poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Zuby

Zuby, latinsky dens, je útvar nacházející se v dutině ústní. Soubor zubů se nazývá chrup – dentice. Dospělí, zdravý člověk má 32 zubů, které se dělí podle tvaru a délky jejich růstu. Člověk má chrup heterodontní, tzn. zuby jsou rozděleny na špičáky, řezáky, premoláry a moláry, lidské zuby mají omezený růst a jsou difyodontní, tj. nejdříve vyroste mléčný zub a poté jej nahradí stálý zub (výjimkou jsou stoličky). Zuby se skládají z kořene, krčku a korunky. Korunka vyčnívá, je pokryta sklovinou, což je nejtvrdší látka v lidské těle. Největší část zubní hmoty tvoří tzv. zubovina – žlutobílá hmota podobající se kosti. Uvnitř zubu je pak zubní dřeň, kam pronikají drobné cévy a nervy, které zapříčiňují citlivost zubů. Zuby lze dělit na stoličky, řezáky, špičáky a třenové zuby.

Příznaky zubů


Tak jako u každého savce, který je vyzbrojen zuby v dutině ústní, i u člověka slouží chrup především k oddělování a rozmělňování potravy.

Příčiny onemocnění zuby


Nejčastěji trpí lidé na zubní plak, zubní kámen, zubní kaz a paradentóza. Zubní plak, je většinou bakteriálního původu. Je to měkká vrstva, do jisté míry neviditelná, která se tvoří především na dásních a dráždivé látky, které se z plaku uvolňují, způsobují různá podráždění dásní, jejich zčervenání nebo otoky. Zubní kámen je takovým zhoršením zubního plaku. Zubní kámen je způsoben postupným ukládáním minerálních látek do plaku. Zubní kaz je narušení zubní skloviny. Jde o infekční onemocnění, při kterém dochází k narušení zubní tkáně. Bakterie v ústech rozkládají sacharidy na organické kyseliny a to má za následek, že zuby bolí, jsou více citlivé na teplo a chlad.

Jak se léčí Zuby potravinovými doplňky

Zubní plak je velmi, snadno odstranitelný pomocí zubního kartáčku a pravidelného čištění zubů – ráno a večer, nejlépe po každém jídle. Zubní kámen je odstranitelný pomocí speciálních zubních past, ale ty slouží spíše jen jako prevence. Zubní kámen nejúčinněji odstraní ultrazvuk a nebo mechanické nástroje v ordinace odborného lékaře – zubaře. Samotný zubní kámen není nijak bolestivý, ale způsobuj zánět dásní, a to už je onemocnění velmi bolestivé. Podobným postupem lze léčit i zubní kaz.

Vhodné potravinové doplňky při zubech

V souvislosti se zuby je vhodný především vápník (kalcium), Aloe vera a hřebíčkový olej nebo skořicový olej (ale pozor, oleje mohou poškodit citlivou sliznici nebo zubní dřeň).

Kdy navštívit lékaře s zuby

K zubnímu lékaři bychom měli chodit na preventivní kontrolu každých šest měsíců, abychom se bolestivým problémům, týkajících se chrupu a dásní, spolehlivě vyhnuli.

Doplňující informace k zubům

Na zuby trpí nejvíce lidé pokročilého věku. Ale problémy se zuby se netýkají jen starších lidí, nelze vyloučit žádnou věkovou kategorii, na kterou by se onemocnění zubů vztahovalo.


Zdroj: Článek Zuby zkomponovala pro server Beltina.cz Ivetka


Zuby - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.