poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Makulární degenerace

Makulární degenerace

Toto onemocnění, způsobené degenerací části sítnice, je nejčastější příčinou slepoty u lidí nad 50 let. Zdá se, že klíčem k prevenci je užívání velkého množství antioxidantů – vysoce účinných ochránců tkáňových buněk.
Při makulární degeneraci dochází k poruše žluté skvrny (macula lutea) – což je oblast ve středu sítnice, která ovládá centrální zorné pole a umožňuje schopnost barevného vidění – a tím i k těžké poruše zraku. Periferní vidění (schopnost vidět postranními okraji zorného pole) zůstává sice neporušené, ale střed zorného pole je rozmazaný, šedý nebo vyplněný jen černou skvrnou. Následkem je omezená nebo zcela vyloučená možnost čtení, řízení motorového vozidla, sledování televize, a dokonce i rozeznání něčí tváře.
Tato porucha se vyskytuje ve dvou formách. „Suchá“ makulární degenerace, při níž se makula ztenčuje a pod ní se hromadí kousíčky rozpadlé tkáně, tvoří 90 procent všech případů makularní degenerace. Při druhé, hemoragické nebo „vlhké“ formě, dochází k novotvoření cév pod sítnicí, které se rozpínají vzhůru a trhají sítnici, podobně jako kořeny stromu trhají chodník nad sebou . Z těchto cév často prosakuje krev a vyvolává jizvení, které rychle zhoršuje centrální vidění.

Příznaky makulární degenerace


Makularní degeneraci doprovází rozmazaná šedá nebo černá skvrna v centru zorného pole, periferní vidění zůstává ostré na jednom nebo obou očích. Zakřivené vidění – rovné linie vypadají jako vlnovky, tištěná slova vypadají rozmazaně a předměty se zdají mít podivné tvary i rozměry. Vybledlé nebo jakoby smyté barvy.

Příčiny onemocnění makulární degenerací


Hlavní příčinou je pravděpodobně poškození buněk volnými radikály. Strava bohatá nasycenými tuky, kouření a nadměrné slunění může vést k tvorbě volných radikálů v sítnici. Vysoký krevní tlak a ateroskleróza mohou rovněž přispívat ke vzniku makulární degenerace, protože omezují přítok krve do sítnice.

Jak se léčí Makulární degenerace potravinovými doplňky

Antioxidanty – vitamin C, E a různé typy karotenoidů – mohou neutralizoval volné radikály spojené s makulární degenerací. Zvláště důležité jsou karotenoidy lutein a zeaxantin, protože chrání žlutou skvrnu odfiltrováním ultrafialových slunečních paprsků. Mimořádnou úlohu ve funkci sítnice hraje zinek. Mnoho starších lidí nemá dostatek tohoto minerálu, který podle některých výzkumů může zpomalovat progresi makulární degenerace. Nezapomeňte spolu se zinkem užívat také měď.
Chcete-li dosáhnout maximální ochrany, užívejte uvedené doplňky a navíc borůvku. Ta obsahuje antioxidační složky a zvyšuje průtok krve sítnicí. Lze ji nahradit výtažkem z jader vinných hroznů nebo jinanem (gingko bilobou), ale žádný z nich není tak účinný jako borůvka. Výtažek z hroznových jadérek je vhodný při šerosleposti a jinan prospívá nemocným, kteří současně trpí poruchami paměti. Chcete-li zvýšit celkovou antioxidační schopnost organismu, užívejte selen.

Vhodné potravinové doplňky při makulární degeneraci

Kdy navštívit lékaře s makulární degenerací

Zpozorujete-li některý shora uvedený příznak makulární degenerace, bude nutné vyšetření odborným lékařem. Mate-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Makulární degenerace - fakta a rady

Doporučení týkající se makulární degenerace

Doplňující informace k makulární degeneraci

Antioxidanty obsažené v hroznových jadérkách pomáhají chránit sítnici před poškozením, které může vést k makulární degeneraci a slepotě.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Makulární degenerace - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.