poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Vitamin B3 - niacin


Vitamin B3 - 

niacin

(Niacin)
Závažný nedostatek tohoto vitaminu B, kyseliny nikotinové nebo vitaminu B3, se projevuje těžkým onemocněním, pelagrou. Niacin se používá k prevenci a léčbě depresí, kloubních onemocnění a mnoha dalších chorob. Chemická struktura niacinu je podobná struktuře aminokyseliny tryptofanu obsaženého ve vejcích, masu a drůbeži. Tělo je schopno si vyrobit asi polovinu potřebného množství niacinu chemickou přeměnou tryptofanu. Zbytek musí organismus získat přímo z potravy nebo z potravinových doplňků. Dobrým zdrojem jsou především potraviny s vysokým obsahem bílkovin, ale niacin je také v některých obilninových potravinách, které jsou tímto vitamínem uměle obohaceny, a v potravinových doplňcích.

Nejčastější uplatnění niacinu


Vitamin B3 – niacin – může zlepšovat krevní oběh, může zmírňovat příznaky onemocnění kloubů, může zmírňovat deprese. Niacin se může účastnit v prevenci progrese cukrovky II. typu.

Vitamin B3 - niacin - působení a účinky


Niacin je potřebný k uvolňování energie ze sacharidů, účastní se také řízení hladiny krevního cukru, udržování zdravé kůže, správné funkce nervového systému a zažívacího traktu. Kyselina nikotinová má při artritidě a osteoartróze protizánětlivý účinek a přispívá k hojení poškozených kloubních chrupavek. Niacin pomáhá uchovávat zdravý mozek a nervové buňky a může zmírňovat deprese, úzkostné stavy a nespavost. Vysoké dávky niacinu mohou zvrátit vývoj cukrovky I. Typu, která se objevuje nejčastěji do třicátého roku věku, musí však být podán včas. O tuto léčbu se však může pokusit pouze lékař.

Doporučené dávkování niacinu

Potřebné denní množství niacinu je 16 mg pro muže i pro ženy. Účinné léčbě různých onemocnění je zapotřebí mnohem vyšších dávek. Mírný nedostatek niacinu se projeví skvrnami na podrážděné kůži, ztrátou chuti k jídlu, poruchami trávení a slabostí. Závažný nedostatek niacinu se projevuje vyčerpávajícím onemocněním, pelagrou. K příznakům tohoto onemocnění patří vyrážka na místech kůže vystavených slunečnímu záření, zvracení, jasně červený jazyk, únava a ztráta paměti.

Jak niacin užívat

Při úzkostných stavech a depresi užívejte 50 mg niacinu denně, tato dávka je obvykle součástí vitaminu B komplex. Při nespavosti u žívejte 500 mg třikrát denně, tyto dávky však musí být podávány pod lékařskou kontrolou. Při kloubních potížích užívejte 500 mg třikrát denně, tyto dávky však musí být podávány pod lékařskou kontrolou. Niacin berte raději přijídle, aby se snížila možnost žaludeční nevolnost, zvláště při vyšších dávkách. Užívate-li léky na snížení hladiny cholesterolu, neužívejte niacin v žádné formě.

Potraviny obsahující niacin

Niacin je obsažen v potravě bohaté na bílkoviny, tedy v hovězím a kuřecím mase, rybách a ořechových jádrech. Některé druhy chleba a některé druhy těstovin a obilnin jsou obohacovány niacinem při výrobě. Rovněž vejce, mléko a mléčné výrobky jsou dobrým alternativním zdrojem niacinu, ale koncentrace této látky je v nich jen velmi nízká. Někteří lidé získávají svou denní dávku niacinu z obohacených snídaňových obilnin.

Vitamin B3 - niacin - fakta a rady

Dbejte na to, abyste kupovali niacin ve formě nikotinamidu. Jiné formy mohou ovlivňovat krevní oběh.
Niacin ve formě kyseliny nikotinové se má užívat pouze na lékařské doporučení. Nikotinová kyselina, předepisovaná často pro svůj účinek na zvýšení „prospěšného“ cholesterolu, současně snižuje „škodlivý“ cholesterol a triglyceridy a jeho vedlejší účinek rozšiřuje cévy, zvláště na povrchu těla. To vyvolává návaly tepla a zrudnutí kůže, svědění a někdy až mdloby jako důsledek odvedení krve od srdce.

Při používaní niacinu pozor na

Než začnete užívat niacin, poraďte se s lékařem, zda netrpíte některou z následujících nemocí: cukrovkou, nízkým krevním tlakem, krvácivými projevy, glaukomem,dnou, onemocněním jater, žaludečními vředy. Všechny tyto nemoci se mohou po niacinu zhoršit. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Vitamin B3 - niacin - diskuze

Ostatní vitaminy:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.