poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Kůže, vrásky

Kůže pokrývá lidské tělo a současně odděluje vnitřní prostředí od vnějšího. Z větší části je pokryta ochlupením. Je to největší orgán lidského těla, u dospělého člověka dosahuje až 1,8 m2. Hmotnost kůže může dosahovat až sedmi procent váhy celého těla. Nejsilnější vrstva kůže je na zádech, naopak nejtenčí se nachází na očních víčkách, penisu a na vlasové části hlavy. Kůži lze rozdělit na tři základní části – pokožku (epidermis), škáru (corium) a podkožní vaziva (tela subcutanea). Barvu kůže určují barviva melanin, karoten a hemoglobin. Lidé s tmavší pletí mají více melaninu, protože melanin má červenohnědou až černou barvu. Karoten je oranžové barvivo a hemoglobin se ukrývající se v kožních cévách vytváří narůžovělou složku. Vrásky jsou pak estetickou nedokonalostí kůže. První vrásky jsou nejčastěji známkou stresu nebo únavy. V pokročilém věku se jim lze jen těžko vyhnout. Rozdělují se na vrásky mělké, hluboké a mimické.

Příznaky kůže


Kůže vytváří ochranou bariéru mezi vnějším a vnitřním prostředím, proti škodlivým látkám, mikroorganismům a UV zářením. Jsou v ní uloženy receptory, které reagují na teplo, chlad, poranění kůže. Důležitou funkcí je termoregulace. Díky ní je udržována stálá teplota těla. Ukládá tuk, kde jsou mimo jiné uloženy i vitaminy rozpustné v tucích. Plní také vylučovací funkci. Pomocí mazových a potních žláz odstraňuje z těla škodlivé chemické látky. V neposlední řadě plní kůže funkci estetickou a komunikační (červenání – lze odhadnout psychické rozpoložení).

Příčiny onemocnění kůží


K nejznámějším problémům z kůží patří bezpochyby akné, bradavice a ekzémy. Závažnější kožní onemocnění jsou dermatitida, kopřivka, lupénka a nebo dokonce rakovina kůže. Z estetického hlediska (zvláště u žen) může být problém zejména tvorba vrásek.

Jak se léčí Kůže, vrásky potravinovými doplňky

Léčba akné je ve většině případů běh na dlouhou trať. Nějaký ten pupínek v pubertálním věku je naprosto normální, nemusí jít o akné. Akné vzniká zanícením směsi mazu a rohoviny, nejčastěji na obličeji, krku a hrudníku. Pokud se včas neléčí, může dojít k nehezkému zjizvení. Léčí se za pomoci kožního lékaře, u žen někdy postačí jen vhodná antikoncepce. Při vysokém stupni zánětlivosti je nasnadě léčba laserem. V případě ekzémů je nejvhodnější léčba bylinná. U dermatitidy se nejčastěji podávají antibiotika. Kopřivku lze léčit mastí s kortikoidy, popřípadě jinými proti svědivými preparáty. Na lupénku zabírá léčba zevní – masti, krémy, roztoky, gely a nebo světloléčba ultrafialovým světlem. V souvislosti s mělkými (počátečními) vráskami je nejdůležitější hydratace a tonizace pleti a používání vhodných přípravků k okysličení pleti, tzv. vyrovnání kyslíkového dluhu a zpomalení vzniku vrásek . Na trhu existuje řada prostředků vhodných pro použití v tomto počátečním stadiu tvorby vrásek. Fungují jako prevence před tvorbou hlubokých vrásek. V případě hlubokých vrásek lze využít prostředky estetické medicíny – nejrůznější laserová léčba, kožní implantáty atd. Laserový paprsek je zaměřený na vrchní vrstvu kůže (epidermis). Dochází k odstranění vody a scelení všech ranek. Může se objevit krátkodobý otok. Aplikace kožních implantátů je vhodná v oblasti očí a rtů. Vyrovnává nerovnosti kůže a vyhlazuje vrásky. Mimické vrásky činí obličej starší a zamračenější než ve skutečnosti je. Jsou to vrásky na čele, mezi obočím a kolem očí a drobné asymetrie v obličeji. Tyto vrásky řeší dnes velmi oblíbená metoda injekční aplikace butulotoxinu.

Vhodné potravinové doplňky při kůži

Vhodný je dostatek vlákniny, klíčkový olej, aloe vera, vitaminy E a C, bylinné čaje – pampeliška, kopřiva, měsíček.

Kdy navštívit lékaře s kůží

Při zánětlivém akné, ekzému, lupénky nebo bradavicích je vždy nutností navštívit svého lékaře. V souvislosti s vráskami je velmi důležitá prevence. Ten, kdo je ještě nemá, si s nimi hlavu neláme, ale v každém případě je vhodné, začít tento problém řešit, co nejdříve.

Doplňující informace k kůži

Onemocnění kůže jako je např. akné má ve většině případů počátky už mládí. Pokud se neléčí, dochází ke zhoršení stavu. Ostatní onemocnění kůže je relativní, může poskytnout pacienta již v raném věku nebo kdykoliv v průběhu života. Tvorba vrásek je u každého individuální, ale první vrásky přichází zpravidla kolem třicátého věku. Začínají se objevovat náznaky a pokud se na ně nereaguje, zhoršují se.


Zdroj: Pro server Beltina.cz zkomponovala Ivetka


Kůže, vrásky - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.