabránilo nadbytečnému příjmu vitaminu A, doporučuje se užívat beta-karoten nebo jiné potravinové doplňky s obsahem karotenoidů. Ty jsou zcela bezpečné i pro těhotné.

Potraviny obsahující vitamin A

Vitamín A je bohatě obsažen v rybách, žloutcích, máslu, vnitřnostech, v játrech (90g jater dodá více než 2500mcg vitaminu A) a obohaceném mléce. Žluté, zelené, oranžové, červené a tmavozelené ovoce i zelenina obsahují velké množství beta-karotenu a jiných karotenoidů, které si tělo zpracuje na vitamin A, bude-li ho potřebovat.

Vitamin A - retinol - fakta a rady

Vitamin A je nejlépe užívat ve formě beta-karotenu. Vitamin nemužete předávkovat, jíte-li ovoce a zeleninu obsahující karotenoidy, například meruňky, meloun kantalup nebo listovou zeleninu. I když tělo něktreré karotenoidy přemění ve vitamin A, je to jen taková dávky, jakou potřebuje. Pokud nejíte nadměrné množství jater nebo tučných ryb, je prakticky vyloučrné získat z potravy vitaminu A nadbytek.

Dávky vitaminu A se uvádějí spíše v mezinárodních jednotkách (IU) než ekvivalentech retinolu (RE), které jsou udávaný v mikrogramech (mcg). Jedna RE je ekvivalentem 3,3 IU.

Jedete-li k severnímu pólu, dávejte si pozor co jíte; 110 g jater polárního medvěda obsahuje akutně toxickou dávku vitaminu A – vice než 600 000 mcg.

Při používaní vitaminu A pozor na

Vitamin A dokáže vytvořit toxickou hladinu, proto buďte opatrní aby jste ho neužívali příliš mnoho; ve formě beta-karotenu je mnohem bezpečnější.
Těhotné ženy nebo ty, které o těhotenství uvažují, by neměly užívat více než 1500 cmg vitaminu A denně: Vyšší dávky mohou způsobit vznik vrozených vad. Je důležité provádět účinné kontroly plodu aspoň měsíc po skončení dávek vyšších než 1500 mcg.

Vitamin A - retinol - doplňující informace

Vitamin A se zdá slibný v léčení cukrovky. Podle dvou nedávných studií dávky až 7500 mcg vitaminu A denně zlepšili schopnost inzulinu kontrolovat krevní cukr (nedostatečná kontrola krevního cukru je závažný problém u nemocných s cukrovkou).

Podle jedné brazilské studie může vitamin A potlačovat chronické plicní choroby. Muži kteří užívali po dobu 30 dnů preparáty s vitaminem A v dávce 1500 mcg denně, dýchali lépe než ti, kteří užívali placebo.

Vitamin A - retinol - diskuze

Ostatní vitaminy:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®