poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Ledvinové kameny

Ledvinové kameny vznikají nahromaděním minerálních solí. Ty se usazují kdekoliv v močových cestách. Při nasycení moči krystalovými látkami a při změněn pH moči, například při různých infekcích, dochází ke krystalizaci. Rozlišujeme několik druhů ledvinových kamenů a to vápenné kameny, které tvoří šťavelan nebo fosforečnan vápenatý, dále pak urátové kameny z kyseliny močové, kameny tvořené fosfátem horečnato-amonným a v neposlední řadě kameny cystinové.

Příznaky ledvinových kamenů


Pokud by se u vás vyskytly problémy s ledvinovými kameny, budete pociťovat nepříliš silnou bolest v dolní části zad, potíže s močením nebo se u vás mohou vyskytovat častější infekce. Nejbolestivějším příznakem je ledvinová kolika. Bolest je cítit většinou v bedrech na straně, kde jsou močové cesty podrážděny. Může vystřelovat do břicha a také může bolet i tříslo. Takto postižený pacient obvykle opakovaně zvrací nebo je mu minimálně špatně od žaludku.

Příčiny onemocnění ledvinovými kameny


Vápenné kameny vznikají v důsledku zvýšené hladiny vápníku v krvi a následně v moči. Možnou příčinou, která je z větší části dědičná je to, že ve střevě dochází ke zvýšení vstřebávání vápníku. Dále pak může být porušena funkce příštítných tělísek nebo tzv. předávkování vitaminem D. Častou příčinou je také nadměrný přísun rafinovaných cukrů, které stimulují tvorbu inzulínu (nadměrné vylučování vápníku močí). Nebezpečná je také přílišná konzumace živočišných bílkovin a šťavelanů (špenát, reveň, řepa, arašídy,jahody, angrešt, chřest, kakao, čokoláda, ostružiny, sladké brambory, pečené fazole, pórek, rebarbora, hroznové víno, coca-cola). Urátové kameny vznikají nadměrnou hladinou kyseliny močové v krvi a dehydratací. Kameny z fosfátu hořečnato-amonného jsou tvořeny infekcí (zvláště u žen) a v neposlední řadě cystinové kameny zapříčiňuje dědičnost.

Jak se léčí Ledvinové kameny potravinovými doplňky

Zásadní je klinické vyšetření v oblasti břicha beder. Dále pak následují ledvinové testy, krevní testy a testy moči. Neméně důležité je rentgenologické vyšetření a podání léků utišující bolest. Součástí léčby je samozřejmě také dieta. Pokud tato primární léčba nezabírá je nutná léčba chirurgická, tj. operativní odstranění ledvinových kamenů.

Vhodné potravinové doplňky při ledvinových kamenech

Vitamin B, vitamin C, vitamin E, hořčík

Kdy navštívit lékaře s ledvinovými kameny

Při výše zmíněných příznacích raději navštivte svého lékaře, abyste předešli velmi bolestivé ledvinové kolice. V případě koliky je více než jasné, že k lékaři musíte jít neprodleně, protože bolesti způsobené ledvinovou kolikou jsou naprosto nesnesitelné. Lékař vás tak může vyšetřit a stanovit odbornou diagnózu popřípadě vhodnou léčbu.

Doplňující informace k ledvinovým kamenům

Ledvinové kameny jsou poměrně četné onemocnění, které postihuje cca 4% z nás, při čemž muži jsou na tom 2x až 3x hůře. U mužů se ledvinové kameny vyskytují častěji než u žen. Pokud se u vás již v minulosti vyskytla ledvinová kolika máte až 50% šanci, že se ji proděláte ještě jednou.


Zdroj: Článek "Ledvinové kameny" pro server Beltina.cz zkomponovala IvetkaLedvinové kameny - diskuze

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.