poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Ušní šelesty

Ušní šelesty

Trvalé pískání, hučení, zvonění nebo šumění v jednom nebo obou uších postihuje z určitém období života jednoho ze šesti dospělých. Prozatím neexistuje jednoznačná léčba ušních šelestů, ale vitaminy i léčivé byliny mohou pomoci zlepšit krevní oběh a nervové funkce v mozku i v uších.
Lékařský název tohoto trvalého hluku v uších je tinnitus; pochází z latiny a znamená „zvonění“. V 99 procentech případů tento stav nebrání denní činnosti postiženého. Jen třetina z nich vyhledá lékařskou pomoc. U některých lidí (většinou ve věku nad 60 let) může být tento ušní šelest tak neodbytný a nepříjemný, že narušuje spánek a vede k depresím a úzkostem. Někdy bývá provázen úbytkem sluchu.

Příznaky ušních šelestů


Ušní šelesty doprovází trvalé znění, pískání nebo učení v jednom nebo obou uších. Poruchy spánku, úzkost nebo strach. V některých případech úbytek až ztráta sluchu.

Příčiny onemocnění ušními šelesty


Mnoho případů ušních šelestů vzniká ve spojitosti s mnohaletým pobytem na hlučných pracovištích (zkušebny motorů, rocková hudba, hlučné stroje) nebo s jednorázovým třeskem (např. výstřel). Dojde při tom k poškození smyslových vláskových buněk ve vnitřním uchu. K dalším příčinám patří nahromaděný ušní maz, středoušní infekce, nadměrné pití alkoholu, oběhové poruchy a vedlejší účinky některých léků, například antibiotik. Podle současného výzkumu nemusí být tinnitus pravděpodobně také projevem špatné nervové funkce mozku, nejen postižením ušním.

Jak se léčí Ušní šelesty potravinovými doplňky

V některých chronických případech, kde nelze nalézt příčinu onemocnění, mohou být účinné potravinové doplňky. Uváděné doplňky lze bezpečně užívat společně a dlouhodobě, i když příznivý účinek se dá někdy pozorovat již za měsíc.
Protože špatný krevní oběh v určitých částech mozku může ovlivňovat i vnitřní ucho a být příčinou ušního šelestu, může přinést úlevu jinan dvojlaločný (gingko biloba). Příznivé účinky se však mohou projevit až po týdnech nebo měsících. Krevní oběh může také zlepšit česnekový koncentrát užívaný samostatně nebo s jinanem. Další doplňky zlepšují činnost nervů včetně nervů vnitřního ucha. Vitamin B6 má příznivé účinky na nervovou činnost stejně jako vitamin B12, který tělo využívá k tvorbě myelinu, tukové substance tvořící obaly nervů a umožňující jejich správnou funkci. (Vitamin B12 se musí užívat společně s kyselinou listovou, aby se zabránilo nedostatku obou těchto vitaminů B.) Neupraví-li se vaše potíže po třech měsících, přestaňte všechny tyto vitaminy B užívat.
Hořčík hraje rovněž důležitou úlohu v udržování správné funkce nervů a sluchového aparátu. Nízké hodnoty hořčíku mohou být příčinou konstrukce (zužování) krevních cév a tím i snížení mozkového krevního oběhu. K ušním šelestům by mohl přispívat i nedostatek zinku, protože ve vnitřním uchu je jeho koncentrace větší než kdekoli jinde v těle. Jeho nepatrný nedostatek může zhoršovat ztráty sluchu spojené s věkem. Zinek užívejte s přípravky, které obsahují také měď.
Fytoterapeuti používají k léčení ušních šelestů některé léčivé rostliny, i když jejich účinnost nebyla ověřena klinickými zkouškami. V závislosti na příčině je možné použít jednu nebo více z uvedených léčivek: ploštičník, kajenský pepř, echinaceu, řimbabu nebo hloh (pro úpravu oběhu a funkce nervů), kůru vrby bílé nebo vodilku (jako protizánětlivé léky).

Vhodné potravinové doplňky při ušních šelestech

Kdy navštívit lékaře s ušními šelesty

Cítíte-li neobvyklý, nepolevující šelest v jednom nebo obou uších, který ruší vaši aktivitu a spánek. Je-li zvonění provázeno snížením citlivostí v obličeji, závratěmi, nevolností či ztrátou rovnováhy. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Ušní šelesty - fakta a rady

Doporučení týkající se ušních šelestů

Doplňující informace k ušním šelestům

Jinan dvojlaločný zlepšuje krevní oběh a může pomoci obtížné ušní šelesty zmírnit.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest VýběrUšní šelesty - diskuze

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.