poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Krevní tlak nízký

Krevní tlak je důležitým faktorem ovlivňujícím naše zdraví. Naše srdce se stáhne a roztáhne asi 60 až 80krát za minutu. Přitom vysává krev z cév vedoucích do srdce a současně ji vhání do tepen, které vedou ze srdce ven. Rozvětvující se tepny kladou proudění krve znatelný odpor. Krev jimi může protékat pouze pod značným tlakem. Proto musí v tepnách stále existovat určitý krevní tlak. Krevní tlak má vždy svou hodnotu. O nízkém krevním tlaku, tzv. hypotenzi, mluvíme tehdy, spadají-li jeho hodnoty pod 115/75 mm Hg.

Příznaky nízkého krevního tlaku


Lidé s nízkým krevním tlakem jsou většinou mladí, hubení a vysocí. Často si stěžují na studené ruce a nohy (zimomřivost), bolesti hlavy a při prudkém vstání pak mají závratě a zatmění před očima. Obvykle trpí pocitem únavy, který vyvolává spavost a nepotlačitelné zívání. Špatně se koncentrují. U citlivějších osob dochází k občasnému omdlévání.

Příčiny onemocnění nízkým krevním tlakem


Příčiny nízkého tlaku nejsou vždy jednoznačné. Faktorů, které způsobují pokles krevního tlaku je totiž celá řada. Mohou existovat vrozené dispozice k nízkému tlaku, ke kterým jsou častěji náchylné ženy. Někdy je snížený krevní tlak vyvolán léky nebo těžkým onemocněním, např. cukrovkou, Parkinsonovou nemocí, atd. K tzv. ortostatické hypotenzi dochází jen při vzpřímení polohy. Je zcela nezávažná, většinou u mladých dívek. Dále pak se setkáváme s chronickým snížením krevního tlaku, jehož následkem je porucha regulačního mechanismu, který řídí krevní tlak. K poklesu může dojít také při předávkování léky na hypertenzi (vysoký krevní tlak). Nejzávažnější variantou příčiny poklesu krevního tlaku je šokový stav, a to např. při rozsáhlé ztrátě krve, při popáleninách, těžké dehydrataci, při infarktu myokardu, při prudké alergické reakci nebo závažné prudce probíhající infekci. Tyto situace vedoucí k poklesu tlaku závažně ohrožují lidské zdraví.

Jak se léčí Krevní tlak nízký potravinovými doplňky

Základem léčby nízkého krevního tlaku je úprava léku na hypertenzi, pokud pacient takové léky užívá. Pokud ne, tak se doporučuje pouze zlepšit pitný režim, zvýšit příjem sodíku v potravě, zlepšení fyzické kondice pravidelným cvičením, nebo alespoň rychlejší chůzí. U komplikovanějších případů je vhodné užívání doporučených léků.

Vhodné potravinové doplňky při nízkému krevnímu tlaku

Sodík (jako součást kuchyňské soli), vitamin C, lékořice

Kdy navštívit lékaře s nízkým krevním tlakem

Mírná hypotenze není důvodem ke znepokojení. Pokud se však hypotenze střídá s fázemi velmi vysokého tlaku a pokud je závrať při prudké vstání doprovázena poruchami srdečního rytmu a značným zpomalením srdeční frekvence, je na čase navštívit odborníka.

Doporučení týkající se nízkého krevního tlaku

Lidé trpící nízkým tlakem by měli dodržovat pravidelný pitný režim, aby se objem jejich krve udržel na vysoké úrovni. Nejvhodnější tekutinou je pak minerální voda. Doporučuje se pomalé vstávání, lehké vyvýšení podhlavníku při spánku, zdravý životní styl. Lehká strava ulehčuje také práci systému srdce a krevního oběhu, stabilizuje krevní oběh.

Doplňující informace k nízkému krevnímu tlaku

Věděli jste, že lidé s nízkým krevním tlakem žijí déle? Vědci z univerzity v Oxfordu přišli na to, že lidé s hodnotami 115/75 mm Hg mají nejmenší riziko infarktu a mozkových příhod.


Zdroj: Pro server Beltina.cz zkomponovala Ivetka


Krevní tlak nízký - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.