poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Lupénka

Lupénka - psoriáza - onemocnění kůže, při kterém se cyklicky střídají vzplanutí a období klidu, život sice neohrožuje, ale je nepříjemné a někdy velmi bolestivé. Prevence ani specifické léčení nejsou dosud známé, ale některé potravinové doplňky a léčivé byliny mohou psoriázu pomoci zvládat.
Psoriáza – lupenka – je chronické kožní onemocnění charakterizované vyvýšenými plochami kůže, obvykle pokrytými bělavými nebo stříbrnými šupinkami. Lupénka se objevuje většinou mezi desátým až třicátým rokem života, ale může začít kdykoli. Vyrážka napadá nejčastěji část hlavy s vlasy, lokty, kolena, bederní a hýžďovou krajinu. Nehty na rukou i nohou mohou být žluté nebo důlkovité. Rozsev čerstvé psoriázy (lupenky) hezky nevypadá, ale plošky většinou nesvědí, ani příliš nebolí. Asi 15 procent pacientů s lupenkou má vyrážku tak rozsáhlou a závažnou, že jim působí značné obtíže a znemožňuje normální život. Asi v pěti procentech případů se objevují otoky a bolesti kloubů, podobné příznakům revmatoidní artritidy.

Příznaky psoriázy - lupénky


Psoriáza (lupenka) se projevuje vyvýšenými plochami zarudlé, zanícené kůže s bílými olupujícími se šupinkami, lupénku doprovází svědění, uvolněné, důlkovité a barevně změněné nehty na rukou a nohou, popraskaná kůže s puchýřky, v těžkých případech bolestivá, bolesti a ztuhlost kloubů.

Příčiny onemocnění psoriázou - lupenkou


Při onemocnění lupénka se kožní buňky určitých částí těla obnovují mnohem rychleji než normálně. Kožní buňky vznikají v hlubokých vrstvách kůže a obvykle se za 28 dní dostávají na povrch, kde se postupně odlupují. Na plochách kůže postižených psoriázou (lupenkou) však tento proces trvá jen osm dní a nové buňky se hromadí tak rychle, že nemají čas dozrát. Výsledkem je zarudlá, zanícená kůže překrývaná bělavými šupinami.
Důvod, proč na určitých místech rostou kožní buňky rychleji, není známý, ale skutečnost, že u jednoho ze tří nemocných má toto onemocnění někdo další v rodině, svědčí pro to, že značnou roli hraje genetika. Některé zevní podněty, jako stres, alkohol, spálení sluncem, nízké teploty, suchý vzduch, poranění kůže, angína a některé léky, mohou onemocnění zhoršit, nebo dokonce vyvolat.

Jak se léčí Lupénka potravinovými doplňky

Všechny doplňky uvedené v na této stránce mohou pomoci zvládnout vzplanutí nemoci lupénka a lze je užívat v kombinacích. Příznivé účinky bývají většinou patrné asi za měsíc. Všichni nemocní by měli užívat především multivitaminový a multiminerální přípravek, který by měl obsahovat 200 mcg chromu a 75 mcg selenu. Omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybím tuku nebo lněném oleji blokují účinky arašidonové kyseliny, která je příčinou vzniku nemoci. (U pacientů s psoriázou - lupénka jsou obvykle nízké hodnoty omega-3 mastných kyselin.) Vitaminy C a E jsou vysoce účinné antioxidanty, které mohou zabránit poškození kožních buněk. Selen v kombinaci s vitaminem E má rovněž protizánětlivý účinek. Zinek je nezbytný k udržování zdravé kůže a nehtů a podporuje hojení. Ostropestřec mariánský, léčivka s protizánětlivými účinky, může zmírňovat vyrážku a zpomalovat abnormální růst kožních buněk. Po mnoho let používají fytoterapeuti k léčbě psoriázy - lupénka různé léčivky, jako jetel luční, lopuch, přestup.

Vhodné potravinové doplňky při psoriáze - lupence

Kdy navštívit lékaře s psoriázou - lupenkou

Když nepomáhá domácí léčení. Když se vyrážka šíří do dalších míst. Postihuje-li vyrážka velké plochy a je provázena únavou, bolestmi kloubů nebo horečkou, navštivte lékaře okamžitě. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Lupénka - fakta a rady

Kuřáci se spotřebou přes 20 cigaret denně – zvláště ženy – jsou dvakrát náchylnější k lupence (psoriáze) než nekuřáci. Čtvrtina všech případů lupénky (psoriázy) může být spojená s kouřením.

Doporučení týkající se psoriázy - lupénky

Doplňující informace k psoriáze - lupence

Studie dokazují, že esenciální mastné kyseliny rybího tuku, které jsou k dispozici ve formě softgelu (dražé), pomáhají zvládnout výsev lupénky.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest VýběrLupénka - diskuze

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.