poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Kašel

Kašel

Často domácí léčení přírodními prostředky zcela postačí k tomu, aby se podrážděné hrdlo zklidnilo, uvolnily se svaly ve stěnách dýchacích cest a průdušky se zbavily zánětlivého sekretu. Navzdory svému nezdravému a nepříjemného zvuku je kašel životně důležitou obrannou funkcí organismu. Často si ani neuvědomujete, že zakašlete nejméně jednou či dvakrát za hodinu, abyste si očistili hrdlo a dýchací cesty od hlenu a odumřelých buněk. Kašel působí obtíže, jen když je nekontrolovatelný, vyvolaný drážděním z okolí nebo infekcí dýchacích cest. Kašel může být suchý, neproduktivní, to znamená, že neodstraňuje hled z dýchacích cest, nebo vlhký a produktivní, při něm se vykašlává hlen a v něm obsažené dráždivé látky a bakterie.

Příznaky kašele


Kašel je sám příznakem, většinou je projevem infekce v dýchacích cestách nebo dráždění v krku a plících. Kašel bývá buď dráždivý, suchý (neproduktivní), nebo vlhký (produktivní).

Příčiny onemocnění kašlem


Když se do dýchacího ústrojí dostane nějaká dráždivá látka, citlivé receptory v dolních i horních dýchacích cestách začnou produkovat hlen ve větším množství. To podráždí nervová zakončení a vyvolá pochod, který vyvrcholí kašlem - násilným vypuzením vzduchu a hlenu z dýchacích cest do úst. Tuto obranou reakci mohou způsobit nejrůznější příčiny. Bakterie nebo viry, které například vyvolávají chřipku nebo běžné nachlazení, způsobují nadprodukci hlenu a následný kašlací reflex, dochází k tomu často v noci, když se vyprazdňují vedlejší nosní dutiny. Astma, bronchitida, senná rýma a látky znečisťující prostředí, cigaretový kouř nebo chemikálie - to vše jsou další příčiny kašle. rovněž některé trávicí poruchy mohou vyvolat kašel, zvláště u malých dětí, je to především GER (gastroezofageální reflux), při němž se dostává žaludeční obsah ze žaludku do horní části jícnu a způsobí dráždění dýchacích cest. Kašel také vyvolávají některé látky, například snižující krevní tlak, Dlouhotrvající kašel může být příznakem nádoru plic, zánětu hlasivek nebo přítomnosti tekutiny v plících při srdečním selhávání.

Vhodné potravinové doplňky při kašli

Andělika, podběl, jablečník, mateřídouška: jeden šálek čaje třikrát denně, lékořice 45 kapek tinktury nebo jeden šálek čaje třikrát denně, jilm americký jeden šálek čaje podle potřeby až třikrát denně, proskurník listy jako čaj jeden šálek až třikrát denně.

Kdy navštívit lékaře s kašlem

Trvá-li kašel ve dne i v noci, je vyčerpávající, provázený dušností, bolestmi na hrudi, úbytkem na váze nebo bolestmi hlavy. Máte-li při něm horečky. Je-li dýchání bolestivé. Vykašláváte-li růžový, zelenožlutý nebo krvavý hlen. Trvá-li kašel déle než jeden týden. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Doporučení týkající se kašele

Pijte hodně vody, čaje a ovocné či zeleninové šťávy. musí mít pokojovou teplotu. Také polévka přispívá ke zředění hlenů. Používejte zvlhčovač vzduchu. Nekuřte, ani se nezdržujte v zakouřených prostorách.

Doplňující informace k kašli

Tinktura z lékořicového kořene je expektorans, což znamená, že dělá kašel produktivnější - zvyšuje tedy odkašlávání.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Kašel - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.