poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Zbytnění prostaty

Mužů nad 50 let je více než padesátiprocentní pravděpodobnost zbytnění prostaty. Většinou jde o nezhoubné zvětšení této žlázy. Fytoterapie a užívání některých doplňků může potíže zmírnit a oddálit použití klasických léků nebo operační výkon.
Zbytnění prostaty (žlázy předstojné) vyvolává typické obtíže s močením, protože tato žláza ve tvaru kaštanu nasedá přímo na močovou trubici odvádějící moč z močového měchýře. Nejčastěji jde o benigní, nezhoubné zvětšení (hypertrofii), které se vyskytuje u více než 50 procent mužů nad 50 let věku. Onemocnění může řadu let zvolna progradovat, aniž by vyvolalo nějaké příznaky. Prostá hypertrofie nezvyšuje riziko rakoviny prostaty, ale lékař musí toto onemocnění vyloučit, stejně jako zánět prostaty: to jsou již skutečně vážná onemocnění.

Příznaky zbytnění prostaty


Zbytnění prostaty doprovází časté urgentní nucení na moč, zvláště v noci, nesnadné, přerušované močení, neschopnost vyprázdnit celý měchýř, slabý proud moči nebo jen odkapávání, pálení během močení, horečka, zimnice, bolest za šourkem nebo bolestivá ejakulace.

Příčiny onemocnění zbytněním prostaty


Jak muži stárnou, prostata se zvolna zvětšuje; nikdo dosud neví, proč k tomu dochází, ale hlavní úlohu jistě hrají pohlavní hormony. Zvětšená prostata může stlačovat močovou trubici a bránit tím odtoku moče. Méně často je příčinou zvětšení zánět prostaty, vyvolaný obvykle bakteriální infekcí, nebo rakovina. V těchto případech je rovněž přerušen odtok moče z močového měchýře.

Jak se léčí Zbytnění prostaty potravinovými doplňky

Doporučené doplňky jsou nejúčinnější při lehké až mírné hypertrofii prostaty a může trvat měsíce i déle, než se jejich příznivé působení projeví. Lze je bezpečně užívat dlouhodobě s klasickými léky, které vám předepsal lékař. Navštěvujte urologa jednou za šest měsíců, aby zkontroloval jejich účinek. Doplňky mohou pomoci při mírném zánětu prostaty, ale léčení i diagnózu musí určit lékař. Zinek, jedna z klíčových látek pro příznivý stav prostaty, zmenšuje pravděpodobně její velikost a zmírňuje příznaky zbytnění prostaty. Zinek omezuje vstřebávání mědi, proto ji užívejte současně. Doplňky vitaminu E pomáhají udržovat zdravou prostatu; odstraňuje volné radikály, které mohou poškozovat DNA a vést k vývoji rakoviny.
Léčivky rovněž mohou příznaky hypertrofie prostaty zmenšovat a zpomalovat její růst. Serenoa je v tomto ohledu nejlépe prozkoumaná a velmi účinná. Pozměňuje do určité míry hormonální hladiny a zmírňuje zánětlivé reakce a otoky při chronické prostatitidě. Serenou můžete kombinovat s kořenem kopřivy, který podporuje její schopnost zpomalovat progresi zbytnění a mírnit zánět. Jedna z účinných složek obou léčivek je beta-sitosterol. Bývá k dostání v čisté formě jako potravinový doplněk. Dále se doporučují tyto doplňky: esenciální mastné kyseliny rybího tuku nebo lněné oleje k prevenci otoků a zánětu u benigní hypertrofie i zánětu prostaty. Aminokyseliny glycin, alanin a glutamin, užívané společně vždy ráno nalačno, mohou zmírňovat příznaky, ale nezpomalí růst prostaty.

Vhodné potravinové doplňky při zbytnění prostaty

Kdy navštívit lékaře s zbytněním prostaty

Máte-li některé příznaky onemocnění prostaty; jednoduché vyšetření a krevní zkouška pomůže odlišit běžné zbytnění od rakoviny. Máte-li v moči krev nebo sperma. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Zbytnění prostaty - fakta a rady

Doporučení týkající se zbytnění prostaty

Doplňující informace k zbytnění prostaty

Serenoa, druh zakrslé plazivé palmy, patří mezi léčivky, které jsou při léčení prostatických obtíží nejužívanější.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Zbytnění prostaty - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.