poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Zrak

Zrak je jeden z pěti lidských smyslů. Tento smysl umožňuje vnímat světlo, nejrůznější barvy a především slouží k orientaci v prostoru. Zrak funguje prostřednictvím párového orgánu – očí. Díky tomu, že oči jsou párový orgán, a že jsou vedle sebe, je nám umožněno vnímat věci prostorově.Oko se skládá z oční koule (dutá), cévnatky (výživa oka), duhovky (kruhový sval s otvorem uprostřed), čočky, sklivce, sítnice (vnitřní část oční koule z níž vychází zrakový nerv) a jeho přídatnými orgány jsou okohybné svaly, oční víčka, slzné žlázy, spojivka a kožní deriváty. Zepředu je oko chráněno víčkem, povrch oka omývají slzy, které odtékají slznými kanálky. Ze zadní strany oka vychází přímo do mozku oční nerv (nervus opticus).

Příznaky zrak


Zrak je smyslem zaměřeným především na vnímání kontrastů a kontur, dovoluje vidění kontur předmětů, jejich vzdálenost a právě tím se zrak výrazně podílí na orientační schopnosti v prostoru.

Příčiny onemocnění zrak


K nejčastějším onemocněním zraku, nebo jeho poškozením patří glaukom (zelený zákal), katarakta (šedý zákal), syndrom suchého oka či nejrůznější oční infekce. Zelený zákal je velmi závažné onemocnění, které přichází velmi nenápadně, postižený glaukomem je nakonec slepý. Šedý zákal je typický rozmazaným viděním. Syndrom suchého oka je řada změn na očním povrchu. Tento syndrom vzniká v důsledku redukce tvorby slz, změnou kvality slz nebo jejich rychlým odtokem z povrchu oka.

Jak se léčí Zrak potravinovými doplňky

Šedý zákal (katarakta) je možno léčit pouze operativně, odstraněním zkalené oční čočky. Zelený zákal je závažné onemocnění právě tím, že o něm postižený zpočátku vůbec neví, problému si všimne až ve chvíli, kdy o zrak dochází. Z toho důvodu je zelený zákal velmi těžce léčitelný. Léčba syndromu suchého oka musí být vždy komplexní, především musí být zaměřena na příčinu, která toto onemocnění vyvolává. Cílem léčby je celkově zvýšit kvalitu Slzného filmu a tím zamezit vysychání očního povrchu.

Vhodné potravinové doplňky při zrak

Omega3 mastné kyseliny obsažené v rybím tuku, karotenoidy, antioxidanty, vitamin A.

Kdy navštívit lékaře s zrak

U dětí se poškození zraku může projevit např. při čtení , proto už při prvních potížích je vhodná kontrola u odborného lékaře, který povede důkladné vyšetření zraku. Odborného lékaře je třeba navštěvovat pravidelně kvůli prevenci. Vady zraku se mohou projevit kdykoliv v průběhu života jedince.

Doplňující informace k zrak

Oční vady se mohou projevit kdykoliv, ale nejčastěji se projevují už v raném věku u dětí. Starší lidé jsou postiženi nejvíce.


Zdroj: Článek Zrak zkomponovala pro server Beltina.cz Ivetka


Zrak - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.