poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Menstruace

Menstruace

Všechny ženy mají v období menstruace určité nepříjemnosti (mírné křečovité bolesti jeden nebo dva první dny), ale mnoho žen trpí nepravidelnostmi, které jim přinášejí každý měsíc těžké bolesti a jiné potíže – menstruační poruchy.
Nejčastější tři menstruační poruchy jsou křečovité bolesti (dysmenorea), silné nebo prodloužené krvácení (menoragie), a nepravidelná nebo nedostavující se menstruace (amenorea). Tyto stavy postihují obvykle ženy v období hormonálních změn, hlavně při dospívání a v letech krátce před přechodem, mohou se však vyskytnout i kdykoli v reprodukčním věku.

Příznaky menstruačních poruch


Menstruační křeče nebo ostré bolesti v podbřišku a v zádech vystřelující někdy do nohou, mohou být provázené i nevolností, průjmem a únavou. Velmi silné menstruační krvácení. Vynechávání nebo nepravidelnosti menstruace.

Příčiny onemocnění menstruačními poruchami


Menstruační bolesti vyvolávají protaglandiny - látky podobné hormonům, které se uvolňují během menstruace z děložní sliznice (endometria). O menoragii se mluví tehdy, když je krvácení tak silné, že musí žena měnit tampon či vložku každou hodinu, nebo trvá-li doba krvácení déle než týden. Nejčastější příčinou tohoto stavu je sice hormonální nerovnováha, ale těžké krvácení může vyvolat i špatná výživa nebo růst nádoru (nejčastěji myomu) v děloze. Děložní cévy sami mají sklon ke slábnutí stěn a snadno praskají. K nepravidelnostem menstruace může vést nejen hormonální nerovnováha, ale i extrémní fyzická zátěž nebo nerozumný dietní režim.

Jak se léčí Menstruace potravinovými doplňky

Užívání doplňků se řídí charakterem vašich menstruačních poruch. Všechny doplňky doporučované na této stránce lze kombinovat s předepsanými i volně prodávanými léky. K potlačení menstruačních bolestí přispívají omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku nebo lněné oleje, které pomáhají blokovat tvorbu prostaglandinů. Drnek zmírňuje příznaky premenstruálního syndromu vyrovnáváním hladiny hormonů a působí příznivě i na bolesti prsů. Nemáte-li silné krvácení, můžete přidat anděliku, která zvyšuje působení drnku. Uvedené prostředky mohou snížit spotřebu analgetik (paralelu, ibuprofenu). Dříve než začnete léčit amenoreu, přesvědčte se, že nejste těhotná. Pak zkuste drnek a anděliku s multivitaminovým a multiminerálním doplňkem. Tyto prostředky mohou vyrovnat hormonální hladinu a upravit menstruační cyklus. Příznivý účinek je však většinou patrný až za šest měsíců. K léčení menoragie používejte léčivku kokošku pastuší tobolku. Některé ženy potřebují přídavek železa, protože silné krvácení vyčerpá jeho zásoby a snížená hladina železa paradoxně podporuje krvácení. Vždy než se začnete samy léčit přípravky železa, nechte si u lékaře zkontrolovat jeho hladinu v krvi. Vitamin C a flavonoidy posilují drobné vlásečnice v děloze, takže snižují nebezpečí jejich praskání a následného krvácení.

Vhodné potravinové doplňky při menstruačních poruchách

Kdy navštívit lékaře s menstruačními poruchami

Pokud vás křeče zcela zneschopňují, trvají-li déle než tři dny nebo jsou-li i mimo dobu krvácení. Musíte-li měnit vložku každou hodinu. Mate-li poprvé v dospělosti silné křeče. Máte-li silné křeče při užívání antikoncepce. Nejste-li těhotná a menstruační krvácení se třikrát nedostavilo nebo je menstruační interval delší jak 45 dnů. Krvácíte-li mezi měsíčky (intramenstruační krvácení) nebo po menopauze. Mate-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Menstruace - fakta a rady

Při menstruačních poruchách mohou příznivě působit nejrůznější bylinné čaje. Ke zmírnění křečí je vhodný heřmánkový květ (Viburum opulus), při velkém krvácení pijte po malých doušcích čaj z kokošky pastuší tobolky, malinového listí nebo kontryhele. Čaj připravujte ze dvou lžiček léčivky, kterou jste si vybraly, přelijte 225 ml horké vody, nechte 10 až 15 minut louhovat a sceďte.

Doporučení týkající se menstruačních poruch

Doplňující informace k menstruačním poruchám

Drnek, andělika a jiné léčivky, například ploštičník, které zmírňují menstruační obtíže, se často prodávají v jednom doplňku jako "přípravek pro ženy".


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest VýběrMenstruace - diskuze

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.