poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Vitamin B1 - tiamin


Vitamin B1 - tiamin

(Thiamin)
Vitamin B1 důležitým způsobem přispívá ke zdravému metabolismu a správné funkci nervového systému. Tiamin je klíčovým členem skupiny vitaminů B. I mírný deficit tohoto vitamínu může mít zdravotní důsledky. Tiamin je prodáván jako samostatný vitamin, ale je vhodnější ho užívat v B komplexu, protože úzce spolupracuje s ostatními vitaminy B.

Nejčastější uplatnění vitaminu B1


Vitamin B1 (Tiamin) podporuje přeměnu energie, pomáhá udržovat zdravé nervy, může zlepšovat náladu, posiluje srdce a zklidňuje zažívací potíže.

Vitamin B1 - tiamin - působení a účinky


Tiamin je nezbytný pro přeměnu sacharidů z potravy v energii. Pomáhá také udržovat dobrý stav nervů a může být prospěšný při léčení určitého typu srdečního onemocnění. U lidí se srdečním onemocněním může tiamin zlepšit funkci srdeční pumpy. Hladina tiaminu v těle se vyčerpává dlouhodobou léčbou diuretiky, která bývají často předepisována pacientům s onemocněním srdce ke snížení množství tekutiny nahromaděné v důsledku srdeční slabosti. Při udržování nervového systému v dobrém stavu snižuje tiamin na nejmenší míru brnění a pocity snížené citlivosti v končetinách, je to problém, který sužuje hlavně nemocné s cukrovkou či jinou chorobou poškozující nervový systém. V kombinaci s cholinem a kyselinou pantotenovou (vitaminy skupiny B) může tiamin zlepšovat trávení a tím i uklidňovat trávicí potíže. Tiamin také podporuje paměť u nemocných s Alzheimerovou chorobou. Lékaři také užívají tiamin při léčení abstinenční psychózy při léčbě alkoholismu.

Doporučené dávkování vitaminu B1

Jak vitamin B1 užívat

Doporučená dávka tohoto vitaminu je 50 mg denně.Tiamin se nejlépe vstřebává v kyselém prostředí. Užívejte ho proto při jídle, kdy se tvoří žaludeční kyselina, dávku si rozdělte na dvě poloviny a každou berte v jinou dobu. Vysoké dávky se rychle vylučují močí.

Při používaní vitaminu B1 pozor na

Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Vitamin B1 - tiamin - diskuze

Ostatní vitaminy:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.