poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Prostata

Prostata je předstojná pohlavní žláza. Její sekret je nedílnou součástí ejakulátu (dodává 15-30% objemu tekutiny ejakulátu), současně zvyšuje životaschopnost spermií.Je umístěna těsně pod močovým měchýřem, obkružuje močovou trubici.U zdravého muže je velká asi jako vlašský ořech. Je to svalově žláznatý orgán. Skládá se z pěti laloků (levý, pravý, přední, zadní, střední), které v průběhu života srůstají až v dospělosti splynou v jeden. V praxi se prostata dělí na zónu periferní, centrální a tranzitorní.

Příznaky prostaty


Prostatické žlázy vylučují sekret, který se mísí s ejakulátem (15-30%). Tento sekret zvyšuje šanci na oplodnění. Skládá se z bílkovin, imunoglobulinu, kyselé fosfatázy, proteázy, prostatického specifického antigenu, dále jsou tu polyamidy, spermin, spermidin, prostaglandiny, kyselina citrónová a zinek. Výměšek prostaty je v zásadě bezbarvý se slabě kyselou reakcí a typickým zápachem.

Příčiny onemocnění prostatou


U mužů se nejčastěji vyskytuje zánět prostaty, benigní hyperplazie nebo karcinom prostaty. V souvislosti se zánětem prostaty jde spíše o poměrně nevýrazné příznaky, proto onemocnění pomal přechází do chronické fáze. V akutní fázi muži pociťují bolest v podbřišku, která vystřeluje až do bederní oblasti, dále pak bolest na hrázy (mezi konečníkem a šourkem), bolest v tříslech, citlivost varlat, lehké dráždění na moč a také se vyskytuje výtok z močové trubice. Benigní hyperplazie je jedním z nejčastějších nezhoubných onemocnění u mužů. Závisí na hladině hormonů, tzv. androgenů. Karcinom prostaty je onemocnění zhoubného charakteru, a také nejčastější onemocnění prostaty a příčinou smrti u mužů. U karcinomu je jednoznačně prokázána dědičnost. V pokročilém stadiu se projevuje obtížemi s močením.

Jak se léčí Prostata potravinovými doplňky

Co se týká zánětu prostaty, vždy je potřeba léčba antibiotiky nebo chemoterapeutiky. Dále je vhodné využívat analgetika a protizánětlivé medikamenty. U léčby benigní hyperplazie je už dnes možné podstoupit nejrůznější farmakologické terapie a chirurgické techniky. Léčba karcinomu je limitována stadiem onemocnění. V lepším případě se jedná o léčbu chirurgickou nebo radiologickou, v horším případě (při napadení i jiných orgánů) lze pacientu pomoci hormonální léčbou nebo chemoterapií společně s chirurgickým zákrokem.

Vhodné potravinové doplňky při prostatě

Vhodnými potravinovými doplňky při problémech s prostatou jsou fazole, rajčata, libové maso, korýši, semena, ovoce, zelenina a jogurty. Naopak vyvarovat by se muži měli nezdravému životnímu stylu, zejména kouření a alkoholu. Při léčbě zvětšené prostaty pomáhaní především výtažky léčivek Serenoa repens a kořen kopřivy, společně s vitaminem E a zinkem (účinky na prostatu naleznete v článku o zbytnění prostaty)

Kdy navštívit lékaře s prostatou

Onemocnění prostaty bývá zpravidla zpočátku velmi nenápadné, proto se projevují v pozdějších stádiích, a to v chronické podobě. U mužů nad 50 let je zásadní pravidelná kontrola u lékaře.

Doplňující informace k prostatě

U mužů nad padesát let je třeba urologické vyšetření, stejně tak kontrola hodnot cholesterolu a výši krevního tlaku.


Zdroj: Pro server Beltina.cz zkomponovala Ivetka


Prostata - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®